Ciki, de a fél Fidesz Soros pénzén tanult
A jelenlegi kormánypártnak volt (és valójában ma is lenne) oka a Soros György melletti kiállásra, a pártelit tudástőkéjének felhalmozásáért ugyanis igen sokat tett az amerikai pénzember két magyarországi projektje.
„Megdöbbenéssel figyeljük a Soros Alapítványt és Soros György személyét az utóbbi időben ért nemtelen támadásokat. A fiatal nemzedék és a szakkollégiumi mozgalom támogatásával aktívan járult hozzá egy szabadabb és nyitottabb szellemi légkör kialakulásához Magyarországon. Látva a felsőoktatás szorult helyzetét, úgy gondoljuk, hogy az újabb nemzedékeknek is szükségük lesz arra az önzetlen támogatásra, amelyet a Soros Alapítvány remélhetőleg a jövőben is nyújtani fog. Tiltakozunk az Alapítvány politikai csatározásokba történő bevonása ellen.”
|
Orbán Viktor és Deutsch Tamás 1989-ben Bánhalmi János / Népszabadság/archív |
A fenti szövegű közleménnyel utasította el a magyar jobboldalon már akkor is rutinszerűen űzött „sorosozást” a Fidesz 1992-ben.
Tény, hogy a jelenlegi kormánypártnak volt (és valójában ma is lenne) oka a Soros György melletti kiállásra, a pártelit tudástőkéjének felhalmozásáért ugyanis igen sokat tett az amerikai pénzember két magyarországi projektje, a nyitott társadalom gondolatát terjesztő Soros Alapítvány, illetve a kifejezetten egy Nyugat-kompatibilis vezetőréteg kinevelésének céljával megalapított Közép-európai Egyetem (CEU).
Orbán Viktor 1988 áprilisától a Soros Alapítvány pénzéből gründolt Közép-Európa Kutatócsoport munkatársa volt, 1989 szeptemberétől pedig az alapítvány ösztöndíjával az oxfordi Pembroke College-ben az angol liberális filozófia történetét tanulmányozta. Soros-ösztöndíjjal tanult az Oxfordi Egyetemen 1986–87-ben Szájer József, a Fidesz EP-képviselője. Németh Zsolt volt külügyi államtitkár 1988–89-ben ugyancsak ösztöndíjasként politikaelméletet hallgatott az oxfordi St. Antony's College-ban.
Schmidt Mária, Orbán korábbi főtanácsadója, a Terror Háza igazgatója hároméves kutatási ösztöndíjat nyert a Soros Alapítványtól a magyar zsidóság XX. századi történelmének tanulmányozására 1985-ben.
Kövér László mostani parlamenti házelnök 1987–1988 között kutathatta Soros-ösztöndíjjal a közép-európai társadalmi mozgalmakat. Deutsch Tamás a részben Magyarországon, részben Angliában működő, kifejezetten a Fidesz és az SZDSZ ifjú reménységei számára szervezett hat hónapos „menedzseriskola” hallgatója volt 1989-ben. Kovács Zoltán kormányszóvivő 1994 és 1995 között Soros-ösztöndíjjal Oxfordban a The Queen's College-ban tanult.