A BKV-finanszírozás ára
"Mi reméljük, hogy az adósságállomány kezelhető lesz. A főváros leül a bankokkal tárgyalni, és később a kormány is. Két életszerű lehetőség marad a végén: a hitelek hosszabbítása, vagy Budapesten keresztül a BKV számára újabb hitel felvétele. De ez állami garanciavállalás nélkül nem képzelhető el" – ezt Tarlós István főpolgármester közölte a Népszabadság kérdésére, az után, hogy az Országházban a BKV finanszírozásáról tárgyalt a kormányt képviselő Varga Mihály miniszterelnökségi államtitkárral, Fellegi Tamás IMF-tárgyalásokat vezető tárca nélküli miniszterrel, valamint Naszvadi György költségvetésért felelős államtitkárral.
A megbeszélést követő sajtótájékoztatón Tarlós István hosszan beszélt arról, hogy "kellemesen érintette a megbeszélés, ez tényleg egy operatív érdemi egyeztetés volt, azon a szakmai színvonalon, amely megfelelő. Most más mindenki tisztában van a probléma részleteivel, a határidőkkel és nagyjából a kijelölt irányokkal is. A megbeszélés óvatosan optimistává és bizakodóvá tett. Reálisakká váltak és kielégíthetőkké azok a kormányzati feltételek, amelyeket az ellenzék politikai vagy más okokból nyilván nem fog támogatni. De tudtunk irányt keresni az adósságállomány kezelésének a módozataira is, bár azt még nem tudtuk eldönteni, hogy melyik legyen ezek közül a legegyszerűbben és leggyorsabban megvalósítható. De már tisztán látunk a 2013-tól való hosszabb működést illetően is, tisztáztuk a helyzetet, legkésőbb keddre a kormány megkapja az általunk elkészített tervezet részletes, végleges változatát" – fogalmazott a főpolgármester.
"A város nem fog összedőlni"
Aztán a sajtótájékoztatón, amikor Tarlós István kérdésekre válaszolt, kiderült: a fővárosnak is le kell tennie a kormány egy forintja mellé a maga egy forintját. A BKV-finanszírozásának az ára – a főpolgármester megfogalmazása szerint – az, hogy "az oktatás vagy a szociális szegmens működési körülményei a lehető legszigorúbbakká válnak". – Működőképesek maradnak. De olyan támogatások is minimalizálódnak, némelyik meg is szűnik, mint például a főváros egyetlen komoly megmaradt kulturális rendezvénye, a Tavaszi Fesztivál. De nyilván sokkal rosszabbak, szűkebbek lesznek a hajléktalanellátás forrásai, a gyermekmentő alapítvány és más oktatási-kulturális szervezetek támogatása a minimálisra csökken, esetleg el is hal – sorolta Tarlós István a "megszorításokat". A főpolgármester szerint viszont – "mert mi egy emocionális ország és társadalom vagyunk" – elmondható, hogy "vannak országok, ahol ennél sokkal rosszabb a helyzet". Nálunk ugyanis olyan, hogy fizetéscsökkentés, nem is jön szóba. Nem arról van szó, hogy a város a működőképességét elveszíti vagy összedől. Hanem azok, akik azt várták, hogy az anyagi mozgásterük bővül, azzal kell hogy szembenézzenek, hogy az egyenesen szűkül – árulta el a főpolgármester.
A sajtótájékoztatón Tarlós István megismételte, a főváros, a legrosszabb forgatókönyvre is felkészülve, már készíti a paraméterkönyv módosított változatát.
Reggel a nap felkel...
Reggel a nap felkel, este pedig lenyugszik, közben pedig az embereknek közlekedni kell. Számunkra is alapvető kérdés, hogy a fővárosiak közlekedni tudjanak. A kormánynak is az az érdeke, hogy a fővárosi közlekedés hosszú távú keretrendszere kialakuljon, úgy, hogy a költségek ne növeljék az államadósság szintjét – hangoztatta a sajtótájékoztatón Varga Mihály.