Aranyhíd jött létre Magyarország és Kazahsztán között
A közös pusztai nomád múlt és a lovasnemzeti hagyományok köti össze hazánkat és a Kazahsztánt, amelyet 23 évvel ezelőtt elsőként ismert el a magyar kormány - hangoztatta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter Abaj Kunanbajev kazah költő és bölcselő mellszobrának mai városligeti avatásán.
Majd meleg szavakkal emlékeztetett a kunkapitányok kapcsolatépítő szerepére. (Egyikőjük éppen a Városligetben üzemeltet vendéglátóipari egységet és jó barátságot ápol a vidékfejlesztés első emberével.) Fazekas reményei szerint kazah zarándokhellyé válik a többezer kilométert és többezer év hagyományait megtestesítő kompozíció.
|
Karim Maszimov kazah miniszterelnök és Fazekas Sándor magyar vidékfejlesztési miniszter leleplezi Abaj Kunanbajev kazah költő és filozófus szobrát Budapesten Mohai Balázs / MTI |
- Dicsérd, akit érdemes, hogy ragyogjon – rímelt a magyar miniszter szavaira Karim Maszimov, a Kazah Köztársaság miniszterelnöke, aki szerint történelmi eseménynek voltunk ma tanúi. ( Már azok, akik átjutottak a rendőrök, biztonsági emberek és tűzszerészek gyűrűjén.) A kazah kormányfő megdicsérte Magyarországot, amely dinamikusan fejlődik, mintahogy a „kazah nép is sokat fejlődött az elmúlt évtizedekben Nurszultan Nazarbajev államfő bölcs vezetésével". Az elnök hűséges híve mindenkit megnyugtatott: „érzi a kazah nép felé áramló szeretetet" és úgy vélte, hogy Kunanbajev szobrával egy aranyhíd jön létre a két ország között.
A két hivatalosság hosszan és lelkesen rázta egymás kezét, majd lerántották a leplet az egyméteres brüsztről. Kuszajnov Bolat szobrászművész alkotása nem engedi kínosan feszengeni nézőjét. A három méteres mészkő alapzatra helyezett mellszobor értelmezésén senkinek sem kell törnie a fejét. Egyértelmű, mint egy arculcsapás.
A BTM Budapest Galéria Szabadság térre készülő emlékmű látványvilágán edződött ítészei nem emeltek kifogást a kompozíció ellen. Szakvéleményük szerint az Asztana út és az Ajtósi Dürer sor között felállított szobor „korrekt munka, mely magán viseli az adományozó formanyelvét", „a mű bokros, fás háttere oldja a Városligetben szokatlan, jelentős méreteket."
A bronz mellszobrot a kazah állam ajándékozta a fővárosi önkormányzatnak, azzal a céllal, hogy azt a városligeti Asztana sétányon állítsák fel. Budapest pedig hálásan fogadta az ajándékot. Csomós Miklós főpolgármester-helyettes nem túl hosszú beszédben – cirka három mondatban – mondott köszönetet Budapest vezetése és a város összes lakója nevében a kazah népnek a nagylelkű ajándékért. Kissé feszengeni látszott. Talán a városvezetés is.
A szoboravatót az utolsó percben vették fel a keddi várható események közé. Talán későn szóltak nekik, lévén eredetileg holnapra tervezték a nagyszabású eseményt, amelyre Nurszultan Nazarbajevet, Kazahsztán örökös elnökét is hiába várták. Pedig a Duna TV az életéről szóló háromszor 2 órás „filmetűdöt" is műsorra tűzte.
A szoboravatón elénekeltek még egy szomorú, de azért lelkesítő kazah dalt. Szép volt. Harmonikusan illeszkedett az ünnepélyes aktus egészébe, mintahogy a kompozíció is minden bizonnyal szerves része lesz a múzeumi negyed nemzetközi tervpályázat-nyertes épületegyüttese alkotta térnek.