Az amerikai katonák mentik meg Orbánt a hatalmas blamázstól
A washingtoni Fort McNair támaszponton lévő National Defense University (Nemzetvédelmi Egyetem) ad helyszínt az 1956-os magyar forradalom 60. évfordulója alkalmából tartandó történészkonferenciának.
Ez a Népszabadság által a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtó főosztályának kedden átküldött kérdéseire szerdán érkezett válaszból derül ki. A tárca szerint a washingtoni magyar nagykövetség „több amerikai intézménnyel is megbeszéléseket folytatott egy nagyszabású történeti konferencia megtartásáról, amely folyamat eredményeképpen a választás a washingtoni National Defense Universityre esett”.
|
A washingtoni Fort McNair támaszponton lévő egyetemen lesz az 1956-os forradalom emlékére rendezendő történészkonferencia defense.gov |
Szerdán megírtuk, hogy a nagykövetség a múlt hétig a Wilson Központtal állt kapcsolatban, ám a neves külpolitikai kutatóintézet végül nemet mondott. Úgy tudjuk, részben azért, mert nem kívánt pódiumot adni a magyar kormány történelemfelfogásának, illetve tartott attól, hogy az éppen október közepére amerikai utat fontolgató Orbán Viktor miniszterelnök is felbukkanhat a rendezvényen.
Utóbbival kapcsolatban a külügy azt írta, hogy „a magyar miniszterelnök személyes részvétele az előkészítés alatt álló történészi konferencián semmilyen módon nem merült fel.” Ugyanakkor korábban az Indexnek adott interjújában Szijjártó Péter miniszter azt mondta, hogy bár döntés nincs róla, felmerült Orbán amerikai utazásának lehetősége.
A magyar részről a részvételre javasolt történészek listáján ott van az Indianai Egyetemen tanító Borhi László, a Harvard Egyetem vezető Szovjetunió-szakértője, Mark Kramer, a lengyel második világháborús múzeum igazgatója, Pawel Machcewitz és két igazi veterán, Jack Matlock volt moszkvai nagykövet és Lee Hamilton egykori kongresszusi képviselő. Rajtuk kívül jelezték egy meg nem nevezett magyar történész részvételét, amit a budapesti viszonyok ismeretében a Wilson Központ vezetése nem talált megnyugtatónak.
A Nemzetvédelmi Egyetem az amerikai védelmi tárca saját képzési intézménye, illetve kül- és katonapolitikai kutatóintézete. Az, hogy a Wilson Központ elutasítása után a nagykövetségnek éppen itt sikerült új helyszínt találnia a konferencia számára, arra utal, hogy a Pentagon megértőbb a magyar politikával, mint a Fehér Ház vagy a külügyminisztérium. Erről korábban is lehetett hallani: a katonák rendszeresen igyekeztek visszafogni a demokrácia helyzete miatt aggódó diplomatákat azzal, hogy a magyarok eddig minden amerikai kérést teljesítettek, átengedték a pápai katonai repülőteret, illetve saját erejükhöz képest nagyobb alakulatot küldtek az iraki Kurdisztánba.