A kormány jelentős összeggel támogatja azokat az iskolákat, amelyek határon túli magyar területekre viszik diákjaikat. Ám a rendszer rosszul működik, az idén több tucat iskola mondta le az őszi kirándulást, mert későn született döntés. Pedig a Fidesz pár éve még büszke volt az ötletére – amit a Jobbiktól nyúlt le.
Aradon szeretett volna az 1849-es mártírokra emlékezni október 6-án az egyik zalai általános iskola, de az utolsó pillanatban el kellett halasztaniuk az utazást. Hiába nyertek a minisztérium pályázatán, az indulás időpontjáig egy fillért nem láttak a támogatásból. Pedig az államilag támogatott program kifejezetten azt a célt szolgálja, hogy a hazai általános iskolák a trianoni békeszerződéssel elcsatolt régiókba szervezzék osztálykirándulásaikat. Ám a támogatások csúszása miatt a hazai iskolák sorban mondják le a szeptemberi–októberi kirándulásokat – értesült több forrásból a Népszabadság.
Ezzel az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatáskezelő intézménye (Emet) a saját pályázati kiírását is semmibe vette, hiszen azt ígérte, pluszpontot kaphatnak azok a pályázók, akik a nemzeti ünnepek valamelyikét „külhonban” töltik. Mivel az öt közül kettő – az aradi vértanúk és az 1956-os forradalom ünnepe – őszre esik, ezért számos iskola ehhez igazította programját. „Hiába hívtuk a nyáron naponta az ügyfélszolgálatot, senki nem tudott információval szolgálni, így inkább lemondtam az utazást” – mondta az egyik általános iskola projektfelelőse. A tárcavezető, Balog Zoltán végül szeptember 28-án döntött a nyertesekről. Pedig a május 27-én megjelent felhívásban a minisztérium még azt ígérte, legkésőbb augusztus végén döntenek, hogy szeptembertől már indulhassanak is a kirándulók.
Néhányan a program nyertesei közül: ők eljutottak a Vajdaságba tanulmányi kirándulásra Soós Lajos / MTI |