Budai környezetvédőként is elszámoltat
Várhatóan a jövő hét elején tesz büntetőfeljelentést a nagybereki madárrezervátum ügyében Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos - adta hírül a távirati iroda. A térségi környezetvédelmi hatóság bejelentése alapján természetkárosítás büntette miatt a marcali rendőrkapitányság folytat eljárást, a kormánybiztosi hivatal pedig a haszonbérleti szerződés megkötésével kapcsolatosan vizsgálódott.
A nagybereki madárrezervátummal kapcsolatban először a Vidékfejlesztési Minisztérium rendelt el vizsgálatot, miután május végén a Balatonfenyves melletti, különösen védett madárrezervátum vízszintje a kritikus szint alá süllyedt. A vizsgálat során kiderült, hogy nyolcezer hektárnyi állami földet - amely a védett területet is magában foglalja - évi 80 ezer forintért 99 évre adták bérbe 1992 áprilisban.
Az Állami Vagyonügynökség 1992-ben a Balaton-nagybereki Állami Gazdaság jogutódjaként létrehozott Hubertus Agráripari Rt.-vel kötött szerződést, s a hektáronkénti 10 forintos haszonbérleti díj egyebek mellett a vadászati jogokat is tartalmazta. A szerződések áttekintését követően a kormánybiztosi hivatal megállapította: alapos a gyanúja annak, hogy a szerződésben szereplő feltételek miatt az államot 7-8 milliárd forintos kár érte. Emellett a szerződésben több jogszabályellenes kitételt is találtak, ezért a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél a szerződés semmissé nyilvánítását és a terület állami birtokba vételét kezdeményezték.
Az elszámoltatási kormánybiztos az Országos Gyógyintézeti Központ (OGYK) megszüntetésével indult vizsgálat kapcsán MTI kérdésére elmondta: a vizsgálat ebben az ügyben is befejeződött, az erről szóló összefoglaló jelentést pedig megküldték Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter és Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár részére.
A megbízási szerződések miatt ismeretlen tettesek ellen büntetőfeljelentést tett a kormánybiztosi hivatal - közölte Budai Gyula. A kormánybiztos közlése szerint Havas Szófia, Székely Tamás és Kárpáti Zsuzsa vonatkozásában keletkezett megbízási szerződések kapcsán a lefolytatott vizsgálat megállapította, hogy a nevezettek a szerződésekben meghatározott összeget úgy vették fel, hogy munkavégzés nem volt állapítható.
Budai Gyula egyben arra kérte az illetékes minisztériumot, hogy megbízási díjak kapcsán indítson polgári peres eljárást, így követelve vissza az állam által kifizetett összegeket.