Forrásaink szerint ezzel bevált a Mesterházy Attila fejében elképzelt taktika, amely azt célozta, hogy a vele rossz viszonyban levő Harangozó ne tudjon elegendő protestszavazatot gyűjteni ahhoz, hogy bekerüljön a második fordulóba. Ennek érdekében Mesterházy a békét és együttműködést ígérő Molnár Gyula mellett Szanyit is támogatta, aki hasonlóan radikális változást sürgetett, mint Harangozó. Ha összeadjuk a rájuk az első fordulóban leadott szavazatokat, akkor a „kemény, kritikus hang" több szavazatot kapott Tóbiásnál, bár kevesebbet, mint Molnár, akit számos korábbi pártvezető is támogatott Puch Lászlótól Lendvai Ildikón át Mesterházy Attiláig, ideértve a legnagyobb, fővárosi küldöttség nagy részét is.
Molnár Gyula megválasztásával a szövetségi politikát előtérben tartó szárny győzedelmeskedett, bár az új pártelnök első nyilatkozatában azt mondta: nem szándékozik összeborulni rögvest a DK-val. Hangsúlyozta azonban, hogy az Orbán-kormánnyal szemben egy kihívóra lesz szükség. Vele szemben Szanyi és Harangozó – és Tóbiás is – az MSZP önállóságát propagálta. (Abból sem nehéz következtetést levonni, hogy a szocialista pártot gyakran kritizáló Gyurcsány már gratulált is Facebook-oldalán Molnárnak. Néhány órával korábban még arról írt közösségi oldalán: ha "Horn Gyula élne, akkor a DK tagja lenne". )
Botka leszavazását több szocialista politikus is nagy hibának nevezte, szerintük ezzel kigolyózták az egyetlen lehetséges szocialista miniszterelnök-jelöltet. Ráadásul egy friss Medián-felmérés szerint a szegedi polgármester messze a legnépszerűbb MSZP-s, így a küldöttek a párt egyik utolsó reménységét buktatták meg. Ennek oka az volt, hogy sokak szerint rosszul végezte a választmányi elnöki feladatokat, a testületnek nem jutott szerep a párt irányításában. Más poszton viszont szívesen látnák. Botka maga is úgy fogalmazott, hogy továbbra is a 2018-as győzelemért dolgozik, de konkrétumokkal ezúttal sem szolgált. Árulkodó volt azonban, hogy azt mondta: a szegedi polgármesterséget tartja a legfontosabb tisztségének.
|
Tóbiás és Botka, a két elzavart vezető Teknős Miklós / Népszabadság |
A választmány élére az a Hiller István került, akit a belső kampányban sokan azért támadtak, mert megengedően nyilatkozott az Orbán-kormány migrációs politikájáról, a kerítésépítésről. Ő azt mondta, stratégiai kérdésekkel szeretne foglalkozni.
A tisztújítás a frakcióban is folytatódik, miután Tóbiás jelezte, hogy leváltása után a képviselőcsoport élén sem kívánja folytatni. Itt azonban biztosan nem Molnár Gyula követi, mivel ő nem parlamenti képviselő.