Sok éjszakára való találgatni valót adott az egészségügyben dolgozóknak és vállalkozóknak Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár, amikor a Napi Gazdaság konferenciáján ismertette az ágazat átalakításának néhány tervezett lépését.
A politikus egyebek mellett bejelentette: néhány hónapon belül megszűnik a közfinanszírozott intézményekben a magánellátás. Az államtitkár azt is mondta: a kormányzat üdvözli és támogatja a magán-egészségügyi beruházásokat, sőt a Nemzetgazdasági Minisztérium a jövőben kedvezményeket is biztosíthat majd az ilyen fejlesztésekhez. De azok működtetéséhez közpénzre már nem számíthatnak, sőt, a közkórházakban a jövőben nem lehet fizetős részleg.
Az Uzsoki-modellnek ezzel vége lehet Kurucz Árpád / Népszabadság |
Később, a részleteket firtató újságírók előtt közölte azt is: az állam komoly kapacitásokkal rendelkezik, nem feltétlen szükséges annyi szolgáltatót finanszíroznia. A cél, hogy a társadalombiztosítási ellátásokra jutó keretet az állami ellátásra fizessék ki. Hozzátette: a kormány nem készül semmilyen durva, erőszakos, „hirtelen" mozdulatra. Ő most „csak" egy készülő szabályozás elveit ismertette.
Szavai azonban akarata ellenére is rémületet kelthetnek, hiszen a mai közellátásban sokféle módon és formában van jelen a magánellátó. A beteg sokszor nem is tudja, hogy adott esetben az állami vagy magáncég kezeli őt. (Például a háziorvosok is magánszolgáltatók, csak rájuk évente 80-90 milliárdot költ közpénzből az állam.) Becslések szerint a járó-, illetve fekvőbeteg-ellátásra fordítható közpénz további 15-20 százaléka kerül a magáncégekhez. A kórházakban nem ritka, hogy az orvos nyolctól négyig közalkalmazott, de délutántól estig már mint egy magáncég alkalmazottja vagy tulajdonosa ügyel a kórházban. Zombor Gábor szerint ebben a helyzetben az orvos közreműködő, azaz erre a helyzetre nem vonatkozik majd a szigorítás. Ellenben az a jövőben nem fordulhat elő, hogy délelőtt tízkor kiürül a kórház parkolója, mert az orvosok átnyergelnek a magánrendeléseikre.