A 168 Óra tegnapi számában lehallgatási jegyzőkönyvekre és tanúvallomásokra hivatkozva írt arról, hogy valójában egy uniós pályázati csalás miatt kellett távoznia posztjáról három héttel ezelőtt Köpeczi-Bócz Tamás uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkárnak, és az ügyben érintett Mengyi is. A cikk szerint 2015-ben egy országos szociális szövetkezeti hálózat vezetője uniós pénzekre akart pályázni, így került kapcsolatba ismerősei révén a fideszes képviselővel. A lap szerint a politikus által prezentált pályázatíró azt mondta nekik, hogy miután elnyerik a támogatást, ötven százalékot vissza kell folyatni. Később ez az összeg 90 százalék lett. Az a bizonyos pályázatíró egy 2015. december 10-i telefonbeszélgetésében pedig azt magyarázta az egyik pályázónak: „Én szerintem, akivel mi tartjuk a kapcsolatot, az a legmagasabb szint, bármekkora befolyású. Tegnap Csepreghy Nándinál voltam zsúron, Viktort Lázár helyettesíti, Lázárt, meg Nándi."
|
Középpontban Mengyi Roland Forrás: Facebook |
A cikk szerint a NAV tájékoztatta Balog Zoltán Emmi-minisztert a nyomozásról (Köpeczi-Bócz az Emmi helyettes államtitkára volt) és a tárcánál a pályázati feltételeket ezek után úgy módosították, hogy az inkriminált pályázat ne feleljen meg a szükséges kritériumoknak. Az adóhatóság adócsalás gyanúja miatt kezdett nyomozni, és ma már az ügyben öt személyt gyanúsítanak különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, bűnszövetségben elkövetett költségvetési csalás bűntettének kísérlete, illetve hivatali vesztegetés gyanúja miatt – közülük hárman beismerő vallomást tettek.
Köpeczi-Bócz hallgat
Lapunk szerette volna megkérdezni a 168 Óra cikkében megnevezett politikusokat, államtitkárokat, de Csepreghy Nándort, a Miniszterelnökség általános államtitkárát nem sikerült elérni, Köpeczi-Bócz Tamás pedig nem reagált az üzenetünkre. Lázár János és Balog Zoltán minisztériumának is feltettük a kérdéseinket – többek között azt, hogy Köpeczi-Bócz államtitkárnak tényleg a lap által ismertetett ügy miatt kellett távoznia, általános gyakorlat-e uniós pályázatok esetén a pénzek egy részének visszafolyatása –, de csak általános válaszokat kaptunk. Az Emmi tudatta, hogy a szövetkezetek hálózatosodásával kapcsolatos „vitatott” pályázatokat a tárca elutasította. „Mivel nem született támogatási döntés, szerződéskötésre sem került sor, így szabálytalan közpénzfelhasználás sem volt”.
Hangsúlyozzák, hogy az államtitkárnak a nem megfelelő szakmai koordináció miatt kellett távoznia. A Miniszterelnökség azt írta, hogy lapinformációkra nem szoktak reagálni, de a 168 Óra olyan állításokat fogalmazott meg, melyek „tökéletesen ellentétesek” a tárca törekvéseivel. Nem engedhetjük meg, hogy egyes érdekcsoportok nyerészkedjenek a forráskihelyezés rendszerén, hogy szélhámosok következmények nélkül „árulják” nem létező befolyásukat – írták. (Cs. I.)
Mengyi tegnap közleményben állította: az ügyben semmilyen módon nem vett részt, a gyanúsítottként vallomást tevők visszaéltek a nevével és a pozíciójával. „A lelkiismeretem tiszta, készséggel állok minden vizsgálat elé. Ha a nyomozás érdeke úgy kívánja, és az ügyészség ezt kezdeményezi, kérni fogom a parlamentet, hogy a mentelmi jogomat függessze fel".
A honatya jogi képviselője, Futó Barnabás a Népszabadságnak azt mondta,
Mengyit tanúként sem hallgatta meg a nyomozó hatóság, semmilyen eljárásnak nem részese, senki nem tájékoztatta arról sem, hogy visszaéltek a nevével, a politikus is csak csütörtökön az újságból értesült az ominózus ügyről.
Kérdésünkre Futó nem titkolta, hogy Mengyi ismeri a gyanúsítottakat, találkozott is velük, szóba került az uniós pályázat kérdése is, de ötmilliós előlegről, „alkotmányos" pénzekről nem volt szó – állította. Szerinte nem általános, de előfordul, hogy „csalók" visszaélnek befolyásos politikusok nevével. Arra, hogy a gyanúsítottak egymás között miért beszéltek volna olyasvalakiről, aki a valóságban nem is segíti őket, Futó azzal felelt: abból is látszik, hogy a nyomozó hatóság sem vette komolyan, amit mondanak, hogy Mengyit az elmúlt évben semmilyen formában nem keresték meg.
Nemzeti ügy
Mengyi neve a gyanúsan megpályáztatott bükki nemzeti parkos földbotrányban is felvetődött. Ángyán József szerint 2011. szeptember 22-én Mengyi, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlés akkori elnöke, fideszes országgyűlési képviselő szóban megkísérelte utasítani a BNPI igazgatóját a korábban kiírt pályázat visszavonására, amely a környékbeli gazdálkodóknak adta volna a földeket. Egy hét múlva Szabó Csaba miniszteri megbízott telefonon utasítást adott a pályázatok azonnali visszavonására, a nemzeti park igazgatóját, Duska Józsefet pedig felmentette.
Az újbóli földárverésen pedig 500 hektárnyi állami föld bérleti díját nyerte el Kanyok Attila akkori tiszaújvárosi önkormányzati képviselő cége, aki Mengyi közvetlen munkatársa és kampányának frontembere volt. Esetében a legkülönösebb, hogy áruszállítással foglalkozó betéti társasága gyors változáson ment át, székhelyét áthelyezte, fő tevékenysége pedig szarvasmarha-tenyésztésre változott. Így nyerhette csak el a kért félezer hektárt. (D. J.)