Bajnai: A Jobbik-szavazókat is meg kell nyerni

A Jobbikkal nem működne együtt, viszont a szavazók tizedéről sem mondana le.

Tudatos döntés volt, hogy kitették az Együtt 2014 Facebook- oldalára azt a fotót, ahol Bajnai Gordon egy jobbikos képviselőre mosolyog homokzsákpakolás közben a Dagály strandon, maga az esemény azonban Bajnai szerint spontán volt, és nem is beszélgettek a tarsolyos fiatallal. Erről Mihancsik Zsófia újságíró kérdésére beszélt az E14 vezetője a Budai Liberális Klubban. Azt viszont szimbolikusnak tartja, hogy – a dunai árvíz miatt – olyan nagy a baj, amikor nem az a kérdés, ki honnan jött, hogy egyébként miről mit gondol, hanem "oda kell menni és csinálni".

– Fontos helyesen beállítani a saját értékeinket. Én először is ember vagyok, másodsorban magyar, harmadsorban demokrata. Az árvízi védekezés szerinte az első kettő körébe tartozik. Amúgy pedig Bajnai országjárásának több helyszínén jelentek meg jobbikos tüntetők, és többször invitálták is őket a fórumaikra, kérdéseikre választ kaptak, közülük többen "elégedetten távoztak".

Tágabb összefüggésben pedig a Jobbik-jelenségről Bajnai azt gondolja, hogy a 8-10 százalékos támogatottságuk nem azt jelenti, hogy ennyi neonáci, rasszista lenne az országban. "Egyrészt más pártoknál is lehet bőven olyan, aki rasszista nézeteket vall, másrészt a Jobbik szavazóinak jelentős része mély nemzeti hagyományőrző, vagy a szociális reménytelenség, vagy éppen a korrupció vitte abba a táborba, ahol egyszerű, könnyen fogyasztható igazságokat kap". Bajnai megfogalmazása szerint nekik a Jobbik nézeteivel, vezetőivel van éles harcuk, "a Jobbik szavazóit pedig meg kellene nyerni annak az ügynek, amit mi képviselünk". Ezt azzal indokolta, hogy nem lehet lemondani a szavazók tizedéről.

Ezzel együtt, Bajnai továbbra is határozottan kizár bármilyen politikai együttműködést a Jobbikkal. A szavazóikat viszont valódi problémákra adott valódi válaszokkal kell meggyőzni, legalább a propaganda-függönyön túljutva lehessen velük beszélni – tette hozzá Bajnai Gordon, "mert ez valóban politikai bűne a megelőző húsz, de különösen az elmúlt tizenöt évnek".

Mihancsik Zsófia arról a nagy visszhangot kiváltott berlini beszédéről is kérdezte Bajnait, amiben úgymond "megvédte" az Orbán-kormányt. Bajnai erre azt felelte, egy hazafi a hazáját mindig megvédi, a kormányát pedig akkor, ha az megérdemli. Különbséget kell tenni: Magyarország nem antiszemita, nem rasszista, és nem szeretne diktatúrában élni, ehhez képest az Orbán-kormányról azt mondta, hogy nem antiszemita és nem rasszista, "a diktatúrát nem tettem hozzá". A Fidesznek ugyanakkor súlyos felelőssége van abban, hogy ekkora teret, médiafelületet kaphatnak a kirekesztő nézetek, a kormánypárti politikusok sem határolódnak el egyértelműen ezektől. De nem azért, mert a valódi meggyőződésüket próbálnák leplezni, hanem opportunizmusból – a szélsőjobboldali szavazókra hajtanak.

"A nácik ellen bárkivel össze kell fogni, de még a hatalomért sem szabad összefogni a nácikkal" – ismételte meg Bajnai Gordon, aki egyébként úgy véli, a magyarok egy nyíltan antiszemita, neonáci kormányt nem választanának meg, akármilyen válság van ebben az országban.

A 2014-es választásokkal összefüggésben a korábbi kormányfő arról beszélt, hogy 2010-ben közel 80 százalék radikális változásra szavazott - a Fideszre, Jobbikra, LMP-re. Gyurcsányékra 2006-ban 2,7 millióan, Orbánékra 2010-ben 2,7 millióan szavaztak. Egy bő egymilliós szavazói bázis ebből a halmazból nem bal-, vagy jobboldalinak gondolja magát, hanem valamilyen jövőképet próbált kifizetni a szavazatával, "aztán nem jött be", csalódtak a kormányban. Értékelése szerint a Fidesznek másfél millió körüli, az MSZP-nek 1-1,2 milliós stabil bázisa van. Ahhoz, hogy a következő választáson győzni lehessen, Bajnai elmondása szerint két és fél millió szavazat kellene, ezért nagy arányban kell megszólítani olyanokat, akik 2010-ben a Fideszre szavaztak, de rájöttek, hogy már megint átverték őket. Egy részüket sikerült is Bajnai szerint megszólítani, hiszen az E14 7-8 százalékos táborának közel 30 százaléka Fidesz szavazó volt 2010-ben, 35 százalék pedig nem árulja el, kire voksolt. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint az ország többsége kormányváltást akar - nekik kell lehetőséget biztosítani a választásra.

A szövetségesi politikájára vonatkozó kérdésre válaszolva, Bajnai a korszakváltás garanciáit jelölte meg a kormányváltás feltételeként. "Csak olyan koaliciót érdemes kötni bárkivel, akiben a korszakváltásról is meg tudunk egyezni. Ha arra szövetkezünk, hogy a 2010 előtti állapotokat restauráljuk, akkor a Fidesznek négyötöde lesz, a bűnrossz kormányzása ellenére is".

Azzal kapcsolatban pedig, hogy a szocialisták belebegtették, hogy Mesterházy Attilát jelölik miniszterelnök-jelöltnek (behatárolva az ellenzéki összefogás lehetőségeit), az Együtt 2014 vezetője arra hivatkozott, hogy a szocialista szavazók is mindenek előtt győzelmet akarnak, "egyikünk sem tud elszámolni a lelkiismeretével, ha egyéni ambíciók, vagy szűkebb pártérdekek miatt egy vesztes stratégiába tolja bele a pártját, szervezetét". Szavai szerint a jövő évi parlamenti választáson évtizedekre eldőlhet, hogy Magyarország talpon tud-e maradni , európai irányban fejlődő, demokratikus, gyarapodó ország lesz, vagy az EU-ból kifelé sodródó, zsugorodó gazdaságú, egyre inkább kleptokrata rezsim által uralt ország lesz" - utóbbi utalást a  trafik-ügy és a földbérlet-ügyek fényében tette.

Ez a rendszer még betonozódik, de nem kötött meg. Ha 2018-ig marad az Orbán-kormány, Bajnai szerint az is kérdés, lesznek-e egyáltalán más pártok, vagy csak "őfelsége ellenzéke marad fenn".

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.