Birodalmi sasos emlékmű: napi 3,5 millióért őrzik, L. Simonnak kellett volna avatni
– Lehetnek itt akármeddig a zsaruk, egyszer úgyis elmennek, és akkor nem marad helyén a szobor – mondta el az egyik vehemensebb tüntető, bár egyelőre a többség csendben demonstrált.
A Blikk forrás nélkül közli azt az információt is, hogy a kabinet hétfőn akarta megtartani az átadási ünnepélyt. L. Simon László miniszterelnökségi államtitkárnak kellett volna felavatni a szobrot, miután vasárnap hajnali egykor több tucat rohamrendőr kíséretében helyére került az emlékmű. Az utolsó pillanatban L. Simon ellenállása miatt változott a program. A lap kereste L. Simont is, igaz-e a hír, de az elküldött kérdésekre eddig nem válaszolt.
Délután Lázár János kancelláriaminiszter bejelentette: nem lesz avatóünnepség. – A kormány nem ünnepel, hanem tiszteletben tartja az elmúlt néhány hét társadalmi vitáit, megszólalásait, az emlékművet sérelmezők fájdalmát, „félreértéseit", és így nem lesz avatóünnepsége a budapesti Szabadság téri emlékműnek – közölte Lázár. A miniszter azt is elismerte, hogy lehet, voltak egyeztetési hibák adott esetben, amelyek beárnyékolhatták a döntések meghozatalát.
– A német megszállás áldozatainak emlékműve arra hivatott, hogy kifejezze azt a fájdalmat és megpróbáltatást, amelyet szabadsága elvesztése miatt a magyar nemzet érzett – írta Orbán Viktor. A kormányfő szerint amikor helyére emelték az alkotást, a kormány eleget tett kötelességének.