Börtön iskolai hiányzásért?

Majdnem másfél évre börtönbe zárnak egy roma származású szülőpárt, mert két gyermekük kerülte az iskolát. Példa nélküli Magyarországon, hogy az apának és az anyának egyszerre kelljen bevonulnia.

Kiskorú veszélyeztetésének bűntette miatt másodfokon is elítéltek egy szülőpárt: az apának és az anyának 16 hónapra kell börtönbe vonulnia, mert két gyerekük kerülte az iskolát. A családban hat gyerek van, közülük egy csecsemő még, három rendszeresen jár iskolába. A két idősebbnél merültek fel a gondok, még akkor, amikor alsó tagozatosok voltak: rendszeresen elindultak az iskolába, de nem érkeztek meg vagy a szünetben ellógtak.

„A két gyerek valóban igen sok igazolatlan hiányzásának az oka elsősorban nem a szülők kötelességszegése volt, hanem az, hogy a két gyermek folyamatosan nagyon rosszul érezte magát az iskolában. Valószínűsíthetően roma származásukkal kapcsolatban is összefüggésben gyakran voltak kitéve hátrányos megkülönböztetésnek, sőt, nem egyszer komoly fizikai atrocitásoknak is”, áll a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) által fogalmazott kegyelmi kérvényben. „Anélkül, hogy akár a legcsekélyebb mértékben is bagatellizálni akarnám a joggyakorlat által valóban következetesen büntetni rendelt cselekményt, azt gondolom, hogy minden körülményt mérlegelve a konkrét eset társadalomra való veszélyessége elenyésző”, fogalmaz az ügyvéd a kérelem indoklásában. Sem az anya, sem az apa nem volt korábban büntetve.

– Botrány, hogy megtörténhet ilyesmi – állítja Herczog Mária. A gyermekvédelemmel foglalkozó szociológus azt mondja, középosztálybeli szülők sem mindig tudnak mit kezdeni egy lázadó éveiben lévő tizenévessel, de emiatt talán mégsem kéne őket börtönbe zárni. – Ha valamiért ennyire nem szeretnek oda járni a gyerekek, a szüleik börtönbüntetésétől sem fognak iskolába menni – mondja. Szerinte ebben az esetben megkerülhetetlen az iskola felelőssége is. – Azért nem járnak a gyerekek, mert a szüleik rosszat akarnak nekik, szándékosan nem engedik őket tanulni? – kérdezi Herczog Mária.

Sajókazai gyerekek

Arra még nem volt példa Magyarországon, hogy mindkét szülőnek egyszerre kelljen börtönbe vonulnia. Informálódtunk a sajókazai családsegítő és a gyerekjóléti szolgálat munkatársaitól, akik úgy tájékoztattak: az iskolában nagyszerű pedagógusok dolgoznak, nem lehet szó gyerekek sérelmére elkövetett bántalmazásokról.

Úgy tudjuk, a tanúmeghallgatások során a gyerekek panaszait alátámasztó pedagógust nem hallgatták meg, hiába jelezték a szülők, hogy van olyan tanár, aki nem tartja annyira nagyszerűnek az iskolában folyó munkát.

Deák Dávid, a TASZ ügyvédje azt mondja, a bírónak nem volt nagy mozgástere. A család ellen évek óta eljárást indít a sajókazai jegyző a két gyerek iskolai igazolatlanjai miatt. Első alkalommal felfüggesztettet, másodjára közérdekű munkát szabott ki rájuk a bíró. Mivel a helyzet nem változott, a gyerekek továbbra sem jártak iskolába, a harmadik tárgyaláson már letöltendő börtönt kaptak. A család a sajókazai Sólyomtelepen lakik. Mint legtöbben az itt élők közül, víz és csatorna nélküli házakban, kikötött villanyórákkal, hosszú évek óta – munkalehetőség híján – segélyekből tengődnek. A legkisebb gyerek anyatejes kisbaba még, de az anyja börtönbe vonul, így idő előtt el kell tőle választani. A hat gyermeket a nagyanyjuk vonta gyámság alá.

A köztársasági elnök döntéséig az igazságügyi miniszternek jogában áll felfüggeszteni a büntetés végrehajtását, ezért a TASZ a kegyelmi kérvényt Draskovics Tibornak is elküldte. A kegyelmi kérvények átfutási ideje meglehetősen hosszú. Míg az államfő dönt, hónapok telhetnek el. A szintén sajókazai Varga Dénes ügyében január elsején keltezett kegyelmi kérvény ügyében még nem született döntés. A hatgyerekes férfit szabálytalan áramvételezés miatt ítélték el. (A két ügy annyiban függ össze, hogy olyan romákat érint, akiknek nagyon gyenge az érdekérvényesítő képességük, nehezen értenek szót a hivatalokkal, a szociális szakemberekkel, a pedagógusokkal.)

Találomra megkérdeztük egy budapesti gyerekjóléti szolgálat vezetőjét az ügyről. Uray Gergely még nem hallott olyanról, hogy iskolai hiányzások miatt szülők börtönbe kerüljenek. Azt mondja, a legproblémásabb esetek is legfeljebb a szabálysértési bírság kiszabásáig jutnak el, de annak megfizetését – a szociális helyzetet mérlegelve – elengedhetik.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.