„A történtek fényében nem gondolhatunk másra, mint hogy a Sorsok Házát a nyilvánosság előtt lejáratni szándékozó akcióról van szó.”
Értetlenül állnak az előtt, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter – talán barátja és újdonsült tanácsadója, a „vaskos pártállami múlttal bíró” Zoltai Gusztáv sugalmazására – szántszándékkal akadályozza a Sorsok Háza megnyitását, rúg fel írásbeli és szóbeli megállapodásokat, megy szembe a kormány határozatával – tették hozzá közleményükben.
|
Schmidt Mária szerint Zoltai Gusztáv akadályozza a Sorsok Háza megnyitását Kallos Bea / MTI |
Lázár János hétfőn lapunknak azt nyilatkozta: elképzelhetetlen, hogy a Sorsok Háza a magyarországi zsidó közösség és a szakma egyetértése nélkül nyisson meg. „Mindenféleképpen úgy kell ennek az intézménynek létrejönnie, hogy ezt a konszenzust bírja, ellenkező esetben nem lesz Sorsok Háza.” Tegnap ezt újságírók előtt meg is erősítette.
Latorcai Csaba viszont visszautasította, hogy a Miniszterelnökség akadályozza a Sorsok Háza megnyitását. Ellenkezőleg – tette hozzá –, kifejezetten abban vagyunk érdekeltek, hogy minél előbb megnyithassa a kapuit az intézmény. A helyettes államtitkár cáfolta, hogy végleges koncepcióként beállítva küldték volna szét a Schmidt Mária által jegyzett anyagot, hiszen a kísérőlevélben is az állt, hogy „előzetes szakmai és kiállítási koncepcióról” van szó.
Latorcai Csaba azt is elmondta a Népszabadságnak, hogy tavaly szeptember végén levélben fordult Schmidt Mária főigazgatóhoz, és azt kérte, bocsássa rendelkezésére a koncepció módosításait, esetleges továbbdolgozott változatát. Erre – folytatta az államtitkár – Schmidt Mária októberben azt válaszolta, hogy miután nem kapott felkérést senkitől a szakmai anyag továbbgondolására, csak arról tud nyilatkozni, amit a nemzeti vagyonkezelőnek mint a projekt engedélyezőjének átadott.
„Azt pedig nem oszthatta meg velünk, hogy mit adott át” – idézte fel a levelezést Latorcai Csaba. Ezt követően a Miniszterelnökség a nemzeti vagyonkezelőhöz fordult, kötöttek egy felhasználási szerződést, és ezáltal az előzetes Sorsok Háza-koncepció minden felhasználási jogát megkapta a Lázár János vezette Miniszterelnökség.
A Miniszterelnökség semmit nem rendelt meg a közalapítványtól, így elképzelni sem tudjuk, mi az, amit nem fizettünk ki
– reagált kérdésünkre a helyettes államtitkár. A nemzeti vagyonkezelő, mivel közbeszerzés során elnyert tenderről volt szó, annak rendje-módja szerint kifizetett 30 millió forintot (plusz áfát) az asztalra letett Sorsok Háza-tanulmányért a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítványnak.
Tény azonban – fejezte be Latorcai Csaba –, hogy egy ilyen emlékhely csak a zsidó közösség és a történészszakma egyetértésével jöhet létre. A helyettes államtitkár szerint addig kell folynia az egyeztetéseknek, akár hosszú ideig, amíg a teljes konszenzus meg nem születik.