Az MSZP-frakció felsorakozott a Gyurcsány-csomag mögött
A frakció fő feladatának nem egyszerűen az alacsonyabb növekedés miatti költségvetési lyukak befoltozását tartja, hanem egy nagyobb igényű, távlatosabb programot, amely a válságkezelés és a válságból való kitörés, a növekedés és a foglalkoztatás programját jelenti - közölte.
Lendvai Ildikó részletek említése nélkül elmondta, hogy lesznek olyan javaslatok, amelyeket már február végén benyújtanak az Országgyűlésnek, és lesznek olyanok is, például a nyugdíjrendszer átalakítása, a nyugdíjkorhatár emelése, amelyeket vitára bocsátanak.
A frakcióvezető szerint a költségvetési egyensúly megőrzése szükséges, de nem elégséges feltétele a növekedésnek és a foglalkoztatásnak, komoly szerkezeti átalakításra van szükség az adópolitikában, a nyugdíj-, a szociális rendszerben.
Elmondta, az átalakítások társadalmi célja a munkára való ösztönzés, az érdekeltség a munkahelyteremtésben, a munka becsületének növelése, valamint a nyugdíj- és a szociális rendszer fenntarthatósága.
Úgy vélte, a kormány javaslatai gazdasági céljukat tekintve részben a belső piacot akarják élénkíteni, részben a foglalkoztatás Európában rendkívüli alacsony magyarországi adatain akarnak változtatni.
Megjegyezte, a törvényjavaslatokat február és április között nyújtják be a parlamentnek.
Lendvai Ildikó azt mondta, a többi frakciót felelős együttgondolkodásra, vagy ahol "a közös szándékok és a közös törekvések nem elérhetők, komoly alternatívák végigvitatására" kérik.
Úgy fogalmazott: "Semmiképpen sem (...) a tuti megmondásának szándékával készülünk a parlamentbe, egy javaslatot teszünk az asztalra és nyitottak vagyunk minden lehetséges új ötletre és minden lehetséges kompromisszumra". Elmondta, a következő hét első fontos állomása a hétfői parlamenti vita, valamint az Országos Érdekegyeztető Tanács pénteki ülése.
Arra a kérdésre, hogy volt-e olyan javaslat, amelyen a frakció kérésére változtatni kellett, a frakcióvezető azt mondta, volt olyan terület, ahol a képviselők alternatívákat mondtak, de olyan nem volt, hogy azt mondták volna, ne nyúljunk hozzá a szociális vagy a nyugdíjrendszerhez.
Egy másik kérdésre hozzátette: a nyugdíjrendszerrel kapcsolatban felmerült az, hogy ennek átalakítása hogyan vonatkozik a szolgálati nyugdíjakra, vagy hogyan lehet a nyugdíjba vonulás korcentrumát közelíteni a jogszabályokban előírt 62 évhez.
Lendvai Ildikó azt mondta, minden szakértő kiemeli, hogy számot kell vetni a korhatár emelésével, az azonban vita tárgya, hogy azt mikor és hogyan lehet elkezdeni. Egyetlen olyan hozzászóló sem volt a frakcióülésen, aki ezt 2016-nál előbbre tette volna - fűzte hozzá.
Kérdésre válaszolva a frakcióvezető elmondta, hogy a frakcióülésen nem a konkrét számokról szavaztak, hanem az elvekről. "Nem lesz olyan mondata holnap a miniszterelnöknek, ami a frakció számára meglepetést okozhatna" - jelentette ki.