Demonstrációra készülnek az orvosok a Hősök terén
"Tíz hónappal a kormányváltást követően nem érezzük a döntéshozók megkülönböztetett figyelmét az ágazat megmentését illetően. Humán-erőforrás katasztrófahelyzet van kialakulóba, fiatal és kevésbé fiatal orvosok tömegei hagyják el az országot, egyre több szakdolgozó követi a példájukat. A maradókra méltatlan jövedelem, növekvő munkaterhek, törvénytelenül alkalmazott túlmunka terhelés hárul Különösen fájdalmas az utolsó tétel, hiszen még sokszor a dolgozók azt a járandóságot sem kapják meg, amit a törvény szavatolna számukra " - áll a Magyar Orvosi Kamarán belül alakult orvosi szakszervezet nyílt levelében.
Mint azt írják, nem elég a hazai problémákkal küzdeniük, most egy újabb, ezúttal az Európai Unió felől érkező fenyegetéssel is szembe kell nézzünk. Az Európai Parlament 2003/88/EK irányelve szavatolja az ügyeleti/készenléti munkakörben dolgozók jogát a pihenéshez. Ennek alapján ebben a munkakörben 24 óra egybefüggő munkaidő után kötelező pihenőidő jár, és 48 órában maximalizálja a kötelező heti munkaidőt. 2008-ban az Unió munkaügyi miniszterei módosították a direktívát, de ez idáig az Európai Parlament visszautasította ennek a ratifikációját. Most viszont úgy tűnik, hogy az Európai Bizottság ebben az évben pontot tenne az ügy végére és széleskörű kampányba fogott a ratifikáció érdekében.
Bár az Európa Bizottság kampánya azt állítja: az elfogadott módosítások révén az európai gazdaság rugalmasabban lesz képes reagálni a kihívásokra a munkaerőpiacon és ez javítja a versenyképességet. Az igazság ezzel szemben az, hogy az Unió nem képes megbirkózni a mindenütt jelentkező egészségügyi szakemberhiánnyal és ezt a tényt a meglévő szakemberek még intenzívebb kizsákmányolásával próbálja megoldani - állítják a tiltakozó orvosok. Az európai orvos-szervezetek közös fóruma, mely kétmillió európai orvost reprezentál, elutasítja a változtatást, s felhívja a tagországok egészségügyi dolgozóit a nemzeti tiltakozásra. A magyarországi akció április kilencedikén délben a Hősök terén lesz. A szervezők szerint a rendezvény kitűnő alkalom, hogy végre egyszer a magyar orvosok is kifejezésre jutassák akaratukat.
A módosítás három ponton hozna változást az orvosi munkaidőben, és mindhárom elfogadhatatlan a MOSZ számára. A legfontosabb módosítás z ügyeletben megkülönböztet aktív és inaktív időszakot, és az utóbbit nem ismeri el munkaidőnek. Ad abszurdum egy tizenhat órás ügyelet csak 6 vagy 8 órás munkavégzésként lesz elszámova, miközben a dolgozók 16 órát töltenek a családjuktól távol, sokszor méltatlan körülmények között a munkahelyükön. A második módosítás lényegében megszüntetné a kompenzáló pihenőidőt, lehetővé téve a 24 órát meghaladó összefüggő munkavégzést. A harmadik módosítás megemeli a heti munkavégzés felső határát 65 órára.
A fent vázolt módosítások elviselhetetlenek és elfogadhatatlanok az egészségügyben dolgozók számára - közlik a tiltakozók.