Moderált, de alapos és tényszerű, az államműködés szinte minden területét átfogó kritikát tett közzé a kormányzásról a saját honlapján Bencsik János. A fideszes fősodortól sokszor eltérő parlamenti képviselő 22 pontban fogalmazta meg mindazt, amit szerinte másképp kellene csinálni.
A multik megregulázásával sikeres gazdaságpolitikai műtétet hajtott végre a kormányzat, ugyanakkor a társadalmi szerkezet roncsolódása tovább folytatódott, és számos olyan döntés született, amely nem állja ki az igazságosság próbáját – fogalmaz a 22 pontos bírálat- és javaslatcsomag bevezetőjében Bencsik János. Szerinte a kormányzás legnagyobb hiányossága a társadalmi párbeszéd hiánya, a civil szereplők háttérbe szorítása. – Ha elfojtjuk az öngondoskodásra, önellátásra, az innovatív megoldások alkalmazkodásban való használatára irányuló, alsóbb szinten szerveződő törekvéseket, akkor a magyar nemzet egészséges életösztönét zúzzuk porrá – szögezi le a fideszes képviselő, kifogásolva például a hivatali autonómia felszámolását, és megjegyezve: közszolgáltatásokat „zsoldosokkal” nem lehet hatékonyan működtetni.
Bencsik János a társadalmi párbeszédet is hiányolja Kovács Tamás / MTI |
Bencsik úgy látja, helyes irány, hogy a kormány leállította a közszolgáltatások privatizációját, és a legtöbb ágazatban – energetika, ivóvíz, köztisztasági szolgáltatás – növelte a köztulajdon mértékét. A „rezsicsökkentést” azonban a megvalósított formában inkább hibának tartja: szerinte a gazdagokat nem érdekli az energiaszámla, a szegényebbeken viszont inkább a szociális tarifa bevezetése, illetve az energiatakarékosság támogatása segítene.