Bajnai és Mesterházy tárgyalása: a neheze most következik

Politológusok szerint a baloldal népszerűségvesztésére adott válasz és az összefogáspárti ellenzéki szavazók megnyugtatása a célja az MSZP és az Együtt-PM szövetség szombaton bejelentett megállapodásának. Mráz Ágoston, a Nézőpont Intézet vezetője és Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője az MTI-nek egyaránt úgy nyilatkozott: a szombati bejelentésben nem volt semmi új vagy váratlan, s számos kérdés - közös lista állítása, a közös miniszterelnök személye, együttműködnek-e a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióval - továbbra sem dőlt el.

Mesterházy Attila, az MSZP elnöke szombaton a párt választmányi ülésének szünetében jelentette be, hogy Bajnai Gordonnal, az Együtt-PM szövetség vezetőjével közös egyénijelölt-állításról állapodtak meg. Az MSZP megyei elnökeinek felhatalmazást adtak, hogy kezdjenek tárgyalásokat "a demokratikus ellenzéki pártok helyi szervezeteivel" egyebek mellett a közös jelöltek kiválasztásáról.

Bajnai Gordon újságíróknak arra a kérdésre, hogy az általa szorgalmazott széles ellenzéki összefogásnak a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció is része lehet-e, a volt kormányfő közölte: továbbra is úgy látják, először a két legnagyobb támogatottságú pártnak kell egyezséget kötnie. Jelezte ugyanakkor, hogy a jogállamiság ügyében a DK-t is partnernek tartják, így - mint korábban közölték - a három párt közösen hoz létre egy alternatív választási bizottságot, sőt oda az LMP-t is várják.

Mráz Ágoston, a Nézőpont Intézet vezetője az MTI-nek úgy nyilatkozott: az elemzők mindig is azt mondták, hogy ez az összefogás létre fog jönni. Ráadásul az utóbbi hetek-hónapok hírei, a nyilvánosság előtt folytatott viták miatt a baloldali értékrendű választók részéről egyre nagyobb volt a nyomás, hogy történjen valami változás. A korábbi időpont-egyeztetési és stratégiai ellentétek ellenére ezért jött létre ilyen gyorsan ez a találkozó.

A politológus szerint a szombaton bejelentett szándéknyilatkozatnak inkább kommunikációs jelentősége van. A "forródrót" indításának bejelentése is azt a célt szolgálja, hogy minimalizálják a nyilvánosság előtti konfliktusokat, hiszen a megosztottság nem tett jót a baloldalnak.

A politológus szerint a neheze viszont most következik, amikor ki kell választani, hogy egy választókerületben kit indítanak: a szocialista párt vagy az Együtt jelöltjét. Néha még egy párton belül is nehéz meghozni ezeket a döntéseket, s most egy helyre még több jelöltből kell majd választaniuk - hangsúlyozta a politológus, kiemelve: az a nagy kérdés, hogy baloldal számára potenciálisan esélyes választókerületekben milyen arányban osztozkodnak meg.

Ha az egyéni képviselőjelöltekben sikerült megállapodniuk, és eldöntötték, hogy közös listát is állítanak, akkor lehet majd beszélni a közös miniszterelnök-jelöltről. Mráz Ágoston elképzelhetőnek tartja, hogy nem tudnak megállapodni a közös miniszterelnök-jelölt személyében, és ezért úgy döntenek, külön listán indulnak. A politológus szerint ez viszont az új választási rendszerben különösen veszélyes lehet, mert így az egyéni képviselőjelöltekre leadott, de mandátumot nem eredményező töredékszavazatok elveszhetnek.

A politológus véleménye szerint mind az MSZP, mind Bajnai Gordon erősen kötődik Gyurcsány Ferenchez, de az továbbra sem dőlt el, hogy a baloldali összefogásnak milyen a Gyurcsány Ferenchez való viszonya. Azt, hogy összefognak-e nyilvánosan Gyurcsány Ferenccel és pártjával, és hogy ez esetben milyen jelentőséget tulajdonítanak neki, azt még nem tudták eldönteni. Ugyanis mint a politológus fogalmazott: "a Gyurcsány Ferenccel való összefogás azt a kockázatot rejti magában, hogy a baloldal nem tudja a megújulás üzenetét megjeleníteni" - fogalmazott a politológus.

Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője is azt hangsúlyozta, hogy az ellenzéki pártok közötti nyilvános üzengetés és az egymással szembeni politizálás egyik ellenzéki szereplőnek sem volt jó. A mostani megállapodás azt mutatja, hogy ezt belátták a felek.

Mint kifejtette, a választási rendszerből fakad az a kényszer, hogy egy kormányoldali jelölttel szemben egy jelöltet állíthat a baloldali ellenzék, más esetben nem lesz esélyük az egyéni választókerületekben nyerni. Juhász Attila szerint a mostani bejelentés arról szól, hogy megnyugtassák az összefogáspárti ellenzéki szavazókat.

A Political elemzője szerint "általánosságokat" jelentettek be, például azt, hogy egymás ellen nem fognak elindulni. Juhász Attila úgy véli, ez nem feltétlenül jelent "közös jelölteket" és közös listát. Ugyanakkor kiemelte, hogy a választástechnikai részletekben nem is lehet egyik óráról a másikra megállapodni. 106 egyéni választókerületben kell jelöltet állítani, ki kell kalkulálni a pártoknak, hogy ki hol tud a legerősebb lenni.

Juhász Attila szerint előbb-utóbb muszáj megállapodni a közös miniszterelnök-jelölt személyében, de úgy véli, egyelőre maguk a szereplők sem tudják megmondani, hogy ezt mikorra tudják eldönteni.

A Political elemzője arra is kitért, továbbra is úgy látja, hogy a DK-nak egyedül nincs esélye a választásokon. Ugyanakkor kiemelte, hogy a párt szavazói erősen elkötelezett kormányellenesek, tehát mindenképpen a kormányváltásra fognak szavazni. "Ha azonban a DK-val is megállapodnak a baloldali szervezetek, azzal elveszíthetik a kevésbé elkötelezett, Gyurcsány-ellenes ellenzéki szavazók egy részét, így korántsem biztos, hogy nagyon látványosan be akarnák vonni a DK-t ebbe az együttműködésbe" - fogalmazott Juhász Attila. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.