Határozottan lépjenek fel a méltatlan támadásokkal szemben – szólította fel a bírósági vezetőket Handó Tünde. Az Országos Bírósági Hivatal elnöke felvette a kapcsolatot a legfőbb ügyésszel és az ügyvédi kamarával is azt kezdeményezve: a konfliktusokat „házon belül" tisztázzák, s ne a sajtón keresztül üzengessenek. A politikusoktól pedig kéri: óvatlan nyilatkozataikkal ne ássák alá az igazságszolgáltatás iránt közbizalmat.
A véleménynyilvánítás szabadsága csaknem korlátozhatatlan alapjog, ám más hatalmi ágak képviselőitől elvárható, hogy ne tegyenek olyan nyilatkozatot, amely alkalmas lehet a független igazságszolgáltatásba vetett közbizalom megingatására – jelentette ki kérdésünkre az Országos Bírósági hivatal (OBH) elnöke. Handó Tünde pár hete programot hirdetett A szolgáltató bíróságokért! elnevezéssel, és ennek részeként felkérte a bírósági elnököket, hogy határozottan és hatékonyan lépjenek fel a méltatlan támadásokkal szemben.
A közelmúltban Ibolya Tibor fővárosi főügyész arcpirítónak minősítette a Fővárosi Ítélőtábla döntését, amelyben új eljárást rendeltek el a Biszku-ügyben. Azt is hozzátette, hogy a védelem csörgősipkás bohócot csinált a bíróságból. Az eset kapcsán a kormányoldal is megszólalt, de politikusaik visszafogottabban fogalmaztak: soron kívüli eljárást és gyors ítéletet szorgalmaztak. Az efféle ügyészi megnyilvánulás eddig szinte példa nélküli, az viszont nem számít kivételesnek, hogy politikusok fogalmaznak meg az igazságszolgáltatással kapcsolatban kemény kritikát.
Felháborító és elfogadhatatlan – hangzott el a Rezesova-per kapcsán a bírálat azért, mert a halálos balesetet okozó szlovák milliomosnő egy luxuslakóparkban tölthette a házi őrizet idejét. Máskor az igazságügy-miniszter üzent a főbírónak, hogy jó lenne megvizsgáltatnia, az ítélkezési gyakorlat összhangban van-e a társadalmi elvárásokkal, ugyanis szerinte a Cozma-gyilkosság elkövetői nem megfelelő büntetést kaptak. A túl enyhe – néha meg a túl szigorú – verdikt vagy a bíró tevékenysége miatt más esetekben is szót emeltek már politikusok. Egy korábbi kormányfő pedig szintén használta a tűrhetetlen és elfogadhatatlan jelzőt egy ítélet kapcsán.