Több provokáció is fogadta az éhségmenetet

Az Astoriánál összeért, ami összetartozik: a déli, a keleti és a nyugati országrészekből indult éhségmenetek délután 3 után találkoztak Pest szívében. A fővárosban sok szimpatizáns és spontán buzdítás, valamint több provokáció fogadta a tiltakozókat.

Több száz szimpatizánssal kiegészülve a menetelők az Astoriától elindultak a Kossuth tér felé, hogy a tavaszi ülésszak első napján az Országháznál követeljék kéréseik teljesítését. A Deák térnél a tiltakozók összetalálkoztak a tüntető diákokkal, és hangos rigmusokkal köszöntötték egymást. Veletek vagyunk – kiabálták a vonulók, de a két tömeg nem vegyült, külön folytatta saját akcióját.

Ezúttal is a "Munkát, kenyeret" jelszó alatt, Tóth Imre miskolci aktivista vezetésével vonulnak. Az Astorián néhányan megpróbálták provokálni a különböző irányból érkező aktivisták gyülekezőjét, de rendbontás nem történt. Egy őket lekommunistázó férfit például maguk a tiltakozók kísértek ki a tömegből, más provokációra egyszerűen a jelmondatukat kiabálták vissza.

A menetben többen elmondták munkatársunknak, hogy vidéken nagy félelmet érzékeltek, alig valaki mutatta ki szimpátiáját a tiltakozók felé. Ezzel szemben ahogy közeledtek Budapesthez, úgy tapasztaltak egyre több támogatást. A fővárosban több helyen megtapsolták, szavakkal buzdították a vonulókat.

Üdvözöljük a szoci hataloméhség menetét - ez a felirat várja a parlamentnél a tiltakozók menetét. Ez már az Alkotmány utca végéből látható volt a Bajcsy-Zsilinszky útról befordulók számára. A tiltakozók megpróbálták eltávolítani a molinót, de a rendőrség megakadályozta azt. Egy férfi fel is mászott az egyik oszlopra és elvágta a egyik rögzítő kötelet, ám a többit már nem érte el – írja tudósításában az MTI.

A Fidesz Lendvai utcai székházáról ingerelték az oda érkező tüntetőket.

A tiltakozókra a Kossuth téren is több száz szimpatizáns várt, és a provokáló plakát nem tévesztette el hatását. Többen azonnal a parlamenthez akartak vonulni a beszédek meghallgatása helyett, és bent akarták elmondani a magukét.

A feliratot a színpadon rövid beszédet tartó Nyakó István szocialista politikus provokációnak nevezte, és azt mondta, az országnak a "sötétség erőivel" kell megküzdenie, ám szavai szerint "közel a pirkadat".

Az "éhségmenetek" célállomásánál, a Parlamenttel szemközti Alkotmány utcában felállított színpadnál egy-kétezren gyűltek össze. A tömegben állók közül többen piros szakszervezeti, valamint Munkát, kenyeret! feliratú zászlókkal és a megyék, települések nevét jelző táblákkal álltak – tudósít az MTI.

A tömeg egy része a Parlament elé akart vonulni, ám a rendőrsorfalak miatt végül szinte minden demonstráló visszament a közeli színpadhoz.

Petíciót adtak át az Országgyűlés alelnökének

A pódiumon hétfő este az "éhségmenet" képviselői petíciót adtak át Ujhelyi Istvánnak, a parlament MSZP-s alelnökének. A "kiáltványban" egyebek mellett egyenlő bánásmódot, igazságos közteherviselést követeltek, valamint azt, hogy a közmunkások is kapják meg a minimálbért. Kérték továbbá az elmúlt két és fél év szociális tárgyú törvényeinek felülvizsgálatát, a szakszervezetek jogainak visszaállítását és kiszélesítését.

Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége az MTI-nek megküldött nyilatkozatban közölte: szolidaritást vállal a Budapestre érkező menetek tagjaival, és egyetért céljaikkal. A szakszervezeti szövetség szerint "a munkavállalókat sújtó kormányzati intézkedések hatására reményvesztetté váltak a nagycsaládosok, a munkanélküli, de dolgozni akaró emberek, a rokkant, de másokért még tenni akaró nyugdíjas ápolók, orvosok, bírók és tanárok." Az Autonómok a közmunkások bérének emelését, egyenlőséget, a munkanélküli ellátás folyósítási idejének meghosszabbítását és "valódi szociálpolitikát" követelnek – olvasható a nyilatkozatban.

A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) is szolidaritását fejezte ki a közmunkásokkal, az "éhségmenet" résztvevőivel. Az MSZOSZ hétfői, MTI-hez eljuttatott közleményében ismerteti: szükségesnek tartja a közmunkaprogram megreformálását. "A kormánynak ne a közmunka, hanem új, stabil munkahelyek létrehozásának elősegítése legyen a legnagyobb foglalkoztatási és szociális programja. A szociális segélyért sorban állók számát így lehet a leghatékonyabban csökkenteni" – olvasható a szakszervezeti szövetség közleményében.

A hidegből érkeznek

Tizenegy megye tizenkét településéről összesen több mint kétszázan indultak útnak gyalog a fővárosba január végén, február elején azért, hogy éhségmeneteikkel munkát, tisztességes bért, emberhez méltó megélhetést követeljenek.

A MSZP támogatásával menetelők – bő kétszáz kilométert, mintegy kétszázhatvanezer lépést megtéve – a hét végén Budapest közelébe értek. Noha hóval, faggyal, szélviharral küzdve tették meg az utat, a lapunk által megkérdezettek kivétel nélkül úgy vélték: könnyebb ennyit gyalogolni, mint ezt a kormányt jobb belátásra bírni.

Virányi András szombaton Hatvanban úgy fogalmazott: „Már nemcsak Orbánnak akarunk üzenni, hanem a következő kormánynak is. Meg akarjuk mutatni nekik, hogy a kormányzati szólamokkal ellentétben sok ezren nem azért nem dolgoznak, mert nem akarnak, hanem azért, mert egyszerűen nincs mit”.

A botrányt kiváltó transzparens a parlamentnél - az éhségmenetben többen feldühödtek
Éhség menet
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.