Botrányos BKV-szerződések, tanulmányok: a Fidesz a Legfőbb Ügyészhez fordul
A Legfőbb Ügyészhez fordul a fővárosi Fidesz a BKV botrányt kiváltó tanácsadási és foglalkoztatási szerződései ügyében - jelentette be a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésének szünetében György István (Fidesz).
A Fidesz szerint azok a tanulmányokat, amelyeket 9-9 millió forintért rendelt meg 2008-ban a BKV a Libegő, a Sikló és a fogaskerekű, illetve a kisföldalatti népszerűsítésére, "bármelyik, az utcáról behívott ember el tudja készíteni alig egy óra alatt".
Ugyancsak kifogásolja az ellenzéki párt, hogy a közlekedési vállalat 52 millióért szerződött válságtanácsadásra, valamint több mint 30 millió forintot fizetett egy cégnek azért, hogy a kormánynál lobbizzon a BKV érdekében. Az Index és a Heti Válasz ezekről azt írta, hogy a tanulmányokat a Soda Reklám Kft. készítette, amelynek korábbi tulajdonosa, Heim Ildikó Regőczi Miklós korábbi BKV vezérigazgató-helyettes kollégája volt a székesfehérvári polgármesteri hivatalban.
Aggályai vannak a Fidesznek azzal kapcsolatban is, hogy Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes szóvivője élettársának cége 2007-ben a BKV-tól összesen 30 millió forintért kapott megbízásokat - erről a mai Magyar Nemzet számolt be -, többek között a gyermeknapi "mosolyellenőri" akció megszervezésére.
A képviselő szerint a 2006 és 2008 közötti BKV-szerződések kifogásolhatóak, amelyek "a korábbi vezérigazgató" (Kocsis István elődje, Antal Attila) tevékenységéhez köthetőek. György István elmondta: azt kérik a Legfőbb Ügyésztől, vizsgálja meg, a fenti ügyekben indokolt-e büntetőeljárást indítani. Az ellenzéki képviselő szerint ezen ügyek kapcsán személyi felelősség terheli a BKV-t is felügyelő Hagyót, akinek „meg kellene szólalnia".
Sem én, sem az MSZP nem zárkózott el sosem semmilyen vizsgálatról - reagált újságírók előtt Hagyó. Úgy fogalmazott, hogy a botrányos végkielégítési ügyek "rendszerhibának" tekinthetők, amelyek a BKV-nál csúcsosodtak ki, ezért kezdeményezte országgyűlési képviselőként Bárándy Gergely képviselőtársával, hogy a kormány limitálja az állami, önkormányzati cégek vezetőinek adható végkielégítés mértékét. Hangsúlyozta, hogy a nagy összegű végkielégítésekről nem tudott, és amint azokról tudomást szerzett, vizsgálatot rendelt el, "várjuk meg ennek eredményét" - jegyezte meg.