Országosan közel 1200 büntetőeljárás indult az egyszerűsített állampolgárság intézményének 2011. júliusi bevezetése óta azon magyar és külföldi állampolgárok ellen, akik az állampolgárságot és útlevelet hamis okmányokkal és politikusok, hivatalnokok megvesztegetésével próbálták megszerezni, illetve ehhez asszisztáltak.
Kedden Wetzel Tamás nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár előbb cáfolni próbálta az Indexnek az állampolgárság-brókerekről szóló írását, majd azt állította, hogy az internetes portál az egyszerűsített honosítást akarja lejáratni kétrészes írásával, amely szerint bűnszervezetek magyar politikusok és hivatalnokok megvesztegetésével több tízezer arra nem jogosult orosz és ukrán állampolgárt juttattak magyar útlevélhez.
Ezért – mint azt az MTI-nek elmondta – jogi lépéseket tesznek a portál ellen. Később elmondta, hogy korábban már „több olyan visszajelzés is érkezett a magyar közigazgatás szervei felé, hogy az egyszerűsített honosítás intézményének megkérdőjelezését külföldi titkosszolgálatok vagy politikai erők generálták annak érdekében, hogy esetenként elijesszék a jogszerű kérelmezőket a magyar állampolgárság megszerzésétől, vagy politikai tőkét kovácsoljanak a valótlan tények állításából". Utóbb elismerte, hogy előfordulnak visszaélések, de az ismertté vált esetekre tekintettel már végrehajtották a törvény szükséges módosítását, szigorítását.
Wetzel Tamáshoz és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyetteshez hasonlóan – utóbbi hazaáruláshoz hasonlította a cikket magát is – a Belügyminisztérium is túlzásnak tartja az Index írásának azt a kitételét, mely szerint tízezres nagyságrendűre tehető azoknak a sem magyar felmenőkkel, sem magyar nyelvtudással nem rendelkező, főleg orosz és ukrán állampolgároknak a száma, akiket az állampolgárság-bizniszre szakosodott bűnszervezetek juttattak az elmúlt években ötezer és harmincezer euró közötti összegért magyar állampolgársághoz.