Blokád: A kormányoldal nincs felkészülve a nyilvánosságra
Korábban egyébként még azt mondta, hogy az ultimátumára – amelyben az útdíj eltörlését, a magánnyugdíjpénztárak háromezer milliárdnyi államosított vagyonával való elszámolást, illetve 1990-ig visszamenőleg a közvagyont érintő valamennyi szerződés és számla nyilvánosságra hozatalát követeli – január 20-ig várja a kormány válaszát. Miután a határidőből szerinte kicsúsztak, a korábbi tárgyalási ajánlatra nemet mondott. De meggondolta magát, mert úgy véli, amíg esély van a megegyezésre, érdemes a békés megoldást keresni.
Nem lehet túl optimista azonban, hiszen Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára szerdán az ATV Egyenes beszéd című műsorában kijelentette: a blokád hatására biztosan nem fog változni az útdíjrendszer, tehát a kormány nem visszakozik. A politikus ugyanakkor kijelentette, hogy nem hisz a blokádban, amit különben is csak egyetlen ember szervez. Elképzelhetőnek tartja, hogy – a médiában megjelenő tudósítások hatására is – néhányan kiállnak majd az utakra, de reméli: gyorsan levonják azt a következtetést, hogy egyesek politikai ambíciói miatt nem illik a közlekedés rendjét megzavarni.
– Nincsenek politikai ambícióim – szögezte le erre reagálva Büki, aki csak háttérembernek tartja magát, vagyis olyan figurának, aki csupán közvetítői szerepet tölt be. Szerinte március 1-jén az emberek adnak majd hangot annak a véleményüknek, hogy ez a kormány – a többi elődjéhez hasonlóan – alkalmatlan a feladata ellátására.
Azt pedig, hogy egyedül lenne, nevetséges felvetésnek tartja, hiszen már nagyjából harminc ponton – valamennyi autópályán, valamint néhány országos főúton és határátkelőhelyen – szerveződik a blokád, s legalább ezer főre számít. A helyszínek, de különösen a résztvevők száma azonban még jelentősen nőni fog – tette hozzá –, mert folyamatosan jelentkeznek az érdeklődők. A Blokád az útdíj ellen és a demokratikus Magyarországért elnevezésű Facebook-csoporthoz eddig egyébként több mint hétezren csatlakoztak.