– Elmegyünk, meghallgatjuk, mit mond a miniszter, s eldől majd, hogy csak nagy vonalakban megismétli a vasárnapi sajtótájékoztatóján elmondottakat, vagy valóban lesznek konstruktív reformjavaslatai – kommentálta előzetesen. Kérdésünkre hozzátette: tőlük nem kértek semmilyen javaslatot, vagy azt, hogy esetleg ott, a városházán foglalják össze, milyen változásokat szeretnének.
|
A Hermanba nem, de Miskolcra azért elmegy Balog Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Kiderült az is, hogy a találkozóra – amelynek megszervezésére furcsa mód Kriza Ákos polgármestert kérte fel a tárca vezetője, miközben az önkormányzatoknak a klikes éra óta vajmi kevés közük van a településük iskoláihoz – csak előzetes regisztrációval lehet majd bemenni, s csak az esemény első néhány perce lesz a sajtó számára is nyilvános. A regisztrációs linket a meghívóval együtt küldték ki a tantestületekhez, de
az nem derült ki, hogy például az érdeklődő szülőket kik képviselhetik,
s nekik hol kell jelentkezniük. Ez a módszer mindenesetre lehetőséget nyújt arra, hogy csak egyes kiválasztott csoportok vegyenek részt az eseményen.
Miért pont a Herman?
Vajon miért egy borsodi gimnáziumból indult el a tanárok elégedetlenségi hulláma, amely rövid időn belül az egész országot beterítette, s már több mint 22 ezren írták alá a változást követelő levelet? Pilz Olivér válasza erre a kérdésünkre az volt, hogy egy jó gimnázium jó tanárcsapatáról van szó, amelyet nem oszt meg félelem, tagjai megbíznak egymásban, s tudnak együtt fellépni. Mások szerint azért csatlakozott a levélhez annyi jó hírű elitiskola, mert a kormány épp őket akarja bedarálni.
– Az oktatás a KDNP kezében van, ez nyilvánvaló, a Fidesznek nem fontos ez a terület, ahogy a kultúra és az egészségügy sem. Az egyházi középiskolákba dől a pénz, ott nem panaszkodnak a tanárok krétahiányra, a pedagógusok meg alacsony bérre. Ha elmegy a miskolci jezsuita gimnáziumba, úgy érezheti magát, hogy a XXII. századba érkezett, csillog-villog minden. A jó hírű miskolci Földesben tanulókra meg ráesik a plafon. Csak a vak nem látja a hátsó szándékot, hogy az értelmes gyerekeket előbb-utóbb „bezabálják” az egyházi iskolák, mert ott nincs gond, de van pénz – fakadt ki lapunknak egy miskolci középiskolai tanár.
A miskolci tanárok szerint nem elég a biciklit picit visszahúzni,
teljesen új oktatási rendszer kell.
Csabalik Zsuzsa, a Miskolcon jövő hétre fáklyás felvonulást szervező Pedagógus Szakszervezet helyi titkárhelyettese tegnap tudósítónknak azt mondta: a szakszervezet már 2010 óta próbál változásokat elérni, folyamatosan tárgyalnak a kormánnyal, de 25 pontos követelésükre – amely a legtöbb ponton megegyezik a hermanosokéval – mindig azt a választ kapták, hogy „nem, nem, nem és nem”. Épp ezért most sem fűz túl sok reményt ahhoz, hogy bármi érdemben változna, a miniszter
látogatását pedig a szalámitaktika részének tekinti,
és érdemi munkát a tárgyalásoktól nem vár. A fáklyás felvonulást megtartják, szerinte nincsen olyan ok, ami miatt el kellene napolniuk a tiltakozó demonstrációt.