Aztán kiderült, hogy a büfé is idelent van. Ahogy kimész a teremből, balra fordulsz, utána jobbra, majd megint balra – nem lehet eltéveszteni, nyilak is mutatják. A reméltnél szerényebb választékot látva végül az utolsó fellelhető puncsos mignonra esett a választásunk. Nem bántuk meg: az ár-érték arányt tekintve (220 forintba kerül, nagy és finom) kifejezetten jó döntést hoztunk.
Az atombunkerben lassan telt és múlt az idő,
kínunkban már a Nógrád Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház nyolcoldalas, míves papírra nyomott kiadványát lapozgattuk, a Palócesélyt.
Kedvcsinálónak talán az egyik tudósítás kezdő mondatát idéznénk: „Régi ismerősként köszöntötték a kelet-nógrádi óvodákban Becsó Zsolt országgyűlési képviselőt, valamint Skuczi Nándort, a megyei közgyűlés elnökét az apróságok és az óvónénik, mikor óriási dobozokkal felszerelkezve betoppantak a térség több tucatnyi településének gyermekintézményébe”.
Több mint egy óra elteltével befejeződött a Köznevelési Kerekasztal zárt ülése, az újságírók feljöhettek a pincéből. Abban a rendkívüli megtiszteltetésben volt részünk, hogy azt a széket foglalhattuk el, amelyen nemrég még – a névtábla tanúsága szerint – a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, maga Parragh László üldögélt.
Az elmúlt két hétben végzett megfeszített munka érzékeltetésére Palkovics László oktatási államtitkár elmondta, hogy
a munkacsoportok száz szakembert kerestek meg és százötven témát kezdtek el átbeszélni.
Hat munkacsoport alakult, az államtitkár bevezetőjét követően ezek képviselői tartottak beszámolót. Magvas kijelentések sora hangzott el. Például: „Egyértelmű üzeneteket kell közvetíteni a diákok és a pedagógusok felé”, a „pedagógus-utánpótlás az ország jövőjének alfája és ómegája”.
|
Fotó: Teknős Miklós / Népszabadság |
Megtudhattuk azt is, hogy a kormánnyal konstruktív egyeztetések zajlanak, a munka folytatódik. A Klik megszüntetése (és helyének behintése sóval) nem szerepel a tervek között, ám a működési zavarok kiküszöbölése érdekében jobban be kell vonni az iskolákat.
Elképzelhető az is, hogy azok a települések, amelyek anyagilag megengedhetik maguknak, ismét iskolafenntartóvá váljanak. A 16 évesre levitt tankötelezettségi korhatáron ugyanakkor „nem időszerű” változtatni.
Hárman is hangsúlyozták, hogy csökkenteni kell az iskolákra nehezedő adminisztratív, bürokratikus terheket.
Innen jutott eszünkbe, hogy a Klik szülői értekezletekről szóló jegyzőkönyveket is követelt Pukli Istvántól, a budapesti Teleki Blanka Gimnázium igazgatójától, aki felszólalt a február 3-i miskolci és a február 13-i budapesti pedagógustüntetésen is. Megkérdeztük, hogy a bürokratikus terhek csökkentésének tárgyköre mennyiben illeszkedik a szülői értekezleteken készítendő jegyzőkönyv fogalmával. Mire Palkovics államtitkár közölte:
„Az értelmetlen adminisztrációnak nincs értelme.”
A pedagógusok szakszervezetei úgy ítélik meg, túlságosan is a kormány dominálja a Köznevelési Kerekasztalt, ezért nem hajlandók részt venni a testület munkájában. További újságírói kérdésekre az államtitkár rögzítette: változatlanul számít a szakszervezetek képviselőinek közreműködésére. A sztrájkveszélyről csak annyit mondott, hogy mindenkinek a saját felelőssége, milyen módszereket alkalmaz.