Biztonságos országok? Így csúsztat Orbán Viktor
A magyar kormányfő okfejtése csúsztatásokat és pontatlanságokat tartalmaz – állítja Nagy Boldizsár nemzetközi jogász. Néhány fogalmat érdemes tisztázni. Egy állam nem pusztán attól tekinthető úgynevezett „biztonságos harmadik országnak”, hogy ott nincs veszélyben a menekültek élete. A kritériumok közé tartozik az is, hogy a menedékkérők megfelelő eljárásban és gondoskodásban részesüljenek.
Bár kétségtelen, hogy Szerbiában nincs háború és nincs üldöztetés, az ENSZ menekültügyi főbiztossága állásfoglalása alapján Szerbia ilyen tekintetben nem számít „biztonságos harmadik országnak” – hangsúlyozta Nagy Boldizsár. A statisztikákból egyértelműen kiderül, hogy Szerbia csak csekély számban adott menekült státuszt a háborús Szíriából jövő kérelmezőknek.
Menekültnek az számít, akinek élete vagy testi épsége veszélyben lenne, ha visszatérne hazájába – folytatta a nemzetközi jogász. Az illető menekült mivolta nem szűnik meg attól, ha menedékjogi kérelmét nem nyújtja be egy másik, például valamely Orbán Viktor által kívánatosnak tartott országban.
Eltekintve a miniszterelnök által képviselt felfogás jogi buktatóitól, Nagy Boldizsár szerint az is kérdés, hogy Orbán Viktor milyen politikai logikát követ. A 7,5 milliós Szerbia viszonylag kicsi és szegény ország. A magyar kormány jóslata alapján még menekültek millióinak érkezésére lehet számítani.
A nemzetközi jogász szerint nem fognak ugyan ennyien jönni, de képtelenség akár százezres terhet is Szerbiára rakni. Ha a menekültek áradata valóban olyan hatalmas gond az Európai Unió számára, akkor Orbán miből gondolja, hogy Szerbia megbirkózhat vele? Nagy Boldizsár megjegyezte: Törökország jelenleg is több mint kétmillió menekült ellátásáról gondoskodik.
Sik Endre szociológus, a Tárki vezető kutatója szerint a magyar kormány „halál pontosan” tudja, hogy csúsztatás, amit mond. Ugyanakkor azzal is tisztában van, hogy ez részben egybevág az Európai Unió érdekével: ezért megteheti, elnézik neki. Másfelől a kormány azzal is tisztában van – tette hozzá Sik Endre –, hogy az ilyen kijelentésekkel idehaza képes növelni a népszerűségét. A magyar népesség többsége szívesen fogad bármilyen állítást, amely alapot szolgáltathat ahhoz, hogy a menekültek az országhatáron kívül maradjanak.