A kormány megszüntetné az orvosi titoktartást, és egyetlen központi adatbankba tömörítené tízmillió magyar állampolgár teljes egészségügyi adattömegét bármiféle jogorvoslat lehetősége nélkül. A kötelező és totális, halálig tartó egészségügyi nyilvántartás ellentétes az európai joggal – állítja az adatvédelmi szakértő.
Nemzetközi bírósághoz fordul a Tisztességesadatkezelés.hu oldal üzemeltetője, Alexin Zoltán, amennyiben a tervezett formában fogadja el az Országgyűlés az egészségügyi adatok kezeléséről szóló kormánytervezetet. A múlt héten publikált rendelkezés lenne hivatott utat nyitni az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) használata előtt, amely valamennyi állampolgár egészségügyi adatát gyűjtené össze. Ezekhez pedig az összes egészségügyi kormányzati szerv és az összes orvos és egyéb egészségügyi dolgozó is hozzáférne. Az új informatikai rendszerben lenne lehetőség az úgynevezett e-recept és e-beutaló használatára, amikor a beteg azonosítása elegendő lehet arra, hogy a szolgáltató eldönthesse, a beteg jogosult-e az adott támogatott gyógyszerre, illetve vizsgálatra.
A kezelőorvosoktól elvileg elzárhatják majd a hozzáférést a betegek, de az állami szervektől nem. Bármikor, bárkit elővehetnek és születésétől a haláláig áttekinthetik mindenféle problémáját, a nemi életéről és a kiváltott gyógyszeréről szóló információkat, minden egyes ember ellátását.
Alexin szerint ezzel a kormány megszüntetné az orvosi titoktartást, és egyetlen központi adatbankba tömörítené a tízmillió magyar állampolgár egészségéről szóló adattömeget, mindenféle jogorvoslat és tiltakozás lehetősége nélkül.