Az is felháborodást keltett, hogy megszüntették a „kisgimit”, az Orosházi Táncsics Mihály Tehetséggondozó Gimnázium, Szakközépiskola, Általános Iskola és Kollégium 8 osztályos gimnáziumát. Mellesleg, e kimondhatatlan nevű mamutiskolának volt a tagintézménye az, amit a szülők csak kardoskútinak hívtak.
A legújabb változás, hogy a Táncsicsot szétbontják középiskolára és általános iskolára, az általános iskolai rész Vörösmarty Mihály nevét veszi fel. Ennek lesz a tagintézménye a nyolctanulós kardoskúti iskola. A helyi önkormányzat és a Fidesz ügyeiben jól értesült OrosCafé portál megszellőztette, hogy 2015-től a tehetséggondozó program keretében újra akarják indítani a „kisgimit”, vagyis a 8 osztályos gimnáziumi képzést.
|
Kiss Zoltán |
Ehhez ugyan a törvény szigorú követelményeket támaszt, de egy olyan közegben, ahol az uralkodó párt tetszése szerint változtatja a törvényeket, de ha nem változtat rajtuk, akkor is úgy értelmezi őket, ahogyan akarja, nem kizárt, hogy mégiscsak visszaáll a „kisgimi”, amely azoknak a szülőknek volt a kedvelt iskolája, akik már felső tagozaton ki akarták emelni gyermeküket a helyi társadalom átlagos közegéből.
A kardoskúti iskola felbomlasztását az önkormányzati iskolák államosítása idézte elő. A helyi önkormányzatnak ugyanis tetemes helyiadó-bevétele származik a településen lévő Mol-telephely tevékenységéből, ezért korábban kiemelkedően jó állapotban tartotta az iskoláját.
A szülők nehezen tudják követni a változásokat
A Klik által kezelt állami iskolai szervezetben a kistelepülésnek nincs lehetősége támogatni az iskoláját. Emiatt nem került le a napirendről az sem, hogy jövőre a maradék iskolát mégiscsak átveszi az egyház. Sőt, úgy tűnik, a katolikus egyháznak vetélytársa is támad. Az evangélikus egyház is kifejezte – szóban – a szándékát, hogy átvenné az iskolát. Kardoskúton a vallásos szülők többsége evangélikus, csak az evangélikus egyháznak van temploma és temetője.
Helyi forrásaink szerint sértené az evangélikus egyház önbecsülését, ha egy ilyen településen a katolikusok tartanák fenn az iskolát. Mellesleg mindkét egyház magasabb színvonalon működteti iskoláit, mint az állami rendszerben a Klik, ráadásul az egyházak elfogadhatnak önkormányzati támogatást is.
A szülők nehezen tudják követni a változásokat. Nem könnyű eldönteni, mi a kevésbé rossz: hajnalban kelni, és naponta ingázni Orosházára, Tótkomlósra, Kaszaperre vagy Pusztaföldvárra, vagy otthon maradni, és ismert, kedves, állásukért rettegő tanító nénik vezetésével működő összevont osztályokban várni a következő átszervezést.
Az OrosCafé portálnak a döntést ismertető cikke alatt egy kommentben azt kérdi valaki: „Lehet, hogy én vagyok az értetlen, de ha már nyolc gyermekkel és két tanítónővel fenntartanak egy iskolát, akkor nem volna jobb, ha minden gyermek oda járhatna továbbra is?”