Nem biztos, hogy Orbán Viktor el tudja oszlatni az amerikai aggályokat, ha páros napokon a NATO-szövetségesi státusz mellett tesz hitet, páratlan napokon pedig a Déli áramlatot építi – mondták a Népszabadságnak az orosz hírszerzés budapesti „jelenlétére” utaló, az orbáni Amerika-politikát bíráló konzervatív források.
A Népszabadság augusztus elején írt először arról, hogy „komoly” konzervatív értelmiségieknek, brüsszeli EP-képviselőknek az a véleményük, hogy Orbán Viktornak változtatnia kell az Egyesült Államokhoz fűződő ellenséges hozzáállásán. Akkor a Tusnádfürdőn elmondott beszéde, illetve az illiberális államépítés okozta rendkívül konfliktusossá vált helyzet miatt fogalmazták meg a figyelmeztetést. A napokban munkatársunknak ugyanehhez a konzervatív holdudvarhoz tartozó személyiségek azt mondták, a kitiltási botrány nyomán oly mértékben elmérgesedett a magyar–amerikai kapcsolat, hogy ha Orbán Viktor nem vált irányt, „Magyarország a szakadék szélén találhatja magát”.
Csoportkép a walesi NATO-csúcson: Orbán nem a többiekre figyel Andy Rain / MTI/EPA |
E konzervatívok – a miniszterelnök tegnapi brüsszeli nyilatkozata okán is – ismét figyelmeztetnek: az amerikai konfliktusban a korrupciós botrány esetében már nem lesz elegendő azt mondani, hogy várjuk a bizonyítékokat. Azaz a súlyos válsághelyzet némi konszolidálásához nem Orbán elvi deklarációira van szükség. Lehet például a miniszterelnök válasza az amerikai „már a magyar kormányzati szintet is elérte a korrupció” vádra, hogy a korrupcióellenes küzdelem élharcosa lesz. De akkor a rendszer fenntartásának egyik eszközeként, ahogyan például Kínában teszik, ahol a vezetés időről időre beindítja az állami igazságszolgáltatás gépezetét, s eljárást kezdeményez a korrupt tisztviselőkkel, „tartományurakkal” szemben, Orbánnak is vezéráldozatot kellene hoznia, ha a korrupciós gyanú megáll.