Csomag-deal a Városházán: kivonulók kérték
Másodjára sikerült megszavaznia a Fővárosi Közgyűlésnek két olyan javaslatot, amelyek miatt előzőleg kis híján megbénult a képviselő-testület. A jelek szerint csomag-megállapodás született az MSZP, illetve az SZDSZ számára prioritásként kezelt ügyekben: a budapesti egészségügyi modellről szóló szocialista előterjesztésre, illetve az Európai Beruházási Bankkal kötendő 150 millió eurós hitelkeret-szerződés engedélyezését célzó SZDSZ-indítványra is igent mondott a többség. De ez nem ment könnyen.
A közgyűlés szerdai ülésén ugyanis előbb az MSZP „tett keresztbe” az SZDSZ-nek a hitelkeret-szerződés elutasításával, majd az SZDSZ az MSZP-nek, az egészségügyi javaslatuk leszavazásával. Utóbbi döntés után a szocialisták kivonultak, mondván, a Fidesz és az SZDSZ „titkos koalíciója” megakadályozta a fővárosi egészségügy rendbetételét. (A közgyűlés korábban döntött ugyanis a budapesti Egészségügyi Modellről: az elszigetelten működő fővárosi egészségügyi szolgáltatók együttműködéséről, amelynek keretében 2009-2010-re 2,5 milliárd forintot terveztek költeni a 2010 végén létrehozandó Fővárosi Egészségközpont Zrt. részére.)
Demszky Gábor erre azt felelte, ha a szocialisták nem tagjai a koalíciónak, akkor ne is kérjenek pénzt az egészségügy reformjellegű intézkedéseire; „tetszettek volna koalícióban maradni”.
A szerda esti csörte után a csütörtök reggelre meghirdetett ülésre a szocialisták nem mentek el (leszámítva Wieszt Jánost, aki a névsorolvasáskor azt felelte, „távol van”.) A testület nem volt határozatképes, mert több ellenzéki is hiányzott – ezért Demszky délutánra ismét összehívta a közgyűlést. Az MSZP azonban nem tágított, Horváth Csaba ugyanis azt közölte, jelenleg nincs Fővárosi Közgyűlés, csak a „minél rosszabb Budapestnek, annál jobb a Fidesznek című bábszínház, ahol Demszky a marionettfigura, Tarlós István a bábos, a bűnbak szerepét pedig a szocialistákra osztották. De mi most ezt levesszük a műsorról”.
Mindezek után a Fidesz felajánlotta segítségét a határozatképesség biztosításához, mondván „a város életében szükséges, felelős döntéseket meg kívánják hozni”, majd nem sokkal később Tarlós István Fidesz-frakcióvezető bejelentette, mégsem vesznek részt a délutáni ülésen, mert „elegük van a kutyakomédiából”.
A félnapos huzavona után Demszky bejelentette, látnak lehetősége a kompromisszumra az egészségügyi reform ügyében, de „a teljes csomag tartalmazza a mai közgyűlés legfontosabb témáit”. A kompromisszum lényege az volna, hogy az egészségügyi modell folytatódhat, de úgy, hogy ne kelljen hozzá új forrást bevonni, cserébe az MSZP ezúttal megszavazza a 150 millió eurós hitelkeret-szerződést.
Az alku megkötése után minden visszatért a „normális” kerékvágásba: a szocialisták elmentek a délutáni ülésre, a fideszesek távol maradtak, a közgyűlés ismét határozatképessé vált. El is döntötték, hogy a csatornadíj 4,5 százalékkal emelkedik jövőre Budapesten. Így 2010-től köbméterenként 272 forint lesz az „elfolyó víz” ára (áfa nélkül, vízterhelési díjjal).