Az augusztus végi tanévnyitó értekezleteken vált egyértelművé: akik 2015-ben jelentkeztek, de nem töltöttek föl portfóliót a november 30-i határidőre, azokat kirekesztik az előrelépésből. Bár esetükben semmilyen minősítés nem történt, a hivatalos értelmezés szerint mégis részt vettek minősítési eljárásban, amelyet sikertelennek nyilvánítottak. És csak ez számít. Nem a miniszter ígérete, az engedményről és méltányosságról szóló kommunikáció.
Aki úgy nem készített portfóliót, hogy jelentkezett minősítésre, azt a kormányrendelet kizárta a méltányosságból. Nem kap fizetésemelést, akármennyire elismert pedagógus volt is 30-35 éven át. Aki viszont úgy nem készített portfóliót, hogy nem is jelentkezett, nem csinált semmit, az automatikusan, a nyugdíjazásáig évi 307 ezer forinttal magasabb fizetési osztályba kerül. Hogy még cifrább legyen, olyanok is vannak, akik 2016-ban jelentkeztek, mert erre szólította föl őket az Oktatási Hivatal (OH). Ők sem töltöttek föl semmit, mégis megkapják a magasabb besorolást, mert a jogszabály megjelenése után a hivatal törölte a jelentkezésüket.
Összesen 7930 tanár kerül át januártól automatikusan a pedagógus II. kategóriába. Közülük 5630-an ideiglenesen eddig is odatartoztak. További 2300 tanár is átkerül, mert ők nem jelentkeztek vagy utólag törölték a nevüket. Sikertelen minősítést 1376 pedagógus kapott – közülük 1321 azért, mert nem töltött föl portfóliót.
Brassói Sándor, az OH köznevelési elnökhelyettese kérdésünkre leszögezte: ha a július 31-i, a Köznevelési Kerekasztalnál tett ígéreteket jogszabályba öntő kormányrendeletben szerepelne, hogy azokat is a pedagógus II.-be kell sorolni, akiknek 2015-ben az OH sikertelennek nyilvánította a minősítését, a hivatal megtette volna. De a rendeletben nem ez áll.
Megkérdeztem Brassóit: miben különbözik az az élete nagy részét a katedrán töltő tanár, aki úgy nem töltött föl portfóliót, hogy jelentkezett minősítésre attól a kollégájától, aki nem is jelentkezett? Az elnökhelyettes szerint az érintettek pontosan tudták, hogy 2015. november 30. volt a portfólió feltöltésének határideje, és szerinte a döntő többség tudatosan nem tett ennek eleget. Voltak, akik üres oldalakat töltöttek föl, olyanok is, akik szégyellnivaló szövegeket írtak. Mindannyian értesítést kaptak a hivataltól, hogy minősítésük sikertelen.
Az elnökhelyettes szerint ez morális kérdés: a pedagógustársadalmat is megosztaná, ha ugyanabban az elbírálásban részesülne, aki tudatosan negligálja a szabályokat, mint aki végrehajtja. De ezt nem az ő tiszte megítélni: az OH jogalkalmazó.
A kizártak 2017-ben újra jelentkezhetnek, és ha sikeresen átesnek a minősítésen, akkor léphetnek a felsőbb kategóriába. Erről mindenkit levélben értesít az OH, és tanfolyammal is segíti a minősítésre való felkészülést, hogy a kirekesztett idős tanárok egy újabb eljárással megkaphassák azt a lehetőséget, amit több ezer társuk minősítés nélkül megkapott.