Még nem végzett az intézményfenntartó a kórházak megyei egyezkedésének összegzésével, de az már tudható, nem sikerült megoldani a feladatot. Az e hét végéig beküldött javaslatok nem alkalmasak a költségek csökkentésére. Így végül majd fölülről kell megmondani, hogy honnan vágnak.
Csak a Közép-Magyarországi régióban, ahol az egészségbiztosító április elsejétől mintegy 12 milliárd forinttal kevesebbet adna a betegek ellátására, az Állami Egészségügyi Ellátó Központhoz eljuttatott kapacitáscsökkentő tervek szerint az intézmények a mostaninál is jóval több ágyon és jóval több pénzért gyógyítanának. Egy minapi konferencián Ónodi-Szűcs Zoltán, az ÁEEK főigazgatója minderre azt mondta: nagyobb komolyságot várt volna el az intézményvezetőktől, és hozzátette azt is, most már egészen biztos abban, hogy márciusban „kívülről” kell majd megmondani: mit, hol, hogyan alakítsanak az ellátórendszeren.
Fotó: Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Mint emlékezetes: február végéig az ágazati egyeztető fórumokon kellett volna megállapodniuk az egészségügyi szolgáltatóknak arról, hogy az adott térségben ki milyen feladat ellátására vállalkozik. A szerepek újraosztásának nem mellékes része, hogy csak annyi feladat maradhat az intézményeknél, amellyel garantálható az adósságmentes működtetés. A lefaragandó és újraosztandó kapacitások mennyisége pedig abból is sejthető, hogy eddig a kórházi teljesítmény 15-25 százalékára nem jutott fedezet a költségvetésből, azaz a gyógyítás minden negyedik forintját meg kellene fogniuk. Ha az intézményvezetők ezt a feladatot megoldották, akkor kerülhet szóba a kórházak adósságrendezése.