Csak pénzért ad interjút a Jobbik
Nem ad interjút „ellenséges” bel- vagy külföldi sajtóterméknek a Jobbik vezetése, hacsak az újságíró letétbe nem helyez ezer eurót a párt kincstárnokánál – írta tegnapi számában a Neue Zürcher Zeitung. A svájci lap terjedelmes riportban számol be a magyarországi cigányokat ért támadásokról, a Magyar Gárda megalakulásáról és a Jobbik előretöréséről: a tudósító szerint a lakosság körében uralkodó bizonytalanság közepette az eddig marginális szélsőjobboldali kispárt, a Jobbik immár komoly tényező lett a politikában ( a riport még az vasárnap EP-választások előtt készült – a szerk. megj.)
A lap tudósítója interjút kért Vona Gábortól, a Jobbik vezetőjétől is, de a kérelmet a párt nemzetközi és sajtókapcsolatokért felelős munkatársa, Kovács Béla az alábbi indoklással utasította vissza: a párt elnökségének nincs ideje az olyan médiumokra, amelyek hazugságok terjesztenek róluk, és amelyek rasszistának, antiszemitának vagy fasisztának állítják be őket. A pártvezetés ezért úgy döntött, hogy a Jobbik rossz hírét keltő sajtótermékeket a jövőben bíróság elé citálják.
Interjút csak akkor adnak, ha az újságíró írásban kötelezi magát, hogy azt magnóra veszi, és a felvételt a bíróságon adott esetben bizonyítékként használhatják. Az újságíróknak ezen kívül az interjúk előtt letétbe kell helyezniük ezer eurót a párt kincstárnokánál: ezt visszadják, ha a cikk hangvétele megfelelő, ellenkező esetben a bírósági eljárás költségeire fordítják. Mint kiderült, a Jobbiknak ugyan a svájci sajtóval eddig nem volt kellemetlen tapasztalata, de a német ARD-től és Der Spiegeltől kezdve a brit BBC-ig vagy az amerikai New York Times-ig minden külföldi lap elfogadhatlan módon írt róluk, ezért kénytelenek a fenti lépések bevezetésére.