Az új influenza oltásra két nappal meghalt a nő

Két nappal az új védőoltás beadása után meghalt egy 64 éves asszony. A krónikus beteg boncolását rendelte el az ÁNTSZ, hogy kiderüljön, van-e ok-okozati összefüggés a vakcina és a tragédia között. A gyártó tudomása szerint ilyet a világon még sehol sem regisztráltak.

Két nappal a H1N1 védőoltás után halt meg egy 64 éves miskolci nő. Információink szerint az ÁNTSZ helyi intézete hatósági boncolást rendelt el. Az asszony krónikus szívbetegségben szenvedett, de nem halálos rendellenességben. Egyelőre nem tudni, lehet-e összefüggés a beadott vakcina és a tragédia között, az azonban kizárható, hogy akkut, toxikus hatás okozta az asszony halálát, az ugyanis azonnal az anyag beadását követően jelentkezett volna.

Információnkat az Országos Tisztiorvosi Hivatal megerősítette, mint mondták: tudnak az esetről. Ők is hozzátették, hogy a hölgy krónikus szívbeteg volt. Egyébként évente több ezren halnak meg szívbetegségekben. Mindezek mellett a tisztiorvosi szolgálatok kötelessége minden esetben hatósági boncolást kérni, ha egy-egy védőoltást követően egy hónapon belül a beoltott életét veszti.

Németh Zsolt, az oltóanyagot gyártó Omninvest Kft. vezetője szerint amíg ok-okozati összefüggés az oltás és a sajnálatos haláleset között nincs bizonyítva, nem lehet a kettőt összefüggésbe hozni, vagy felelősségről beszélni. Tudomása szerint egyébként még a világon sehol sem igazolták, hogy a vakcina tragédiát okozott volna. A cég azonban - a vezető szerint - számol azzal, hogy a következő hónapokban beoltott több millió ember közül nyilván több ezer meghal majd, egyéb okok miatt, ez azonban nem jelenti azt, hogy a tragédiáknak bármi köze lenne az oltóanyaghoz.

Mint minden gyógyszer, így az Fluval P is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek - írja az Országos Gyógyszerészeti Intézet honlapján az oltóanyaggal végzett tesztek lezárása után. A 1860 éves felnőttek körében és a 60 éven felüli idősek körében általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók, gyakori a fájdalom, a bőrpír, duzzanat és beszűrődés az oltás helyén; fáradtságérzet, rossz közérzet. Nem gyakori a fejfájás, az ízületi fájdalom, a verítékezés, az izomfájdalom és a láz. Súlyos mellékhatást nem tapasztaltak.

Az oltóanyag elölt vírust tartalmaz, ezért az oltást követően a vakcinától nem alakulhat ki influenzafertőzés. Az oltást követő légúti betegség véletlen egybeesés következménye, és más légúti kórokozó válthatja ki. A szokványos influenza oltást követő napokban vagy hetekben a fentieken kívül az itt felsorolt további mellékhatások is előfordultak nem gyakori általános bőrreakciók, mint viszketés, hólyagos bőrelváltozás, csalánkiütés, súlyos szúró vagy lüktető fájdalom egy vagy több idegen bizsergés, görcsök, átmeneti vérlemezke szám csökkenés, allergiás reakciók, amelyek a vérnyomás veszélyes leesésével, sokkos állapot kialakulásával járhatnak, nagyon ritka a véredények szűkülete vagy elzáródása veseproblémákkal, gyulladás az agyban vagy a gerincvelőben, átmeneti ideggyulladás, amely fájdalmat, gyengeséget és bénulást okoz a végtagokban és gyakran ráterjed a mellkasra és arcra is (ideggyulladás, GuillainBarré szindróma).

Bármilyen krónikus betegség esetén ajánlott - az egyébként receptköteles oltóanyag beadásáról konzultálni a háziorvossal, s ez alapján dönteni: lehetségese a vakcináció.

 

Falus Ferenc országos tiszti főorvost beoltják mai sajtótájékoztatója után az új influenza ellen
Budapest, 2009. október 14. Falus Ferenc országos tiszti főorvost beoltják azon a sajtótájékoztatón az Országos Epidemiológiai Központ épületében, ahol bejelentette, hogy Magyarországon az új influenza felbukkanása óta 283 esetben igazolták az A/H1N1 vírus jelenlétét. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.