Dávid Ibolya törvényszerűnek tartja az MDF találkozását Bokros Lajossal

Az MDF elnöke szerint Bokros Lajos már 1995-ben, pénzügyminiszterként is jobban értékelte a helyzetet, mint mások, mint akár ők maguk. Dávid Ibolya állítja, hogy elkerülhetetlen a gazdaságban a konzervatív fordulat, de azt még nem tudja, hogy az EP listájuk élére kiszemelt Bokros miként reagál a felkérésre.

- Zseniális ötletnek nevezte, hogy Bokros Lajos legyen az MDF-listavezető az európai parlamenti választáson. "Valami az elnökasszonyban megbomlott" - kommentált a pártból Katona Kálmán.

Dávid Ibolya
Dávid Ibolya

- Az MDF elnöksége több mint kétharmados többséggel hozta meg döntését. Katona Kálmán nem tagja az elnökségnek. Válság van, ilyenkor sok olyan személyeskedő mondat is elhangzik, amelyet később megbánunk. Komoly indokaink voltak Bokros Lajos felkérésére. Ma az a legfontosabb kérdés, hogyan kerülheti el Magyarország a pénzügyi és a gazdasági összeomlást. S Bokros Lajos az egyedüli, aki az elmúlt húsz évben komoly tapasztalatokat szerzett e téren a világban is.

-S a "csodafegyvert" azonnal messzire, Brüsszelbe kell küldeni?

- Olyan nagytudású professzor, akire szükség van az európai színtéren és itthon is.

- Amikor ön, az MDF vezetés felhatalmazásával felkérte, kedvező választ kapott?

- Az elnökség felhatalmazásával három "kívülálló" személlyel is tárgyaltam. Bokros Lajos Ukrajnában van, valószínű hogy a hétvégén hazaérkezik, találkozik velem, s aztán nyilatkozik.

-Tett neki ajánlatot? Igent mondott? 

- A Bokros Lajosról kiszivárgott hír felgyorsított egy olyan folyamatot, mely nem jutott el a végső fázisba, s melyről az MDF-tagok között sem volt kellő egyeztetés.

- Olajos Péterrel konzultált erről? Sokan azt hitték, hogy ő lesz a listavezető.

- Olajos Péter az Egyesült Államokban van, de nem volt olyan igéretünk, hogy listavezető lesz. Várjuk, hogy hazaérkezzen.

- Ha Bokros Lajos listavezető lesz, az MDF arca, a kampányviták során nyilván a saját reform-téziseit képviseli. Vagy a demokrata fórumét?

- Alapértékekben, az elmozdulási irányokban egyetértés van közöttünk. A konkrét megoldások terén viszont még az MDF tagjai között, az elnökségben sincs teljes egyetértés, akár az Akadémián, a nemzeti Csúcson elmondott beszédemről, akár az MDF által meghirdetett Nemzeti Adószabadság programjáról van szó. Sőt, az MDF három-négy gazdasági szakembere között sincs teljes egyetértés, pedig tizenöt éve együtt dolgozunk. Egy-egy döntésnél azonban konszenzusra, közös nevezőre kell jutnunk.

- Bokros Lajos programja: kötelező magánbiztosítás az egészségügyben, a 13. havi nyugdíjak végleges eltörlése, a köztisztviselők 13. havi juttatásának eltörlése, a hetvenhét akkreditált egyetem közül mintegy ötven bezárása. Ezekkel egyetért?

- Hónapokkal ezelőtt a Nemzeti Csúcson hasonló gondolatokat fogalmaztam meg. Ahogy hasonló gondolatokat fogalmazott meg a Reformszövetség és a jegybankelnök is. A félelmem az, hogy ha ezeket a lépéseket nem tesszük meg, felére-harmadára csökkenhet mindenki fizetéseke, nyugdíja, teljes vagyona.

- 1995 március 12-én hirdette meg Bokros Lajos, a Horn-kormány pénzügyminisztereként nevezetes csomagját. Ez ellen akkor az MDF Alkotmánybírósághoz fordult, "tüntetett". Amikor pedig kormányra kerültek a Fidesszel, az összes Bokros-intézkedést eltörölték, visszaállították a tandíjmentességet, ismét alanyi jogon járt a családi pótlék, a gyes és a gyed... Mi változott?

- A szociális piacgazdaságnak voltak különböző fázisai. Mi '96-ban úgy ítéltük meg, hogy a gazdaság élénkítésével egyetértünk. De nem akartuk, hogy a Bokros Lajos által javasolt szociális támogatások terhére történjen.

- Most ez miért helyes?

- Mert az elmúlt három év gazdaságpolitikája és a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság egyértelművé tette: nincs mit elosztani és adósságból él az ország. Ma vitán felül áll, hogy olyan szakadék szélén áll az ország, hogy csak egy konzervatív fordulattal tudunk megoldásokat találni.

- Az senkit sem zavar, hogy - idézek egy MDF-es politikust -, "Bokros Lajos a neoliberális műhelyek apostola"?

- Bokrost Lajost több MSZP-s politikus korábban jobboldalinak, kapitalistának nevezte, de kapott már baloldali jelzőt is. Sok ezren vagyunk ebben a pártban, biztosan van még egy-két ilyen vélemény is, meg egy két olyan is. Én pártelnökként vallom: nekem az MDF léte nem cél, hanem eszköz. Mégpedig ahhoz, hogyan tudunk egy parlamentáris demokráciában hozzájárulni, hogy egy nemzeti fellendülés irányába elmozduljon végre Magyarország.

- Bokros Lajos 1995-ös stabilizációs modellje tananyag a nyugati közgazdaságtudományi egyetemeken, az IMF is követendőnek minősítette. Most is tüntetne ellene, vagy felülbírálja akkori véleményét?

- Én is másképp látom már a hatását. Egy félszocialista világban élünk a rendszerváltozás óta, azt hiszik sokan, hogy majd úgy ötvözzük a kapitalizmust és a szocializmust, ahogy nekünk tetszik; mind a kettőből kivonjuk, ami jó, s nem számolunk a hátrányokkal. A kilencvenes évek elején talán még el lehetett hitetni, hogy ezt meg lehet csinálni, ma már egyértelművé vált, hogy nem. Valószínű, hogy Bokros Lajos ezt 1995-ben szakértelménél fogva jobban látta, mint sokan mások. Ma pedig egyértelmű, hogy ez az egyetlen járható út. Így törvényszerű az MDF a Reformszövetség és Bokros Lajos egymásra találása.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.