A kormányoldalon mindenesetre a Szócska Miklós mellett szóló érvek között szokták említeni, hogy a kormányzás alatt végig "csend" volt az ágazatban. Az államtitkár szót értett a pénzügyi kormányzattal, és a népegészségügyi program sikerét a nevéhez kötik (korlátozták az egészségkárosító élelmiszerek forgalmát, a dohányzás szigorítás hatására 221 ezer ember tette le a cigarettát).
|
Szócska visszatért az esélyesek körébe Honéczy Barnabás / MTI |
Forrásaink szerint Szócska kormányzati háttérországához sorolható Győri Tibor miniszterelnökségi államtitkár, és Molnár Ágnes volt fejlesztéspolitikai koordinációért felelős államtitkár, a Fidesz volt egészségpolitikusa is erősen lobbizott az államtitkár megtartása mellett.
Balog Zoltán listáján szerepel állítólag Zombor Gábor, Kecskemét polgármestere, volt kórházigazgató, aki április 6-án egyéni képviselői mandátumot szerzett Kecskeméten. Zombor esélyeit növeli, hogy a hírek szerint Orbán Viktor a politikai kormányzás jegyében politikus-, sőt Fidesz-politikus államtitkárokat szeretne kormányzati pozíciókban tudni. Olyanokat tehát, akiket ágazati nehézségek, konfliktusok esetén is köt a frakciófegyelem.
A kecskeméti polgármester tagja volt a parlamenti egészségügyi szakbizottságnak, és a fideszesek szerint "mindvégig korrekt és támogató volt Szócska Miklóssal". Állítólag maga a miniszterelnök, valamint Lázár János is Zombort látná szívesen az egészségpolitika irányítójaként (Lázárnak híresen "kritikus" volt a kapcsolata már Fidesz-frakcióvezetőként is Szócskával).
|
Velkey György a folytonosságot képviselné Szócska hiányában is Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Velkey György szintén szerepel a Balog Zoltán által a miniszterelnökhöz vitt "nevek" között. Velkey a Kórházszövetség elnöke, a Bethesda Gyerekkórházának főigazgatója, a KDNP önkormányzati képviselője. Mind Balog Zoltánnal, mind Szócska Miklóssal jó a nexusa.
Ha Velkeyt választják meg a posztra az egyben azt is jelenti: folytatja Szócska egészségpolitikai programját, a Semmelweis Tervet, azaz személye folytonosságot jelenthet a reformokba már erősen megfáradt ágazat számára.
Korábban, az egészségügyért felelős államtitkári poszt várományosaként szerepelt Bene Ildikó, a szolnoki kórház főigazgatója, a parlamenti szakbizottság alelnöke, Kovács József, a szakbizottság elnöke, a gyulai kórház főigazgatója, illetve Sélleiné Márki Mária, az OEP főigazgatója is.
Úgy tudjuk: még nem dőlt el a végleges kormánystruktúra, így nem zárható ki, hogy az egészségügy végül mégis önálló minisztérium lesz, ezt korábban Balog Zoltán miniszter is szorgalmazta.