Ám 2013-ban jött a Klik, és indult új első évfolyam. Sőt a jelenlegi kormányszóvivő, Kovács Zoltán 2013 szeptemberében – még felzárkóztatási államtitkárként – szinte demonstratív módon az újraindított elsős évfolyammal a háta mögött nyitotta meg a szegregált iskola tanévét. Onnan több szülő el akarta vinni a gyerekét a jobb oktatás reményében, de a Klik piliscsabai tankerületének vezetője elutasította átjelentkezési kérelmüket.
A Klik sem számíthatott Balogék döntésére. Hanesz József, a mamutintézmény elnöke áprilisban még azt nyilatkozta lapunknak: azért indították újra korábban Piliscsabán az első osztályt, mert volt rá igény.
Tény, hogy öt elsős korú gyerek már be is iratkozott ide a következő tanévre. A sorsukról megkérdeztük a minisztériumot, s ezt a választ kaptuk: „A gyermekek a törvényi előírásoknak megfelelően megkezdik iskolai tanulmányukat. Ennek érdekében – figyelembe véve, hogy nem indul a 2015/16-os esztendőben a piliscsabai iskolában első osztály – a Klik jelenleg is vizsgálja, hogy a rendelkezésre álló lehetőségek közül a gyermekek, s szüleik szempontjából a legjobb feltételekkel kezdjék a tanévet.”
|
Új elsősöket már nem fogad az általános iskola Teknős Miklós |
Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) kurátora, Daróczi Gábor örül a döntésnek, szerinte azonban fontos lenne tudni így júniusban, hogy a beiratkozott gyerekek szeptembertől hol tanulnak. Elmondta, hogy a CFCF munkatársai korábban felmérték a helyi családok igényeit, és úgy találták, a piliscsabai nagycsoportosok szülei közül egyetlen egy sem szerette volna eredetileg a szegregáló iskolába íratni a gyermekét, csak a többi helyről kiszoruló öt család kényszerült erre.
– Szívből reméljük, hogy tényleg semmi sem jön közbe, és az érintett gyerekek integrált iskolában kezdik meg tanulmányaikat – így Daróczi Gábor, hozzátéve: ha a kormány ennyire huszárosan tud dönteni egy olyan iskola ügyében, amellyel kapcsolatban nincs jogerős bírósági határozat,
akkor ugyanilyen határozott lehetne azokkal az intézményekkel is, amelyek esetében a bíróság egyértelműen előírta a jogellenes elkülönítés felszámolását.
Farkas András, Piliscsaba polgármestere nem volt felhőtlenül boldog a hír hallatán. Bár nem találta minden ponton megfelelőnek a szegregált iskola szakmai programját, nem ért egyet az iskola bezárásával.
– Jobb lenne, ha a negatív spirál megfordulna – mondta. Szerinte ugyanis inkább a pedagógiai programot kellene megújítani a bezárás helyett.
Az emberi erőforrások minisztere számos fórumon hangoztatta, hogy a kormány elkötelezetten küzd az oktatási szegregáció ellen, de ez tettekben eddig nem nyilvánult meg. A piliscsabai döntés az elkülönítés visszaszorítása érdekében hozott első kormányzati intézkedés.