felnőtt lakosság 37 százaléka mondja azt a Tárki kutatása szerint, hogy biztosan voksol, és nemmel szavaz majd.
A társadalomtudomány eszköztára nem alkalmas rá, hogy megjósolja, milyen lesz a részvétel október elején a kormány által meghirdetett népszavazáson – vezette fel a Tárki-Omnibusz reprezentatív felmérésének eredményét Sik Endre szociológus, a Tárki vezető kutatója. Ráadásul az elkövetkező hónapokban – folytatta – még sok minden történhet, ami befolyásolja a részvételi hajlandóságot, és figyelembe kell venni azt is: az adatfelvétel a nizzai terror másnapján, tehát felfokozott politikai hangulatban kezdődött.
A felmérés szerint a felnőtt lakosság 43 százaléka gondolja most, hogy biztosan, további 27 százaléka pedig azt, hogy valószínűleg részt fog venni a népszavazáson. A többiek valószínűleg (9 százalék) vagy biztosan (14 százalék) nem mennek el szavazni, illetve nem tudják, hogy elmennek-e (7 százalék).
Ha elmennek szavazni, akkor 71 százalékuk nemmel, 13 százalékuk igennel, 16 százalékuk pedig nem tudja, vagy nem akarja megmondani, hogy miként szavazna arra a kérdésre: „Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?” A választási hajlandóságot és a szavazás mikéntjét együtt vizsgálva azt látni, hogy a legnagyobb csoportot (37 százalék) az „eltökélt nem” alkotja. Ők azok, akik biztosan elmennek és nemmel fognak szavazni – mondta Sik Endre.