Ángyán József zászlót bontott
A "választásképes" Élőlánc Magyarországért szervezettel, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központtal, a Váralja Szövetséggel és a Gazdálkodó Családok Egyesületével szövetkező képviselő Mátyásföldön, Budapest 16. kerületében tartott sajtótájékoztatót. A mozgalom célja, hogy már 2014-ben "tisztességes embereket" küldjenek a Parlamentbe. - Gondoskodnunk kell arról - mondta Ángyán -, hogy ne csak a maffiahálózatokat kiszolgáló rossz vagy még rosszabb jelöltek közül lehessen választani."
Ángyán szerint a maffiahálózatok szisztematikusan kirabolják az országot, a pártdemokrácia a közjó szolgálata helyett magánérdekek kiszolgálására használja az államot. Az elfogadhatatlan földügyek, a trafikbotrányok azt igazolják, hogy a korrupció újult erővel van jelen az országban, a maffiahálózatok saját embereiket törvény- és döntéshozó pozícióba helyezik.
- A pártok ebben a struktúrában csak és kizárólag a hálózatokat szolgálják ki - mondta Ángyán, és hozzátette: új dinasztiaépítés zajlik, most dől el, hogy ki van fenn, és ki lesz lenn. A NAV-botrány azt jelzi, hogy elkezdődött a közös kasszák kirablása is. A helyi közösségek tehetetlenül nézik, hogy a családok és a fiatalok helyett pártkatonák kezébe kerül a közvagyon.
- Nagyra tartom Horváth Andrást, az adóellenőrt, aki kirobbantotta az adóbotrányt - jelentette ki Ángyán József, és a TESZ nevében - amelyet a professzor népi mozgalomnak nevezett - ígéretet tett arra, hogy segítik azokat, akik a nyilvánosság erejével akarják megfékezni az erkölcstelen folyamatokat. Kifejezésre juttatta azt is, hogy a politikai elit alkalmatlan arra - jobb- és baloldalon egyaránt -, hogy visszaterelje az országot az erkölcs állapotába. Hazugságokkal nem lehet a jövő társadalmát felépíteni, szögezte le Ángyán, aki a földügyekkel kapcsolatban elmondta: nem lehet törvényes az, ami erkölcstelen. Hiába mondja a hatalom, hogy bíróságra lehet menni, ha erkölcstelen az, amit előzőleg törvénybe foglaltak.
A Tisztesség és Emberség Szövetsége a helyi közösségeket kívánja helyzetbe hozni. Az alapítók közül többen hangsúlyozták: a TESZ nem párt és nem is választási szövetség, céljuk, hogy a pártkatonákat el lehessen felejteni. Helyettük azokra a hiteles helyi polgárokra kell támaszkodni, akik alkalmasnak mutatkoznak arra, hogy a Parlamentbe jutva a közjót szolgálják. Ángyán azt is megjegyezte, kezdeményezésük egyben próba is. Azt próbálják szondázni, milyen a társadalom immunrendszere.
Ács Sándorné, a földügyben állami segédlettel kisemmizett kishantosi vidékfejlesztési központ ügyvezetője, az Élőlánc elnökségi tagja elmondta, a TESZ azért kongatja meg a vészharangot, mert ha a földügyekről és az EU-támogatásokról van szó, az tízmillió magyar vagyona, minden más részletkérdés. - Nem engedhetjük meg - mondta Ácsné -, hogy kihúzzák a földet a lábunk alól. Hozzátette: az ezer sebből vérző, titkos és átláthatatlan állami földbérleti pályázatokat azonnal fel kell függeszteni.
Hétezer cím, öt visszajelzés
Ertsey Attila, az Élőlánc Magyarországért elnökségi tagja a sajtótájékoztatón elmondta, az elmúlt években ki voltak tiltva a sajtóból, üzeneteik nehezen értek célba. A TESZ zászlóbontására vonatkozó közleményüket több mint hétezer címre juttatták el, de mindössze öt sajtóorgánum jelzett nekik vissza. Ez is oka annak, hogy a helyi közösségek felé fordulva próbálják megismertetni - elsősorban az interneten és országjárással - programjukat az érdeklődőkkel. Arra a kérdésre, hogy a helyi jelölteknek mit kell tenniük, ha el akarják nyerni az Élőlánc támogatását, Ertsey azt mondta, egyfajta becsületszerződést kell aláírniuk. A szervezet odaáll a helyi jelölt mögé, de a kockázatot a helyieknek kell vállalniuk. Az Igazság Napja elnevezésű programon, melynek folytatása lakossági fórum volt, Ertsey azt is elmondta, közös ügyeink fontosabbak annál, hogy politikusokra bízzuk.