Alternatív egyeztetéseket kezdenek a szocialisták

A Fidesz támadást indított az önálló véleményalkotásra és érdekérvényesítésre képes önkormányzatok ellen - mondta Mesterházy Attila vasárnap Szegeden.

Az önkormányzatok államosításával közigazgatás helyett politikai igazgatást próbál meg bevezetni a Fidesz - hangsúlyozta az MSZP elnöke, Botka László szegedi polgármesterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján. A szocialista politikus szerint a kormány miden törekvésében a centralizáció érvényesül, mellyel sok esetben felül kívánják írni a helyi közösségek döntéseit.

"Ez az irány nem szól másról, mint a Fidesz hatalmi törekvéseinek bebetonozásáról" – tette hozzá a szocialista párt vezetője.

Az MSZP Csongrád megyei elnöki posztját is betöltő Botka László úgy véli, az önkormányzati törvény módosítása miatt gyengébbé válnak a települések, növekednek a helyi adók és távolabbra kell majd utazni ügyeik intézéséhez az embereknek.

Az önkormányzatiság autonómiáját sértené, hogy a kormányhivatalokat az eddigi törvényességi ellenőrzés helyett felügyeleti jog illetné meg, vagyis felfüggeszthetnék a helyi rendeletek és határozatok végrehajtását. Így a helyi közügyekben a döntési jog a közvetlenül választott polgármesterektől és képviselőtestületektől a húszból tizennégy helyen fideszes országgyűlési képviselők vezette kormányhivatalokhoz kerül – közölte a politikus.

Az önkormányzatok finanszírozásának gyökeres átalakításával a tanácsrendszer feladatfinanszírozását hoznák vissza, vagyis az eddigi normatív támogatások helyett szubjektív politikai döntéseken múlna, hogy egy adott településnek mekkora összeg jár. Amennyiben a központi költségvetésből kevesebb pénz jutna az önkormányzatoknak, a települések újabb helyi adók kivetésére kényszerülnének, annak érdekében, hogy el tudják látni feladataikat – fogalmazott Botka László.

Azzal, hogy a kétezer fő alatti településeken megszűnnének a polgármesteri hivatalok és a nagyobb városoktól is elvennék a gyám- és építésügyi feladatokat, érdemben nem csökkenne a bürokrácia, mivel egy újabb szint, a járási kormányhivatalok jönnének létre. Az átalakítás végén több lesz a hivatalnok és költségesebbé válik a rendszer, és sokaknak távolabbra kell majd utazniuk ügyeik intézéséhez - hangsúlyozta a szegedi polgármester.

Botka László közölte: bízik abban, hogy az elmúlt húsz évhez hasonlóan a kisebb települések és nagyobb városok polgármesterei pártállástól függetlenül össze tudnak fogni a magyar demokrácia legfontosabb alapköve, az önkormányzatiság védelmében.

A sajtótájékoztató végén Mesterházy Attila bejelentette, az MSZP alternatív érdekegyeztetést indít az önkormányzati törvény, a munka törvénykönyvének módosítása és a nyugdíjrendszer átalakítása kapcsán.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.