A székhelyválasztás mindenesetre illeszkedik a zrt. eddigi közpénzköltési gyakorlatába. Összesítésünk szerint az év elején megalakult Budapest 2024 Zrt. 6 milliárd 579 millió forintot költött eddig. Ám szó sincs arról, hogy ennyibe került volna ezidáig a pályázat, hiszen ez az összeg nem tartalmazza például azt a 480 millió forintot, amelyet a PricewaterhouseCoopers (PwC) nemzetközi tanácsadó cég kapott a kormány által megrendelt olimpiai hatástanulmány megírásáért, majd újabb 240 milliót két hónapnyi munkáért, a pályázati kérdőív elkészítéséért, illetve a Magyar Olimpiai Bizottság költéseit sem.
|
Az Eiffel Palace belülről. Nem csak a palota cifra Földi Imre / Népszabadság |
A zrt. szerződései között a legnagyobb tétel az az 5 milliárd 155 millió forint, amelyet az olimpiai hatástanulmányt készítő PwC, valamint a lausanne-i székhelyű Event Knowledge Services SA és M-Integrated Solution Ltd. (egy londoni kommunikációs ügynökség) kapott a pályázat benyújtásával összefüggő tanácsaiért. Erről lapunk írt már korábban, a napokban viszont az is kiderült, hogy a bő másfél évre szóló szerződést módosították, s a konzorcium megbízási díját további 607 millió forinttal megemelték. (Magát a tendert még a Fürjes Balázs vezette Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja Nonprofit Zrt. írta ki, és nem érkezett rá más ajánlat, mint az említett konzorciumé. Fürjes azóta a budapesti pályázat elnöke.)
Az indoklás szerint a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a nemzetközi sportszövetségek elvárásai miatt több tervezett versenyhelyszínt meg kellett változtatni, ezért szükséges a tanácsadók megbízási díját növelni.
Írtunk arról a 900 millió forintról is, amelyhez az FTC Zrt. vezérigazgatójának, Orosz Pálnak a cége, a Humán Telex Kft. jutott a Media Insight Médiaügynökség Kft.-vel közösen. A harmadik legnagyobb összeg, százmillió forint a Siegler Ügyvédi Iroda/Weil, Gotshal & Manges LLP-nek jutott cégjogi tanácsadásért és képviseletért. Ezt az ügyvédi irodát onnan is ismerhetjük, hogy magyarországi részlegének ügyvezető partnere David Dederick, annak az Yvonne Dedericknek a férje, aki a tulajdonosok egyikeként Andy Vajnának adta tovább TV2-t. Az ügyvédi iroda segítette a csatorna értékesítését, amikor a német tulajdonos eladta azt a menedzsmentnek. Siegler Konrád, az iroda vezető partnere pedig korábban Nyerges Zsoltot, Simicska Lajos üzlettársát, illetve az érdekeltségébe tartozó, az RTL Klub megvásárlásával próbálkozó céget képviselte.
|
Fotó: Földi Imre / Népszabadság |
A kisebb szerződések között is van figyelemre méltó: a kormányzati megbízásokban bővelkedő Nézőpont-csoporthoz tartozó Médianéző Kft. végez például sajtófigyelési és -elemzési feladatokat 7,6 millió forintért.
Különös az is, hogy a Lagardere Sportsszal arra kötöttek 6,6 millió forintról szóló megállapodást, hogy a cég elkészíti az üzleti tervet a Margit-szigeti teniszpályák hosszú távú hasznosításáról. Bár a szigeten valóban teniszcentrum épül, a budapesti olimpia hatástanulmányai eddig lágymányosi vagy csepeli teniszcentrummal számoltak. Azaz a már leszállított és kifizetett rendezési tervek – a PwC mellett Budapest várostervező közszolgáltatója, a BFVT Kft. készített ilyet – is változnak.