Bányászok és Szent Borbála: elindult a nap az Országgyűlésben

A bányászok védőszentjének, Szent Borbálának az ünnepe alkalmából az elnöklő Latorcai János és egy fideszes képviselő is a bányászok áldozatvállalását méltatta kedden az Országgyűlésben napirend előtt, míg az MSZP felszólalója a korkedvezményes nyugdíjak átgondolatlan megszüntetéséről, a KDNP a polgári törvénykönyvhöz (Ptk.) benyújtott, családot érintő módosító javaslatairól, a Jobbik az egészségügy kettészakadásáról, az LMP pedig a kormány "bankalapítási lázáról" beszélt.

MSZP: átgondolatlan volt a korkedvezményes nyugdíjak megszüntetése

Kovács Tibor MSZP-s képviselő arról beszélt, hogy az elmúlt egy évben bebizonyosodott: teljesen átgondolatlan volt a korengedményes, korkedvezményes nyugdíjak megszüntetése. Úgy vélte, ezzel a kormány több százezer ember számára nyújtotta el a nyugdíjba menetel lehetőségét. Feltette a kérdést, hogy vajon van-e a kormányoldalon bárki Fónagy János államtitkáron és Latorcai Jánoson kívül, aki tudja, milyen hosszú éveken keresztül váltott műszakban, veszélyes munkakörökben dolgozni. A 62 éves tűzoltó hogyan megy fel 10 emeletes házba tüzet oltani? - vetette fel a szocialista képviselő, aki szerint az, akit most ilyen pozíciókból elküldenek, sem nyugdíjat, sem munkát nem kap majd.

Soltész Miklós szociális államtitkár visszautasította, hogy csak Latorcai János vagy Fónagy János értené a dolgozók problémáit, és azt is, hogy a a kormány szakértelem nélkül végezné a munkáját. Hangsúlyozta, a korkedvezményes nyugdíjak rendszere, az, hogy 35-40 éves fiatalemberek elmentek nyugdíjba, hosszú távon fenntarthatatlan volt. Úgy vélte, amit most Kovács Tibor felró a kormánynak, azt a szocialisták is meg akarták tenni.

LMP: bankalapítási lázban ég a kormány      

Az LMP-s Scheiring Gábor azt mondta: szemmel láthatóan "bankalapítási lázban" ég a kormány, de a pontos részletekről keveset tudni, így félő, hogy ez a "narancsos oligarchák kistafírozását szolgálja majd". Kifogásolta, hogy a Matolcsy György vezette Nemzetgazdasági Minisztérium 3 milliárd forintot adott egy cégnek, egy ki nem dolgozott ötletre a webbank létrehozásához, a cég tulajdonosát pedig miniszteri biztosnak is kinevezték.

Közölte azt is: az LMP közérdekű adatigényléssel fordult a Magyar Fejlesztési Bankhoz (MFB) annak érdekében, hogy hozzák nyilvánosságra, mennyiért vásárolták meg a német DZ Banktól a magyar Takarékbank csaknem negyvenszázalékos tulajdonrészét. 

Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára azt hangsúlyozta, hogy a takarékszövetkezetek által alapított Takarékbank stratégiai küldetése a szövetkezetek támogatása, fejlődésük elősegítése. Szerinte Európában nem egyedülálló a kisebbségirészesedés-vásárlás, amely hidat képez az MFB és takarékszövetkezeti szektor között az önkormányzatok és a kis- és közepes vállalkozások jobb hitelezése érdekében.

Jobbik: kettészakadt egészségügy az új modell?

Hegedűs Tamás, a Jobbik képviselője a kormány egészségügyi politikáját értékelve arról beszélt, hogy Szócska Miklós államtitkár "gúzsba kötve táncol", mert a folyamatosan zsugorodó források mellett kell biztosítania az ágazat működőképességét. Szerinte emiatt az egészségügy helyzete mára mélypontra süllyedt. A képviselő kettészakadt egészségügyként festette le az ágazat jövőjét, amelyben az egykulcsos adóval jól járó felső 10 százalék majd magánbiztosítókkal, fizetős szolgáltatásokkal oldja meg ellátását, a többieknek pedig marad a lerontott közösségi "szegényellátás".

Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár válaszában ugyanakkor leszögezte: a kormány egységes kockázatközösségben, szolidaritás alapú egészségügyben gondolkodik. Hozzátette: most is vannak kiegészítő biztosítások, de ezek egy marginális kis szeletét jelentik csak az egészségügynek. Hangsúlyozta azt is, sokkal jobb, ha a magánforrások szervezett formában és nem láthatatlan csatornákon át kerülnek be a rendszerbe.

KDNP: félremagyarázzák a Ptk.-hoz benyújtott kereszténydemokrata módosító javaslatokat 

Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője pártja Ptk.-hoz benyújtott módosító javaslatairól beszélt, mert szerinte ezzel kapcsolatban sok a félreértés, és még több a tudatos félremagyarázás. A KDNP álláspontját ismertetve közölte: a család egyenes ági rokoni kapcsolatot jelent, így egy szülő és egy gyerek már családnak számít. Szerinte a párkapcsolatok közül a házasságot tartósság, elköteleződés jellemzi, míg a különnemű élettársakat hagyni kell, hogy szabadon éljék az életüket, az egyneműek együttélését szabályozó 2009-es törvényt pedig meg kell hagyni, de a Ptk.-n kívül.

Soltész Miklós államtitkár hangsúlyozta: nem egyedülálló Európában, hogy a családot mint értéket meg akarják szüntetni, és olyan társadalmi berendezkedést akarnak elérni, ahol akár két férfi vagy két nő is felnevelheti a gyermeket. Szerinte azonban ezt a magyar társadalom többsége nem tudja elfogadni.

Fidesz: a kormány előtt a bányászok juttatásainak rendezése

Hoppál Péter fideszes képviselő a bányászok védőszentjének, Szent Borbálának az ünnepe alkalmából arról beszélt, hogy kormányülés elé kerülhet az a javaslat, amely szerint a bányászati tevékenység miatt megrokkant emberektől nem vehető el az ellátás. Soltész Miklós államtitkár közlése szerint a kormány arról dönthet, hogy akik föld alatti munkakörben dolgoztak, kérhetik a bányászok egészségkárosodási járadékának megállapítását.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.