Mindez azért is furcsa, mert, mint ahogyan az a PharmaOnline szakmai lapból is kiderül, az uniós tagországok zömében már jó ideje orvosi rendelvény nélkül beszerezhetők a levonorgestrel-tartalmú sürgősségi fogamzásgátló tabletták a patikákban. Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Görögország, Írország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Spanyolország és Szlovénia törvényi szabályozása életkori megszorítások nélkül engedélyezi az esemény utáni tablettához való hozzájutást, de előírás, hogy a készítmény megvásárlása előtt a gyógyszerésszel konzultálni kell.
Ennél is liberálisabb Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Hollandia, Portugália, Románia, Szlovákia és Svédország szabályozása: a levonorgestrel-tartalmú esemény utáni tablettát a vásárló maga veheti le a patikák polcairól, azaz nemcsak az orvosi rendelvény, hanem a gyógyszerésszel való konzultáció sem feltétele a tabletta beszerzésének.
Néhány országban életkori megszorítással találkozunk: az Egyesült Királyságban és Csehországban 16 éves kortól, Finnországban 15 éves kortól vásárolható meg orvosi rendelvény nélkül, ha az illető konzultál a gyógyszerésszel. Az EU-n kívül Norvégiában, Svájcban és Szerbiában, továbbá Izraelben és Törökországban szintén a szabadforgalmú státuszúak között van a levonorgestrel hatóanyagú sürgősségi fogamzásgátlók (Norvégia kivételével a gyógyszerész adja ki a betegnek).
Csak receptre kaphatók Horvátországban, Lengyelországban, Magyarországon, Németországban és Olaszországban. Formálisan vénykötelesek, de a gyakorlatban vény nélkül is hozzá lehet jutni a levonorgestrel-tartalmú esemény utáni tablettához Görögországban, illetve az EU-n kívül Oroszországban. Máltán nincs forgalomban levonorgestrel-tartalmú sürgősségi fogamzásgátló.
A tengerentúlon is jellemző a liberalizmus. Kanada csaknem minden tartományában és territóriumában vény nélkül megvásárolhatók a levonorgestrelt tartalmazó sürgősségi kontraceptívumok – kivételt képez Quebec tartomány, ahol csak receptre szerezhetők be, illetve félig-meddig Saskatchewan tartomány, ahol bár orvosi rendelvényhez nem kötik a kiadhatóságot, a gyógyszerésszel mindenképpen konzultálni kell a tabletta megvásárlása előtt. Az Egyesült Államokban 1999 óta bírnak OTC státusszal, 2013 tavaszától életkori megszorítás nélkül, korábban csak 17 éves kor felett lehetett így beszerezni.
|
Az uniós tagországok zömében már jó ideje orvosi rendelvény nélkül beszerezhetők a levonorgestrel-tartalmú sürgősségi fogamzásgátló tabletták is Kovács Bence / Népszabadság |
Az Egyesült Királyságban az egészségügyi szakemberek térítésmentesen is elláthatják a rászoruló nőket sürgősségi fogamzásgátlóval. Franciaországban 2000 decembere óta a középiskolai védőnők is jogosultak esemény utáni tablettával ellátni a diákokat.
Egy 2011-ben végzett írországi felmérés szerint a 16–40 év közötti korosztály képviselői hetente átlagosan 2,4 alkalommal kérnek sürgősségi fogamzásgátló tablettát a gyógyszerésztől, zömmel a 20–25 évesek. Az Ír Gyógyszerészi Szövetség (IPU, Irish Pharmacy Union) 200 gyógyszertárat keresett fel a felméréshez, ahol a válaszadó patikusok 85 százaléka nyilatkozott úgy, hogy adott már ki esemény utáni tablettát azóta, hogy alig négy hónappal korábban (2011. év elején) eltörölték annak vénykötelességét.