Csehák Juditra ráállították a biztonsági őrt

Megalázó átadás-átvételt követően mondtak fel a Csehák Judit egykori szocialista egészségügyi miniszter által vezetett betegjogi alapítvány munkatársainak - adta hírül az Aszklépiosz-fórum. Az alapítvány elnöke csak biztonsági kísérettel léphetett be a felszámolást végző Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal épületébe, ahol egyébként az alapítvány irodahelyiségei is működnek.

Megalázó átadás-átvétel zajlott a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalnál szerdán. A Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítvány (BEGYKA) egykori munkatársai közül a betegjogi, az ellátottjogi és a gyermekjogi képviselők vezetőinek számító szakreferenseket és a közalapítvány európai uniós program-menedzserét elbocsátották, a pénzügyes a botrány közepette inkább önként távozott.

Csehák Judit munkatársaitól értesült a durva eljárásról, telefonhívásait nem fogadta a hivatal főigazgatója és helyettese, így megpróbált személyesen is tájékozódni a történtekről, ám a hivatal kapujában a biztonsági őr megállította és közölte vele, hogy csak kísérettel mehet a főigazgatóhoz. Mindezt a Népszabadságnak Csehák judit megerősítette. Hozzátette: a számítógéphez - így levelezésükhöz - már nem férhettek hozzá a munkatársai; az alapítvány tulajdonában lévő telefont letiltották.

Bodnár Ágnes, a betegjogi képviselők vezetője számára azt sem engedélyezték, hogy a továbbiakban betegjogi képviselőként dolgozzon tovább. Csehák Judit szerint egyelőre senkinek nincs joga a számítógépekhez, telefonokhoz vagy a betegjogi alapítvány tulajdonában lévő eszközök használatát korlátozni a jogvédő szervezet bírósági megszüntetéséig. Gyakorlatilag a bíróság még nem hozott ilyen határozatot. A közalapítvány ugyan január 3-a óta szeretné átadni ezeket az eszközöket, de eddig ezt senki nem akarta átvenni.

Bár nem tudni, mi váltotta ki a hivatal vezetőiben a botrányos elbocsátásokat, az ügy közvetlen előzménye, hogy a közalapítvány szakreferensei levélben fordultak az őket foglalkoztató Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal vezetőjéhez jelezve, hogy nem tudják elfogadni a jogvédők teljes létbizonytalanságát.

Azt a totális káoszt, ami azt követően alakult ki, hogy a hivatal átvette a jogvédőket és hivatalos jogutóda lett a közalapítványnak. Mint azt az Aszklépiosz-fórum megírta, 2011. január elsejével új időszámítás kezdődött a hazai betegjogi rendszer életében. Ki tudja, miért, a kormány által december végén megszűnésre ítélt, Csehák Judit ex-miniszter által vezetett Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítvány jogvédelmi feladatai az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézetből létrehozott Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalhoz kerültek. A továbbiakban ez az intézmény foglalkoztatja a betegek, idősek és gyermekek bentlakásos intézményeiben lakók érdekeinek képviseletével megbízott jogvédőket, akiknek státusza azonban mindmáig bizonytalan.

Az új munkáltatótól kapott, egymásnak ellentmondó szóbeli közlések, a korábbinál lényegesen alacsonyabb összeg, illetve vállalkozói szerződés „megajánlása" miatt hat képviselő felmondott. A tervezett komoly óraszám-, és óradíj-csökkentéssel szinte ellehetetlenül a feladatellátás. Mindeközben valójában még azt sem tudni, hogy a jogvédők közül hányan dolgozhatnak tovább kormánytisztviselőként.

Az Aszklépiosz-fórum úgy tudja, miközben valóban az ellehetetlenülés szélére került a betegjogi képviselet, máig vita van a szociális és az egészségügyi szakértői kör között abban, vajon nem volna-e célszerű szétszedni a közalapítvány három szakterületét. Az egészségügyiek hajlanak arra, hogy a betegjogi képviseletnek célszerű volna a Szócska Miklós államtitkár által felállítani tervezett Országos Betegjogi Központhoz tartoznia. Sokan úgy tartják, a betegjogi képviselők komoly segítséget nyújthatnának az Egészségügyi Államtitkárságnak az ágazat átalakítási terveinek megismertetésében, a szükséges változtatások kommunikálásában is a lakosság felé.

Egy biztos, akármi is volt a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal célja a kirúgásokkal, a betegjogi képviselet szétverésével valójában nem a jogvédőket, hanem a betegeket és az egészségügyi intézményvezetőket „büntetik". Ha ugyanis ez a jogorvoslati fórum is megszűnik, akkor vagy az intézményvezetőkhöz áramlanak a panaszok, vagy tovább nő a „műhibaperek" száma, ami épp ellentétes lenne a Szócska Miklós és csapata nevéhez köthető Semmelweis Tervben megfogalmazottakkal.

A kérdés már csak az, hogy mire döntés születik a közalapítvány szakterületeinek szétválasztásáról - akár az uniós források elvesztése árán, vajon lesz-e még betegjogi képviselet, amit érdemes lenne átvennie a szaktárcának.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.