Ugyanakkor szinte minden lapunk által megkérdezett fideszesnek az a véleménye, nincs egyetlen olyan erő vagy személy sem a Fideszben, sem a kormányzatban, amelyik meg tudná kérdőjelezni Orbán Viktor primátusát. A miniszterelnöki bizalmatlanság okozója a tavaly ősszel kezdődött drámai népszerűségvesztés, a kudarcos kormányzás, illetve Bencsik András és Bayer Zsolt mondatai: „kihűlt a szerelem”, és valahol elveszett „a lélek”. Emellett talán az is elgondolkodtatta a miniszterelnököt, hogy már olyan hangok is hallatszottak, tehertétel lehet a személye a 2018-as választásokon.
Egyik forrásunk – hangsúlyozva, hogy hamis a párhuzam – a 2006-os, Orbán Viktor második választási kudarca utáni időket idézte fel, amikor Schmidt Mária „szupertitkos” találkozókat szervezett vezető fideszes politikusok – Kövér László, Áder János, Pokorni Zoltán, Navracsics Tibor, Martonyi János, Balog Zoltán és mások – részvételével. A Fidesz elnöke nem volt jelen egyik ilyen találkozón sem, de pontosan értesült mindenről. Azóta is a bizalom mércéje számára, ki az, aki jelen volt, és azonnal tájékoztatta az elhangzottakról. Közéjük tartozott Rogán Antal is, aki Orbán miniszterelnöki kabinetfőnöke lesz szeptembertől.
|
Habony lehet az „új Simicska”, de csak a fele Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Korábban azt írták a lapok, hogy Habony Árpád, az alternatív jobboldali médiabirodalom létrehozásával megbízott miniszterelnöki stratégiai tanácsadó lehet az „új Simicska”, vélhetőleg Rogán Antallal együtt. Különösen, ha ősszel – amikor is a Fidesz-kongresszussal a miniszterelnök új korszakot nyit – Rogán Antal elnyeri a Fidesz-alelnöki pozíciót is.
Simicska Lajos 1994-ben nyíltan beszélt arról a Népszabadságnak adott interjújában: „A legnagyobb biznisz: átfogni az egész médiapiacot. Jobbak a piaci pozícióink, ha egyszerre vagyunk médiatulajdonosok, hirdetésszervezők és lapkiadók”. Simicska Lajos általában a szerepéről pedig azt mondta: „munkám tétje ugyanis nem kevesebb: biztosítani a párt finanszírozását úgy, hogy a Fidesz ne függjön a külső erőforrásoktól, pénzügyi csoportoktól. El akartuk kerülni mind a belföldi, mind a külföldi érdekcsoportok gyámkodását.” A politikai részről nem foglalt állást, mint mondta, arról „a pártvezetők tudnának nyilatkozni”.
S hogy mennyire lehet sikeres a Habony–Rogán páros? Esetleg Lázár János „szuperminiszter” ellenében? Ezt egyelőre nem látni. Azt viszont már a miniszterelnök környezetében is érzékelik, bármilyen nyomasztó lehetett is Orbán Viktor számára kollégiumi szobatársának piaci-gazdasági túlhatalma és médiabefolyása, ezáltal a politikai hatása is a jobboldali táborra, Simicska Lajos kiválásával „megbomlott” az orbáni rendszer és a fideszes világ működtetése is.
A miniszterelnök által diverzifikált új nemzeti nagytőkés csapat – köztük Garancsi István és Mészáros Lőrinc mellett éppen a 2006-os Schmidt Mária-cikkben az összeesküvőkkel hírbe hozott Nobilis Kristóf és Spéder Zoltán milliárdos üzletemberek – nem olyan megkérdőjelezhetetlen szereplői a piaci és lobbiérdekek becsatornázásának, mint a láthatatlan Fidesz-hátországot működtető Simicska Lajos volt. Emellett a pótolhatatlan szakmapolitikai gárda is hiányzik a minisztériumi apparátusokból.
|
Díjazta, hogy azonnal súgtak neki Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Mindehhez hozzátehetjük: ha az Orbán Viktor számára nélkülözhetetlennek tűnő kancelláriaminiszter, Lázár János „fenntartva a változtatás jogát” megsértődne, és a visszalépés mellett döntene a Rogán–Habony expanzió hatására, a kormányfő számára valószínűleg megnehezítené a polgári berendezkedést megalapozó szakmai kormányzás végigvitelét.