Állami cégvezetők fizetése a neten: tömött üvegzsebek

Havi nyolcmillió forint az MNB elnökének fizetése - az eddig nyilvánosságra hozott adatok alapján mégsem ő a rekorder, hanem egy BKV-s... Keddtől kell nyilvánosságra hozni állami, önkormányzati többségű cégek vezető tisztségviselőinek juttatásait.

Az augusztus végén elfogadott, a köztulajdonban álló gazdasági társaságok működésének átláthatóbbá tételéről szóló kormányrendelet szerint szeptember 15-étől bárki számára hozzáférhető módon, az interneten kell közzétenni az érintettek pénzbeli juttatásait. Ez vonatkozik azokra a vezető tisztségviselőkre, felügyelő-bizottsági tagokra, vezető állású munkavállalókra, a tartósan egyes munkavállalók tevékenységét irányító munkavállalókra, akik olyan állami, önkormányzati gazdasági társaságnál, költségvetési szervnél, közalapítványnál dolgoznak, amelynél külön-külön vagy együttesen számítva is többségi befolyással bír az állam.

Két évig olvashatjuk

A szabályok szerint nyilvánosságra kell hozni a vezető nevét, tisztségét, munkakörét, illetve a munkaviszonyban álló személy esetében a munkaviszonya alapján közvetlenül vagy közvetve nyújtott pénzbeli juttatásokat. Ezen belül külön fel kell tüntetni a személyi alapbért, az egyéb időbért, a teljesítménybért, az időbért megalapozó időtartamot, illetve a teljesítménybért megalapozó követelményeket. A nyilvánosság megismerheti a végkielégítés mértékét és a felmondási idő tartamát is. A vezető tisztségviselőknél, felügyelő-bizottsági tagoknál felkerül az internetre a megbízási díj, a megbízási díjon felüli egyéb járandóság, a jogviszony megszűnése esetén járó pénzbeli juttatások összege is. A közzétett adatok a közzétételt követő két évig nem távolíthatók el. Ha az érintett cégek elmulasztják a közzétételt, illetve ha az nem teljes vagy nem időszerű, akkor a törvényességi felügyelet gyakorlására jogosult szerv eljárása kezdeményezhető.

Árgus szemmel

A kormányszóvivő szerint a kabinet "árgus szemmel figyeli", de egyesével nem ellenőrzi, hogy nyilvánosságra hozzák-e kedd éjfélig minden olyan vezető tisztségviselő pénzbeli juttatásait, aki állami, önkormányzati többségi befolyással működő gazdasági társaságnál, közalapítványnál dolgozik. Szollár Domokos kedden úgy fogalmazott: bíznak az érintettek konstruktív együttműködésében és a nyilvánosság erejében. A kormány szándéka világos, ezek közérdekű adatok, ezért nyilvánosságra kell hozni őket - hangsúlyozta, hozzátéve: ez lehet az első lépés ahhoz, hogy a jelenleginél sokkal tisztább viszonyok legyenek Magyarországon. Kitért arra is: a kormány csak azokkal a gazdasági társaságokkal hajlandó a jövőben tárgyalni, amelyek nyilvánosságra hozzák a kormányrendeletben meghatározott adatokat.

Őszintén remélik

A Magyar Szocialista Párt őszintén reméli, hogy a Fidesz vezetése alatt álló önkormányzatok is végre fogják hajtani ezt a rendelkezést, és nyilvánosságra hozzák társaságaik vezetőinek javadalmazását - közölte Szabó Zoltán országgyűlési képviselő. Miközben ugyanis a Fidesz propaganda-gépezete ügyesen meglovagolta az utóbbi hetekben kirobbant, egyébként valóban tűrhetetlen fővárosi ügyeket és igyekezett mindezt a baloldali kormányzás nyakába varrni, szemérmesen hallgatott arról, hogy a Fidesz vezette önkormányzatokban milyen javadalmazási és végkielégítési gyakorlat működik, tette hozzá. A képviselő közleménye szerint a néhány hete napvilágra került debreceni ügyek ezzel kapcsolatban legalábbis elgondolkodtatóak: a debreceni ipari park vezetőjének juttatása az előző, 2008-as évhez képest közel 23 millió forinttal nőtt - 40,493 millió forintra. Amikor a vezető távozott a cégtől, a felügyelő bizottsági beszámoló szerint az ezzel arányos végkielégítést még megfejelték a több éves szabadságmegváltás, plusz egyéb más vezetői kifizetések összegével. A vezető „lelépési pénze" így mindösszesen 32 millió forintra rúgott. Mindeközben a cég vesztesége 660 millió forint volt, ezt jutalmazta Debrecen város vezetése jóval több, mint 30 millió forint lelépési pénzzel.

Megtermelt veszteségek

A megtermelt veszteségben bizonyosan nem kis szerepe volt annak, hogy az Ipari Park 16,5 hektáros ipari befektetési területét fillérekért adták el a XANGA cégcsoportnak, amely e területeket most hússzoros áron értékesíti sikerrel. Az Ipari Park 30 millióval végkielégített vezetője pedig hová máshová is távozott volna, mint éppen ehhez, az említett tranzakcióval feltűnően jól járt XANGA cégcsoporthoz. A Debreceni Városkezelő Zrt. 2009.04.17-i, 156/2009 határozata így szól: "A tagvállalatok vezetőinek a 2008. éves célfeladatok teljesítésének értékelése nélkül a gazdasági válságra és a DV ZRT és tagvállalatai pénzügyi és gazdasági helyzetére tekintettel a 2008-as év után egységesen nem fizet prémiumot.". Ennek ellenére a cégvezetők megkapták átlagosan a prémium felét: mintegy 3,2 millió forintot. Miközben azt állították és vállalták, hogy egyetlen forintot sem vesznek fel prémiumként - állítja Szabó.

'Vizet prédikál'

A Debreceni Csokonai színházhoz pedig a városvezetés önkormányzati biztost volt kénytelen kirendelni, akinek záró értékelése megállapítja: a színház korábbi vezetője számviteli és pénzügyi szabálytalanságok sorát elkövetve több mint 70 millió forint kárt okozott Debrecen városának. A direktor mégis 10 milliós végkielégítéssel távozhatott a színház éléről - emlékeztetett a szocialista képviselő. A várost irányító Kósa Lajos polgármester minderre válaszul kijelentette: a felsorolt esetek mindenben megfeleltek a törvénynek, és azoknak a szerződéseknek, amelyeket nevezettekkel a város kötött. Szabó hozzátette, ezért is tanulságos, nyilvánosságra hozza-e valamennyi jobboldali városvezetés a cégei vezetőinek járó juttatásokat. "Ha igen, megbizonyosodhatunk arról, hogy az említett debreceni eset kivétel volt-e, vagy a Fidesz, miközben Budapesten vizet prédikál, az általa vezetett városokban bort iszik. Ha viszont nem hozza nyilvánosságra, az mindennél beszédesebb lesz."

'Mint Marci hevesen'

Elképesztő pofátlanság, hogy miközben az állami cégvezetők milliós fizetésekkel a zsebükben élnek, mint Marci hevesen, addig a kormány a benyújtott költségvetéssel az utolsó tíz- és húszezer forintjaikat sajtolja ki az emberektől. Erre a tűrhetetlen helyzetre a Fidesz javaslatai jelentik a megoldást: az állami cégvezetők fizetését radikálisan le kell csökkenteni, a költségvetést pedig vissza kell vonni - közölte Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője.

A munkaadóknak tetszik a dolog

Az átláthatóság érdekében indokolt, és egyben időszerű volt az állami és önkormányzati szféra vezetői fizetéseinek közzététele, ugyanakkor a középvezetői bérekre nem kellene kiterjeszteni ezt a gyakorlatot - vélekedtek az MTI által kedden megkérdezett munkaadók.

Zsebkotorászás

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára szerint - közpénzek elköltéséről lévén szó - elvárható, hogy nyilvános legyen az állami és önkormányzati cégek vezetőinek fizetése, sőt már korábban is kötelezni lehetett volna a cégeket a közzétételre. Hozzátette azonban: nem lenne jó, ha ez a gyakorlat az üzleti szférában is elterjedne. Dávid Ferenc szerint a felsővezetők és helyetteseik bérét mindenképpen közölni kell, de nem volna szerencsés, ha ez a gyakorlat átterjedne a középvezetői szintekre, mivel az már "zsebkotorászás" lenne. A VOSZ főtitkára hangsúlyozta: az állami és önkormányzati szférában a kiemelkedő béreket objektíven, indulatok nélkül kell kezelni, hiszen ha a nagy cégek vezetői nem kapnának versenyképes piaci bért, akkor nem vállalnák az irányítással járó felelősséget. Ezenkívül a nagy stratégiai vállalatoknál normális, hogy versenyképes bér van. Dávid Ferenc szerint az alapbér, a prémium, és a végkielégítés közül nem az utóbbinak, hanem a prémiumnak kell "erősnek" lennie, mivel akkor kell ösztönözni a vezetést, amikor dolgozik, nem pedig akkor, amikor elmegy. Az állami és önkormányzati szférában ki kellene alakítani egy olyan gyakorlatot, amelynek eredményeképpen átláthatók és rögzítettek a vezetői juttatások - mondta Dávid Ferenc. Az egyik lehetséges megoldásként említette, hogy egy független, de a cégre rálátással rendelkező testület - például a felügyelőbizottság - tegyen javaslatot a vezetői juttatásokra, amelyekről aztán a vezetők döntenének.

'Nem kell lejjebb menni'

Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke szerint az átláthatóság érdekében az állami és önkormányzati szférában nyilvánosságra kell hozni minden olyan vezető bérét, akinek a kinevezéséhez testületi döntés kell, azonban az osztályvezetői szintnél nem kell lejjebb menni.

Támogatják az állami cégvezetői bérek nyilvánosságát az MTI által megkérdezett szakszervezeti vezetők, akik ennek nyomán konkrét intézkedéseket is elvárnak a kormánytól. A megkérdezettek egyetértettek abban, hogy a nyilvánosság eloszlathatja a szóbeszédeket, tisztázza a helyzetet, és bizonyos esetekben rávilágíthat fenn nem tartható, "szemérmetlen" juttatási gyakorlatra is, ami önmagában is takarékosságra inthet. Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke az MTI-nek azt mondta: a nyilvánosság mellett kiállnak, de az erről szóló kormányhatározattal elégedetlenek. Annak megfogalmazása ugyanis pontatlan, nehezen értelmezhető, így az elnök óva intett "túlteljesítésétől". Csak a vezető tisztségviselők, az első számú vezetők és a külön menedzserszerződéssel foglalkoztatottak bére lehet érdekes - mutatott rá, hozzátéve: csoportvezetők bérének nyilvánosságra hozatala egyáltalán nem cél és nem kívánatos.  Kiemelte, hogy a külön szerződéssel foglalkoztatott menedzserek bére nem tartozik a kollektív szerződés hatálya alá. Gaskó István, a LIGA Szakszervezetek elnöke annyit mondott: a szövetség helyesnek tartja a társadalmi kontrollként is működő nyilvánosságot.

'Hét éve ígérték'

Borsik János, az Autonómok Szakszervezeti Szövetségének elnöke a kormányok túlzottan lassú reagálására mutatott rá, emlékeztetve, hogy már 2002-ben az Országos Érdekegyeztető Tanácsban tiltakozott a MÁV akkori vezetőinek 30-50-70 milliós végkielégítései miatt. Akkor a kormány megígérte, hogy fellép az ilyen gyakorlat ellen. Azóta hét év telt el - hangsúlyozta Borsik János.

'Önmagában porhintés'

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetsége elnöke bár kívánatosnak nevezte a nyilvánosságot, de a mostani kampányt önmagában porhintésnek nevezte. A rendszerváltás óta eltelt 20 évben jelentősen elszakadt a vezetők fizetése az átlagkeresettől - mondta. Ezért úgy vélte, hogy a kormánynak a kérdésben tovább kell lépnie: meg kell szabnia, hogy egyes munkaköröknél a vezetők bérezése legfeljebb hányszorosa lehet az átlagkeresetnek. Ez a társadalmi igazságosságot szolgálná - fűzte hozzá. Emlékeztetett arra is: a világválság egyik üzenete éppen az, hogy nem lehet folytatni az eddigi, pazarló gyakorlatokat. Nem egyes vezetőket kell pellengérre állítani, hanem a "pimaszul magas" juttatásokat kell kordában tartani.

Nézőpont kérdése

Kuti László, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) elnöke hangsúlyozta, hogy a közvélemény egyértelműen megköveteli a nyilvánosságot. Ez tiszta helyzetet teremthet - mondta. Ugyanakkor úgy vélte: az, hogy valakinek kiugróan magas a keresete Magyarországon, a legtöbb esetben inkább azt jelenti, hogy európai összehasonlításban a munkavállalóké túlzottan alacsony.

A nyilvánosság félmegoldás

Vezetői tanácsadó szakemberek szerint hasznos ugyan az állami cégvezetők fizetésének a nyilvánossága, de az igazi átláthatóságot a javadalmazások szabályozása jelentené. Csaposs Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének elnöke szerint az állami cégeknél a vezetők javadalmazásának átláthatóságát - a nyilvánosságra hozás mellett - az szolgálná igazán, ha világosan szabályoznák a kereseteket, meghúznák a bérek, jutalmak plafonját, maximalizálnák a végkielégítések mértékét, hasonlóan az államigazgatásban működő rendszerhez. A szakember "félmegoldásnak" tartja a bérezés közzétételét. Véleménye szerint nem biztos, hogy a lista egy-egy vezető minden jövedelmét tartalmazza, hiszen az állami szférában a béreken, jutalmakon kívül is rengeteg egyéb juttatásra van lehetőség. Megjegyezte azt is, hogy a versenyszférában a vezetők javadalmazása nagyobb mértékben függ a felelős gazdálkodástól, a jutalmazás általában meghatározott gazdálkodási mutatószámokhoz van kötve, és a tulajdonosi érdekek érvényesülése érdekében alaposabb a vezetők ellenőrzése is. Hozzátette: tapasztalata szerint a privát szektorban közel sincsenek akkora mértékű végkielégítések, mint amekkorák állami cégvezetőkkel kapcsolatban az utóbbi időben nyilvánosságra kerültek.

A ProfiPower holland-magyar munkaerő-közvetítő cégnél támogatják a transzparens folyamatokat, ilyen szempontból pozitívnak tartják, hogy az állami szféra cégvezetőinek bérezése nyilvánosságra kerül, és az adófizetők láthatják, hogy hová megy a pénzük. Diepeveen Frido, a cég ügyvezető igazgató-helyettese elmondta: Hollandiában sok hasonló adat publikus, igaz, ott ennek nagyobb múltja van. Ugyanakkor megjegyezte: mivel a magánszektor vezetőinek a javadalmazása nem nyilvános, az állami cégvezetők számára ez hátrányt jelent.

'Rengeteget lehet keresni'

A már közzétett fizetések alapján a szakember úgy vélekedett: a lista azt mutatja, hogy magas pozícióban rengeteget lehet keresni az állami cégeknél, egyes esetekben többet is, mint egy magáncégnél. Példaként említette a BKV volt hr igazgatójának fizetését, ami szerinte magasabb a hasonló pozícióban szokásosnál. Tapasztalata szerint inkább az alacsonyabb beosztásoknál van lényeges különbség a fizetésekben az állami és a privát szférában. Például egy friss diplomás sokkal kevesebbet keres egy állami cégnél, mint egy multinacionális vállalatnál. A ProfiPower vezetője szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy lesz-e piaci hatása a fizetések nyilvánosságának. Nem zárta ki azonban, hogy egyes vezetők a lista láttán elgondolkodnak azon, hogy a jövőben az állami szférában is megpróbálkoznak az álláskereséssel.

'Az egyéb juttatások lehetnek megdöbbentően magasak'

Fürjész Beáta, a Karrier Hungária Kft. ügyvezetője szerint segíti az átláthatóságot a vezetői fizetések közzététele. Emlékeztetett arra, hogy külföldön sokkal inkább bevált ez a szokás, Magyarországon viszont még nincs erre kialakult gyakorlat. Megjegyezte, hogy jogi szakértőktől ugyanakkor hallani olyan véleményeket is, miszerint adatvédelmi kérdéseket is felvet a nyilvánosságra hozás. A szakember szerint nyilván sokakat érdekel, hogy ki mennyit keres az állami cégeknél, és biztosan lesznek meglepő összegek is. Nem annyira a fizetések, inkább az egyéb juttatások lehetnek megdöbbentően magasak. Hozzátette, hogy sok esetben azonban nehezen betölthető, nem éppen népszerű állásokról van szó, és biztos vannak olyan esetek, amikor indokolt a magas összegű juttatás. A versenyszférával összehasonlítva úgy vélte, hogy a felső vezetői szinten közelít egymáshoz a javadalmazások mértéke, ez azonban szektor függő is. Például a magánszférában a pénzügyi és a gyógyszeripari szektorban a legmagasabbak a fizetések. Kifejtette, hogy a versenyszférában az egyedi fizetések ugyan nem nyilvánosak, de a nemzetközi felmérések alapján nagyságrendileg behatárolható a javadalmazás mértéke.

Milliomosok klubja

(A frissített, kibővített toplistát ITT olvashatják)

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez (MNV) tartozó állami többségi tulajdonú cégek közül egyetlen cég, a Magyar Export-Import Bank Zrt. vezérigazgatójának alapbére (3,621 millió forint) haladja meg a bankot felügyelő MNV vezérigazgatójának havi (3,5 millió forintos) alapbérét. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kedden a honlapján tette közzé a hozzá tartozó cégekre, és a saját vezetőire vonatkozó főbb adatokat. Ettől függetlenül a cégeknek a saját honlapjukon közzé kell tenniük a részletes adatokat is.  Az MNV listáján szereplő cégek mindegyikének vezérigazgatója, illetve első számú vezetője az alapbére 80 százalékának megfelelő prémiumot kaphat. Kétmillió forinton felül van a Magyar Posta (2,84 millió forint), a Magyar Villamos Művek (2,765 millió forint), a Szerencsejáték Zrt. (2,185 millió forint), a KOPINT-DATORG Infokommunikációs Zrt. (2,055 millió forint) és a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (2,309 millió forint) vezérigazgatójának havi alapbére, valamint a Magyar Export-Import Bank Zrt. munkaviszonyban álló elnökének alapbére, ami havi 2,044 millió forint.

A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) elnöke havi 1,615 millió, az Ellenőrző Bizottság elnöke 1,02 millió forint tiszteletdíjat kap (a számokat az MTI helyesbítette - A szerk.).  Az ezen a listán szereplő cégek választott testületeinek elnökei közül a Magyar Posta, a Szerencsejáték ZRt, az MVM Zrt. igazgatósági elnökei jellemzően 300-350 ezer forint tiszteletdíjat kapnak, míg a felügyelő bizottsági elnökök 170-180 ezer forintot. A Magyar Exporthitel Biztosító igazgatóságának elnöke havi 270 ezer forint, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. igazgatósági elnöke pedig havi 170 ezer forint tiszteletdíjat kap. A felügyelő bizottsági elnökök tiszteletdíja 55 ezer és 170 ezer forint között van.

A fizetési listákat közzétett cégek közül a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-nél - a honlapjukon olvasható összesítés szerint - az elnök-vezérigazgató személyi alapbére havi 2,8 millió forint. A Concordia Közraktár Zrt. is közzétette vezetői javasalmazását, eszerint a vezérigazgatónak, illetve helyettesének is havi 800 ezer forintnál magasabb a fizetése.

Útfenntartók: 2-3 milliós átlag

Az útfenntartó és -kezelő cégek vezetői 2-3 millió forint közötti havi fizetést kapnak, míg a VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Nonprofit Kft. vezetője havi másfél millió forintot vihet haza - derül ki a kedden közzétett adatokból.

Az Állami Autópálya Kezelő Zrt. vezérigazgatója - aki csaknem 3 millió forintot keres havonta -, az igazgatóság elnökeként további havi 300 ezer forint megbízási díjat kap kézhez, távozás esetén pedig kéthavi fizetésnek megfelelő végkielégítés üti a markát. Az autópálya-kezelő első emberét emellett 80 százalékos prémium illeti meg, felmondási ideje 8 hónap. A cég műszaki és gazdasági vezérigazgató-helyetteseinek havi fizetése egyenként 1 millió 430 ezer forint.

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. vezérigazgatójának havi alapbére 2 millió forint, prémiuma 80 százalék, béren kívüli juttatást és végkielégítést a kedden közölt adatok szerint nem kap. A közútkezelő műszaki vezérigazgató-helyettese havi 1,4 millió, gazdasági vezérigazgató-helyettese 1,12 millió forintot vihet haza, prémiumuk az éves személyi alapbér 70 százaléka, béren kívüli juttatásként mindketten 440.000 forintot kapnak évente.

A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF Zrt.) elnök-vezérigazgatójának havi alapbére 2,8 millió forint, prémiuma az alapbér 80 százaléka, és munkaszerződése szerint egy havi végkielégítést kap. Emellett az igazgatóság elnökeként 195 ezer forintos havi tiszteletdíjat kap. A NIF Zrt. beruházási vezérigazgató-helyettese 1,9 millió, gazdasági vezérigazgató-helyettese pedig 1,54 millió forintot keres, a cég többi vezető beosztású munkatársa havi 597 ezer és 1,66 millió forint közötti összeget kap. A cég három fő vezetőjének felmondási ideje egyaránt 8 hónap, az éves cafetéria 450 ezer forint a cég valamennyi vezetőjének és vezető beosztású munkatársának.

A VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Nonprofit Kft. vezetője havi másfél millió forintot vihet haza, egyéb pénzbeli juttatást és végkielégítést nem kap. Prémiuma az éves alapbér 60 százaléka. A cég három ügyvezető igazgatójának havi bére 760.000 és 1,5 millió forint között mozog.

Az állami vasúttársaságok közül kedden délután 17 óráig a Győr-Sopron Ebenfuti Vasúti Zrt. (GYSEV) tette közzé a vezetők javadalmazására vonatkozó adatokat, a MÁV-csoporthoz tartozó társaságok egyelőre még nem.

Az osztrák-magyar állami tulajdonú társaságnál euróban és forintban egyaránt számolnak a javadalmazáskor. Azokban a testületekben számolnak euróban, ahol osztrák delegált is van. A Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zrt. (GYSEV) vezérigazgatója - aki osztrák üzemigazgatói posztja mellett teljesíti ezt a megbízatást - a vezérigazgatói poszt betöltéséért havonta 4.500 euró (mai árfolyamon mintegy 1,3 millió forint) megbízási díjat kap, ezen kívül ugyanilyen összegben 13. és 14. havi fizetés illeti meg a maximum évi 54.000 euró (14,6 millió forint) prémium mellett. A vezérigazgató-helyettesnek az 1.881.000 forint havi alapbére mellé 13. havi fizetés jár, valamint maximum 9 havi alapbért kaphat prémiumként. Ezen kívül 12 hónap végkielégítés és 180 nap felmondási idő jár neki.

Sínen vannak

A regionális vasútnál dolgozó igazgatók havi alapbére egymillió forint felett van, ezen kívül 1.000 euró (270 ezer forint) és 2.500 euró (675 ezer forint) közötti deviza átalány kapnak havonta, és végkielégítés valamint felmondási idő is jár nekik. A GYSEV igazgatósági elnöke 1.990 euró (538 ezer forint), alelnöke 1.490 euró (402,3 ezer forint) havi díjazásban részesül, az igazgatósági tagok egységesen 1.000 euró (270 ezer forint) tiszteletdíjat vehetnek fel. A magyar-osztrák tulajdonú vasúttársaság felügyelő bizottsága elnöknek havi 1.080 euró (292 ezer forint) tiszteletdíjat adnak, a felügyelő bizottsági tagok 660 euróban (178 ezer forint) részesülnek havonta.

Nyolcmilliót keres a jegybankelnök

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének havi bruttó alapfizetése 8 millió 11 ezer 800 forint, az alapbéren kívül egyetlen juttatást, önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást kap az elnök, ami az alapbér 5,6 százaléka. Ugyanakkor az egyik alelnök havi bruttó alapbére 6 millió 409 ezer 500 forint, a másik alelnök havi bruttó fizetése pedig 5 millió 608 ezer 200 forint, ezen felül mindketten önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás címén az alapbér 5,6 százalékát kapják.

A MNB kedden késő délután tette fel honlapjára a vezetőinek juttatott pénzeket, köztük a monetáris tanács tagjainak, illetve a felügyelőbizottsági tagoknak a havi bérét is. A honlapról kiderül, hogy a jegybanknál az elnök, illetve az alelnökök végkielégítésének mértékét az MNB-ről szóló 2001. évi törvény szabályozza, annak vonatkozó bekezdése szerint mind az elnök, mind a két alelnök 6 hónapos bérnek megfelelő végkielégítést kap, azonban kizárólag akkor, ha a megbízatásuk a megbízatási időtartam leteltével megszűnik.

Az MNB monetáris tanácsa esetében a jegybank elnökén, illetve az MNB alelnökein kívüli monetáris tanácstagok egységesen 2.804.100 forintot kapnak havi bruttó alapbérként, ezen kívül azonban semmilyen havi rendszeres juttatásban nem részesülnek, még önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást sem kapnak, ellentétben az elnökkel, alelnökkel. (Jelenleg a monetáris tanács tagjainak száma 9, beleértve az elnököt, illetve az alelnököket).

Az MNB-nél a felügyelőbizottság elnöke bruttó 1.201.800 forintot kap havi tiszteletdíjként, ezen felül semmilyen juttatásban nem részesül. A felügyelőbizottság tagjai egységesen 801.200 forintot kapnak tevékenységükért, más típusú juttatásban nem részesülnek.

Budapest: 930 ezertől 8 millióig

A fővárosi cégek közül a BKV-nál a 4-es metró projektmenedzsere, Klados Gusztáv keres a legjobban, alapbére bruttó 8 millió 190 ezer forint. Kocsis István vezérigazgatónak 1,5 milliós havi fizetése van, a legkevesebbet kereső felsővezető Knitzky Nándor megbízott stratégiai igazgató 441 ezer forinttal - derül ki a cég honlapjára kedd este feltöltött dokumentumból. A táblázatban 36 vezető - a vezérigazgató mellett vezérigazgató-helyettesek, igazgatók, főosztályvezetők és főmérnökök - fizetését, illetve juttatásait adták meg. Klados Gusztáv projektvezető tavaly június óta dolgozik a BKV-nál határozott idejű munkaszerződéssel, végkielégítése legfeljebb 12 hónap lehet, alapbére után viszont nem jogosult prémiumra. Kocsis István vezérigazgató másfél millió forintos havi alapfizetése mellé 150 százalékos prémiumra is jogosult, távozásakor 14 havi átlagbért kapna, felmondási ideje száz nap. Szerződése szerint az általa használt személygépkocsi térítés nélkül a tulajdonába kerülne - áll a kimutatásban. Több felsővezető fizetése is meghaladja az 1 millió forintot a BKV-nál: Bolla Tibor gazdasági vezérigazgató-helyettes, Mihálszky Gábor közlekedési vezérigazgató-helyettes és Sziebert György jogi igazgató is 1,2 millió forintot keres, s Székelyné Pásztor Erzsébet kommunikációs igazgató fizetése is megközelíti ezt az összeget. Mindegyikük 120 százalékos prémiumra jogosult és távozásukkor 12 havi átlagbérnek megfelelő végkielégítés illeti meg őket. A DBR Metró Projekt Igazgatóság projektigazgató-helyetteseinek havi juttatása is 1 millió forint felett van; Ilkovics Elza 1,2 milliót, Guba János pedig közel 1,8 milliót kap, és 90, illetve 100 százalékos prémiumra jogosultak. Lazurán József, a belső kontroll igazgatója, Fuzik Zsolt IT-igazgató, Takács Péter logisztikai főosztályvezető és Héri József műszaki üzemeltetési igazgató is 1,1-1,2 millió forintos alapbért kap, erre Fuzik Zsolt esetében 100 százalékos, a többieknél 120 százalékos, teljesítéshez kötött prémium rakódik, távozáskor pedig 12-14 havi átlagbérnek megfelelő végkielégítés jár nekik.

A Fővárosi Gázműveknél Bakonyi Tibor vezérigazgató havonta bruttó 2 millió 447 ezer forintot keres, emellett éves jövedelmének 30 százalékát kaphatja meg prémiumként és 200 ezer forintnyi választható béren kívüli juttatásban részesül. A vezérigazgató 18 havi végkielégítésre jogosult - olvasható a cég honlapján. Lovas Péter, a gázművek igazgatóságának elnöke havonta bruttó 380 ezer forintot keres és az adózott eredmények teljesülése esetén éves bérének 40 százalékát kaphatja meg prémiumként. Az igazgatóság másik 6 tagja bruttó 279 ezer forintot kap havonta és bizonyos feltételek teljesülése esetén éves bérük 40 százalékát vihetik haza prémiumként. A cég felügyelőbizottságának elnöke, Tüttő Kata havonta bruttó 372 ezer forint tiszteletdíjra jogosult, míg a bizottság 8 tagja havonta bruttó 187 ezer forintot kap.

Másfél éves bér, végkielégítésként

Havonta bruttó 1,25 millió forintot keres Kovács Lajos, a Főtáv Zrt. vezérigazgatója, aki éves alapbérének 100 százalékát kaphatja meg prémiumként és évente 350 ezer forintnyi cafetériára is jogosult - olvasható a szolgáltató honlapján. A vezérigazgató végkielégítéskor 6 havi fizetésre jogosult. A cég igazgatóságának elnöke, Ferenci Tibor bruttó 250 ezer 600 forintot, az igazgatóság hét tagja egyenként 185 ezer 200 forintot vihet haza. A felügyelőbizottság elnöke havonta 185 ezer 200 forint fizetést kap, a bizottság 8 tagja pedig 106 ezer 900 forintot keres havonta. Vásárhelyi Istvánnak, a Főkert Zrt. vezérigazgatójának havonta bruttó 930 ezer forintos fizetése van és 60 százalék prémiumra is jogosult. Törőcsik Éva Mónika kertészeti vezérigazgató-helyettes 800 ezer forintot keres és 12 havi átlagbérnek megfelelő végkielégítés illeti meg, míg Cirkovics Lászlóné gazdasági vezérigazgató-helyettes 780 ezer forintot vihet haza és kéthavi végkielégítést kaphat; mindkét helyettes vezető 60 százalékos prémiumra jogosult. A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. vezérigazgatójának, Bielek Péternek a havi alapbére 1,250 millió forint, magánnyugdíj-befizetése 18 ezer forint. Prémiuma személyi alapbérének 100 százaléka, végkielégítése pedig 18 havi illetményének felel meg.

Egymillió alatt vidéken

A többségi önkormányzati tulajdonú cégek felsővezetői átlagosan havi bruttó 500-900 ezer forintos keresnek; a legmagasabb fizetés 1,2 millió forint - derül ki az MTI helyi tudósítói által összegyűjtött, kedd délutánig nyilvánosságra hozott adatokból. Már a nyilvánosságra hozatal módját és időpontját illetően is vegyes a kép: van olyan cég, amely saját honlapjára még az úszómester pénzbeli juttatásait is feltette; előfordul azonban olyan társaság is, amelynek saját honlapja sincs, a vezetője pedig szabadságon van.

Győrben két nagy társaság sem tette közzé az adatokat: a Pannon-Víz Zrt. és a Kisalföldi Volán. A Győri Kommunális Szolgáltató Kft. igazgatója havi bruttó 716.100 forintot keres, végkielégítés nem jár neki. Az Innonet Innovációs és Technológiai Központ Nonprofit Kft. ügyvezetőjének havi bruttó 420 ezer forint a fizetése; emellett alapbére 25 százalékát kapja, ha a helyiségek kihasználtsága legalább 80 százalékos. Megilleti még a bér- és járulékmegtakarítás, valamint a szakértői tevékenységből származó bevétel költségekkel csökkentett összegének 10 százaléka.

A csongrádi megyeszékhelyen a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója alapbére bruttó 413 ezer forint havonta. A jutalom az éves alapbér 80 százaléka lehet. A Szegedi Közlekedési Kft. ügyvezető igazgatójának alapbére havonta bruttó 413 ezer forint, a prémium az éves alapbér 80 százaléka. Emellett egyéb - cafeteria - juttatásban is részesül, évente 276 ezer forint értékben. A városi önkormányzat honlapján található adatok szerint a szegedi Ingatlankezelő és Vagyongazdálkodó Zrt. vezérigazgatójának havi bruttó alapbére 413 000 forint; a 2009-re kitűzött prémiumfeladat teljesítése esetén az éves alapbér maximum 80 százaléka adható jutalomként. A cafeteria évente 600 ezer forint, végkielégítése a szerződéstől függően 6-12 havi alapbére. Hódmezővásárhelyen a Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt. igazgatósági elnökének havi jövedelme bruttó 360 ezer forint.

A vízműre nem vonatkozik a törvény?

Zalaegerszegen a lakáskezelő LÉSZ Kft. ügyvezető igazgatója havi 383 ezer forintos bére mellett 100 százalékos prémiumra, munkaruhára, biztosításra, valamint gépkocsihasználatra jogosult, adómentes juttatásként évente 210 ezer forintot kap, végkielégítése az éves megbízási díjának 200 százaléka. A Városgazdálkodási Kft.-nél azt közölték, hogy a cégnek nincs webloldala, az ügyvezető szabadságon van, ezért az adatokról, valamint hogy azt miként és hol hozzák nyilvánosságra, más nem tudott felvilágosítást adni. A Nagykanizsa Vagyongazdálkodási és Szolgáltató Zrt. vezérigazgatójának eddig is nyilvános volt a havi fizetése, amely 530 ezer forint. Ezt telefonhasználat és egy szolgálati autó használata egészíti ki. A városüzemeltető Via Kanizsa Nonprofit Zrt. vezérigazgatója is ugyanennyit keres, de nincs egyéb juttatása. Egymásnak némiképp ellentmondóan gondolkodik a két legnagyobb Zala megyei, önkormányzatok tulajdonában lévő víziközmű társaság a jogszabályról. A Zalavíz Zrt.-nél először azt mondták, hogy szerda reggeltől lehet elérni a weblapon keresztül a törvény által előírt adatokat, majd később azt közölték, mégis kedden teszik ki az információkat. A nagykanizsai központú Dél-Zalai Vízmű Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint rájuk nem vonatkozik a jogszabály, ennek ellenére a napokban nyilvánossá teszik adataikat.

Az egri önkormányzati cégeknek honlapjukon kellene nyilvánosságra hozniuk a vezetők és a felügyelő-bizottsági tagok juttatását, ám az MTI tudósítója egyik társaság weboldalán sem találta meg az adatokat. Estefán Géza jegyző az MTI-nek elmondta: elektronikus levelet jutattak el az érintett társaságokhoz, a vagonkezeléssel foglalkozó EVAT Zrt.-hez, a fürdőket üzemeltető Eger Termál Kft.-hez, a Városgondozás Eger Kft.-hez és az Agria Humán Kft.-hez, hogy kedden hozzák nyilvánosságra az adatokat. A Heves Megyei Önkormányzat egy céget működtet, amely a kórházat tartja fenn. A közhasznú kft. oldalán egyelőre nem olvasható a vezetői juttatások mértéke.

Komárom-Esztergom megyében az Oroszlányi Szolgáltató Zrt. vezérigazgatójának havi alapbére 628.350, havi tiszteletdíja: 115.500, éves prémiumkerete az alapbér 50 százaléka. A Bábolna Nemzeti Ménesbirok Kft. ügyvezető igazgatója havonta bruttó 300 ezer forintot keres. Az Észak-Dunántúli Vízmű Zrt. vezérigazgatójának havi alapbére 840 ezer forint, a prémiumkeret az alapbér 80 százaléka, egyéb juttatásként cafeteria jár neki 300 ezer forintért. A nyolc szekszárdi önkormányzati cég vezetője 100 ezer és 500 ezer forint közötti összeget keres havonta, a legmagasabb a Szekszárdi Vagyonkezelő Kft. és a Szekszárdi Városfejlesztési Kft. ügyvezető igazgatójának fizetése, egyaránt havi 500 ezer forint, 6 havi adható prémiummal. A szekszárdi honlap a végkielégítésekről nem közöl információt.

A paksi önkormányzati cégek vezetői 87.500 és 530 ezer forint között keresnek havonta, utóbbi összeg a Paksi Ipari Park Kft. ügyvezetőjének havi fizetése. A végkielégítésre a Munka törvénykönyvének szabályai érvényesek.

A tamási Építő és Városüzemeltető Kft., valamint az Innovációs Központ Kft. ügyvezetőjének bruttó 350 ezer forint a havi fizetése. Bonyhádon sem a város, sem az önkormányzati Fűtőmű Kft., illetve a Bonycom Kft. honlapján nem található adat a vezetői fizetésekről.

'Száz százaléka lehet'

A Kaposvári Városgazdálkodási Zrt. vezérigazgatójának havi bruttó alapbére 969.100 forint, végkielégítésként 12 havi átlagkereset illeti meg. A marketing- és szolgáltatási igazgató alapbére havonta bruttó 550.000 forint. A Kaposvári Önkormányzati Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt. ügyvezető igazgatójának havi bruttó alapbére a cég honlapján közzétett adatok szerint havonta 557.500 forint, továbbá a háromtagú igazgatóság elnökeként - a két igazgatóval azonos nagyságban - havonta 136.000 forint tiszteletdíjban részesül. Ezen felül - feladatkitűzés alapján - a bér arányában maximum 100 százalék éves prémium illeti meg. A Kaposvári Tömegközlekedési Zrt. vezérigazgatójának alapbére havonta bruttó 589 ezer forint, a prémium az éves alapbér maximum 100 százaléka lehet. A Kaposvári Víz és Csatornaművek Kft. ügyvezető igazgatója havonta bruttó 588.300 forintot keres, a feladatteljesítéshez kötött prémiuma az éves jövedelemének maximum 100 százaléka lehet. A gazdasági vezető bruttó havi jövedelme 450 ezer, az értékesítési vezetőé 301 ezer forint. Előbbi prémiumának maximuma az éves jövedelemének 80, míg utóbbié 50 százaléka. A kaposvári önkormányzat tulajdonában lévő Kapos Televízió és Rádió Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. igazgatójának alapbére havonta bruttó 408.500 forint. A Somogy Megyei Önkormányzat honlapján található adatok szerint az önkormányzati tulajdonú Somogyi Média Kft. ügyvezetője havi 100 ezer forint megbízási díjat kap.

A Szombathelyi Vagyonhasznosító és Városgazdálkodási Zrt. vezérigazgatója a cég honlapján közzétett adatok szerint havonta 890.400 forint bruttó fizetést kap, ezen felül prémiumként éves alapbérének 90 százaléka fizethető ki neki, ha a társaság üzleti terve teljesül.

Békésben a megyei önkormányzat már hétfő este feltette a honlapjára a többségi tulajdonában álló gazdasági társaságok vezetőinek javadalmazását. E szerint a vállalatok vezetőinek havi juttatása általában bruttó 300 ezer forint. A végkielégítések összegéről a táblázat nem tudósít. A békéscsabai városi vagyonkezelő cég vezetője havonta 492 ezer forint díjazást kap, prémiuma a személyi alapbér 75 százaléka. A város másik társaságának, a Vállalkozói Centrum Kft.-nek a vezetője havonta 566 ezer forintot keres.

A Nógrád megyei Balassagyarmaton kedd délután még nem hozták nyilvánosságra az önkormányzati tulajdonú cégek vezetőinek bérezési adatait. Salgótarjánban nyolc önkormányzati tulajdonú társaság közül kedden egyelőre csak három cég adatai váltak nyilvánossá a honlapokon. A Salgótarjáni Csatornamű Kft., valamint a Salgótarján és Környéke Vízmű Kft. ügyvezető igazgatója 552 ezer-552 ezer forintos megbízási díjat kap havonta a két cég vezetéséért. A célfeladatok maradéktalan teljesítése esetén legfeljebb 3 havi megbízási díj fizethető ki mindkét cégnél, illetve 6 havi megbízási díj illeti meg a határidő letelte, a kft. jogutód nélküli megszűnése vagy a megbízó egyoldalú intézkedése esetén. A Tarjánhő Kft. - amely még az osztályvezetők bérét is feltette internetes oldalára - ügyvezető igazgatója 500 ezer forintot keres havonta, emellett évi 700 ezer forint béren kívüli juttatásban részesül. A prémiumfeladatok teljesítése esetén legfeljebb 3 havi alapbérét kaphatja meg, munkaviszonya megszűnése esetén pedig 6 havi alapbérének megfelelő végkielégítés illeti meg.

Az észak-borsodi kazincbarcikai gazdasági társaságok - a Barcikai Ipari Park Kft., az Arborétum Városüzemeltetési Nonprofit Kft. és a Timpanon Vagyonkezelő és Szolgáltató Kft. - közül az ipari parkot működtető társaság tette fel kedd délutánig vezetőinek javadalmazását honlapjára. Az ügyvezető alapbére bruttó 460 ezer forint havonta, kap évi 100 ezer forintnyi cafeteriát és jár neki személygépkocsi-használat.

Nyíregyháza már régóta üvegzsebű

Nyíregyházán január elsejétől visszamenőleg nyolc évre nyilvánosak az önkormányzati tulajdonban lévő cégek vezetőinek juttatásai, és az érintett társaságok saját honlapjára is felkerülnek az adatok. A térségi hulladék-gazdálkodási kft. vezetőjének jelenleg 400 ezer forint a havi keresete. A nyíregyházi közterület-fenntartó, valamint a városüzemeltetési kht. igazgatója pedig 130 ezer forintot keres havonta. A nyíregyházi vagyonkezelő kft. vezetője bruttó 470 ezer forintot kap, ugyanennyi a Sóstó-Gyógyfürdők Zrt. vezérigazgatójának a bére is - ez a két legnagyobb fizetés az önkormányzati cégeknél a városban. Ami a cégvezetők prémiumait illeti, a nyíregyházi önkormányzat tájékoztatása szerint az összeg legfeljebb a bér 100 százaléka lehet előírt pluszfeladatok teljesítése esetén.

Sikerdíj Miskolcon?

A Miskolci Városi Közlekedési Zrt. vezérigazgatója havi bruttó 840 ezer forintot keres, prémiuma az éves alapbér 100 százaléka. A Miskolci Ingatlangazdálkodó Zrt. vezérigazgatója havonta 767 ezer forintot keres bruttóban, sikerdíja az éves fizetés 100 százaléka lehet. A miskolci hőszolgáltató kft. első emberének 924 ezer, a miskolci vízművek igazgatójának 600 ezer forint bruttó havi alapbér jár, a többi cég vezetője pedig nagyjából 500 ezer forintnyi fizetést kap. A Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzathoz tartozó Kenézy Gyula Kórház Kft. ügyvezetője havi 100 ezer forintos megbízási díjat kap, az orvos-igazgató fizetése havonta bruttó 400 ezer forint, amelyhez 250 ezer forint póték jár. Az ápolási igazgató havi bruttó alapbére 405.800 forint, és 236 ezer forint pótlékot is kap. A Megyegazda Nonprofit Kft. ügyvezetőjének alapbére bruttó 545 ezer forint havonta. A Hajdúsági Szociális Szolgáltató Nonprofit Kft. ügyvezetője bruttó 550 ezer forintot keres, ugyanennyit kap a Bihari Szociális Szolgáltató Nonprofit Kft. igazgatója.

Még az úszómesterről is megírták

Jász-Nagykun-Szolnok megyében, Kisújszálláson a városgazdálkodási kft. ügyvezető igazgatója havonta, vezetői pótlékkal együtt bruttó 274 ezer forintot keres, és 54.800 forint költségtérítés jár neki. Kunszentmártonban a Tiszazugi Vízmű Szolgáltató és Építő Kft. ügyvezetője havonta 350 ezer forintot vehet fel. Tiszaföldváron a Városüzemeltető és Foglalkoztatási Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft., valamint a Víz- és Csatornamű Kft. ügyvezetőjének havi fizetése egyaránt 370 ezer forint. Jászapátin a Regio-Kom Kft. ügyvezető igazgatója havi 380 ezer forint fizetésben és 70 ezer forint költségtérítésben részesül. Szinte minden cégnél feltüntették a vezetőn kívül a főkönyvelő, a kisebb vezetők és a felügyelő bizottsági tagok járandóságát, sőt egy helyen még az úszómesterről is megírták, mennyit visz haza.

Tíz hónap felmondási idő

A Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Zrt. vezérigazgatójának alapbére havi 768.400 forint, a prémium az alapbérre vetítve legfeljebb 80 százalék. A végkielégítés és a felmondási idő egyaránt 4 hónap. A Pannon Volán Zrt. vezérigazgatójának alapbére havi bruttó 905 ezer forint. Erre jön a teljesítménybér, amelynek felső határa az alapbér 80 százaléka. Az igazgató 13.500 forint egyéb juttatásban részesül, a felmondási idő 2 hónap, végkielégítés nem jár neki. A cég gazdasági igazgatója havonta 885 ezer forintot keres, egyéb juttatásai ugyanazok, mint a vezérigazgatónak. A termelési igazgató is ugyanennyit keres, nála azonban a felmondási idő 8 hónap. A Mecsek Erdészeti Zrt. vezérigazgatójának alapbére havi bruttó 904 ezer forint, a prémium az alapbér 80 százaléka lehet. A végkielégítés 6 havi bér, a felmondási idő 10 hónap. A termelési vezérigazgató-helyettes bruttó 780 ezer forintot keres havonta, a felmondási idő maximum 12 hó, végkielégítése pedig legfeljebb 7 havi lehet. A gazdasági vezérigazgató-helyettes ugyanennyit keres és ugyanilyen feltételekkel alkalmazza az rt.

Prémium-özön

A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója bruttó 850 ezer forintot keres havonta, éves prémiuma az alapbér 100 százaléka. Utóbbi 2008-ban még 0 forint volt. Végkielégítés, felmondási idő nincs. A gazdasági igazgató bére bruttó 570 ezer forint havonta. Éves prémiuma az alapbér 30 százaléka. A pécsi hulladékgazdálkodási cég, a Biokom Kft. ügyvezetője - a városi vagyonkezelő cég, a Pécs Holding Zrt. napokban kinevezett cégvezetője - havi bruttó 850 ezer forintot keres, éves prémiumának maximális mértéke a bér 100 százaléka. Az esetleges végkielégítés maximuma 12 havi bruttó bér. Egyéb juttatásként mobiltelefon- és gépkocsihasználat jár neki, valamint cafeteriajuttatások. A gazdasági igazgató havi bruttó 770 ezer forintot keres. Éves prémiuma 10 százalékkal kevesebb, de minden egyéb juttatása az ügyvezetőével megegyező. A Pécsi Vízmű Zrt. vezérigazgatója bruttó 1,2 millió forintot keres havonta, prémiuma az éves bér legfeljebb 65 százaléka lehet. Több pécsi önkormányzati cég kedd délután öt óráig nem tett közzé adatokat. Ezeket közé tartozik a Pécs-Pogányi Repülőteret Működtető Kft., a Pécs Holding Zrt., a Pécsi Ipari Park Zrt., a Pécsi Közlekedési Zrt., a Pécs2010 Menedzsment Központ, és Pécsi Fürdő Kft.

Pest megyében nem siették el

Pest megyében kevés önkormányzat vagy többségi önkormányzati tulajdonú cég vagy közalapítvány tette közzé kedd délutánig a vezetők juttatásait. A Fóti Közszolgáltató Kft. vezetőinek javadalmazását a jövő héten hozzák nyilvánosságra, mivel az ügyvezető jelenleg szabadságon van. A Dunakeszi Közüzemi Komplex Vállalkozási Kft. viszont már kedd reggeltől elérhetővé tette saját listáját. Eszerint náluk az ügyvezető havi 557 280 forintot, a gazdasági vezető 501 552, míg a szállítási vezető 360 ezer forintot keres. Mindhárman 400 ezer forintnyi cafeteriát kapnak egy évben.

Veszprémben sem szűkölködnek

A Veszprémi Közüzemi Szolgáltató Zrt. - amelyhez tartozik többek között a hőszolgáltatás, a kéményseprés, a temetőgondnokság és városi parkgondozás, a parkolás, valamint e társaság működteti a kommunális üzemet, a piac- és vásárcsarnokot, valamint a Veszprém Arénát - vezérigazgatójának alapbére 930 ezer forint, a prémiuma 150 százalék, végkielégítésének időtartama pedig 12 hónap. A társaság gazdasági és városgazdálkodási igazgatójának alapbérét egyaránt 636 ezer forintban állapították meg, egyéb járandóságuk mértéke az alapbér 100 százaléka lehet. A cég hőszolgáltatási igazgatója 530 ezer forintot keres ugyanilyen járandóság mellett. A Veszprém Városi Televízió és Lapkiadó Kft. ügyvezető igazgatójának havi bruttó 525 ezer forint az alapbére és 124 ezer forint költségtérítést kap.

Pótlékokban nincs hiány

A Bakonykarszt Víz és Csatornamű Zrt. vezérigazgatója bruttó 660 ezer forintot keres havonta, ehhez havi 26 ezer forint értékű cafeteria társul, és igazgatósági tagként további 110 ezer forintot vehet fel. Prémiuma legfeljebb az éves személyi alapbér 100 százaléka lehet. A társaság gazdasági igazgatója bruttó 640 ezer, műszaki igazgatója pedig bruttó 550 ezer forintot keres. A Veszprémi Regionális Innovációs Centrum Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójának alapbére 350 ezer forint, emellett havonta 12 ezer forint értékű javadalmazást kap étkezési utalvány formájában. A veszprémi Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark Szolgáltató Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójának alapbére bruttó 350 ezer forint, a prémium mértéke az alapbérének 100 százaléka lehet. Az állatkert üzemeltetési vezetője bruttó 180 ezer forintot keres, ehhez társul havonta a 18 ezer forint összegű egészségügyi pótlék. Az intézmény főápolója bruttó 143 ezer forintot, logisztikai vezetője pedig bruttó 134.400 forintot keres, ezen felül ők is megkapják a havi 18 ezer forintos pótlékot.

Kulturális intézmények: 70 ezertől 1 millióig

Budapest, 2009. szeptember 15., kedd (MTI) - Bár a kulturális szféra állami, illetve önkormányzati tulajdonú intézményei többnyire költségvetési szervek, több gazdasági társasági formában működő színház, múzeum, zenekar és rendezvényszervező cég is található közöttük. A kedd kora estig nyilvánosságra hozott adatok szerint a nagyobb szervezeteknél az átlagos vezetői fizetések 400 és 600 ezer forint között mozognak, a legmagasabb bér meghaladja az 1 millió forintot, de vidéken van olyan vezető beosztású alkalmazott is, aki alig keres többet 70 ezer forintnál.

Nem csak a közzététel idejében, de módjában is eltérő gyakorlatokkal találkozni. Van olyan intézmény, amelynek honlapján az aktuális hírek között az első helyen szerepel az adatokhoz vezető link, de van olyan is, ahol csak hosszas keresgélés után, egy igen valószerűtlen aloldalon találja meg az állampolgár a vezetői bérezéseket.

A Nemzeti Filharmonikus Zenekar, Énekkar és Kottatár Nonprofit Ktf. főigazgatójának az alapbére havi 838 ezer forint; a főzeneigazgatóé 1 millió 25 ezer, a karigazgatóé 740 ezer, míg a gazdasági igazgatóé 750 ezer forint.
A Nemzeti Színház Zrt. vezérigazgatója 950 ezer forintot, a gazdasági igazgató 650 ezer forintot és 30 százaléknyi költségtérítést kap. A Művészetek Palotája Kft. vezérigazgatójának a javadalmazása 935 ezer forint, prémiuma a 8 havi alapbérnek megfelelő összeg lehet.

Az Uránia Nemzeti Filmszínház Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójának a bruttó fizetése 525 ezer forint, prémiuma az éves alapbér 50 százaléka lehet. A mozi üzemvezető bruttó 400 ezer, a gazdasági vezető pedig bruttó 330 ezer forintot keres.

A Nemzeti Táncszínház ügyvezetője azt közölte, hogy csak csütörtökre készülnek el a honlapon való közléssel.
A Honvéd Együttes Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójának havi munkabére 600 ezer forint, a gazdasági vezetőé 580 ezer forint. A Honvéd Színház megbízott művészeti vezetője 540 ezer forintot, a Honvéd Táncszínház művészeti vezetője 460 ezer forintot kap.

A Neumann János Digitális Könyvtár és Multimédia Központ Kht. ügyvezető igazgatójának személyi alapbére 780 ezer forint. Prémiuma maximum a kifizetés időpontjában érvényes személyi alapbérének hatszorosa lehet, azonban 2009-re prémiumfeladatot nem írtak ki számára. A gazdasági vezető személyi alapbére 550 ezer forint.

A Műcsarnok Nonprofit Kft. honlapjára a dokumentumhoz vezető link már felkerült, az adatok azonban koraeste még nem voltak elérhetők.

A Hungarofest Nemzeti Rendezvényszervező Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatóját havi 650 ezer forintos személyi alapbér mellett számos béren kívüli juttatás, mobiltelefon- és gépkocsihasználat is megilleti, ezenkívül a Pécs Európa Kulturális Fővárosa projekt Operatív Művészeti Tanácsa tiszteletbeli elnökeként havi 500 ezer forintos megbízási díjban is részesül.

A Filharmónia Budapest Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójának a bruttó alapbére 488 ezer forint, prémiuma havi alapbérének hatszorosa lehet. Hasonló a fizetése a Filharmónia Dél-Dunántúli Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójának is, akinek javadalmazása 479 ezer forint, valamint a Filharmónia Kelet-Magyarország Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójának, akinek havi személyi bruttó alapbére 481 ezer forint.

A Design Terminál Nonprofit Kft. ügyvezetőjének javadalmazása havi 420 ezer forint. Mivel a Millenáris Tudományos Kulturális Nonprofit Kft.-nek csupán egyetlen minisztériumi alkalmazottja van, az ügyvezető, az intézmény tájékoztatása szerint az ő jövedelmi adatait a tárcához kellett elküldeniük, és az a minisztériumi honlapon fog szerepelni.

A Duna Palota Kulturális Kht. ügyvezető igazgatójának bruttó bére 600 ezer forint, a művészeti osztályvezetőé 430 ezer forint a honlapjukon szereplő 2008-as közhasznúsági jelentés szerint.

A Budapesti Kamaraszínház Közhasznú Társaságot irányító ügyvezető igazgató havi fizetése bruttó 583 ezer forint, prémiumának maximuma az éves bér 50 százaléka lehet. A tényleges kifizetés 2008-ban csak 36 százalék volt, amelyből közérdekű célra felajánlást tett. A gazdasági igazgató bruttó munkabére 350 ezer forint, prémiuma nincs. A Játékszín honlapján nem szerepeltek koraeste adatok.

Az Objektív Filmstúdió Kft. vezető tisztségviselője az ügyvezető, igazgató, akinek bruttó bére 268 ezer forint. A Hunnia Filmstúdió Kft. honlapján a koraesti órákig nem jelent meg adat.

A komáromi Monostori Erőd Hadkultúra Központ Nonprofit Kft. ügyvezetőjének havi alapbére 535 ezer forint.

Szombathelyen a Weöres Sándor Színház igazgatója havi bruttó 515 ezer forint fizetést kap, ezen felül 90-95 ezer forint személygépjármű költségtérítésre jogosult.

A Gödöllői Királyi Kastély Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójának személyi alapbére 559 ezer forint; az ügyvezető igazgató-helyettesé 350 ezer forint, a részmunkaidős ügyvezető igazgató-helyettesé 250 ezer forint.

A kaposvári Csiky Gergely Színház igazgatója havonta 495.700 forintot, és nettó összegben a mindenkori bruttó bér 50 százalékának megfelelő költségtérítést kap, mely jelenleg együttesen 996.025 forint.

Zala megyében az MTI által megkeresett kulturális intézmények egyike sem tette még közzé kedden délutánig a vezetői juttatásokról szóló adatokat. A keszthelyi Helikon Kastélymúzeum Kht. igazgatója azt mondta: az intézmény tulajdonosa a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt., amelynek ő már korábban megadta a felhatalmazást, hogy jövedelmi adatait nyilvánosságra hozza, így megállapodásuk alapján ezt az MNV teszi közzé a weblapján. Ott azonban kedd kora este még nem volt megtalálható.

A zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház honlapján szintén nem szerepelt még kedden egyetlen adat sem a vezetők javadalmazásáról. Az intézmény az MTI-t csupán arról tájékoztatta, hogy a nap során biztosan nem is kerülnek fel ezek az információk.

Nagykanizsán, a Kanizsai Kulturális Központ weblapján sem szerepelnek a vezető beosztású dolgozók jövedelmi adata. Az intézmény igazgatója az MTI-nek azt mondta: erre a fenntartó önkormányzattól nem kapott utasítást, véleménye szerint ezeket az információkat amúgy is a városnak kellene közzétennie saját internetes felületén.

Miskolcon a CineFestet - azaz a Fiatal Filmesek Nemzetközi Fesztiválját szervező - és a miskolci Art-mozikat üzemeltető CINE-MIS Nonprofit Kft. ügyvezetőjének személyi alapbére 350 ezer forint.

A "Bartók+..." Miskolci Nemzetközi Operafesztivált rendező Operafesztivál Nonprofit Kft. munkatársai az MTI-nek azt mondták: a kormányrendeletnek eleget tesznek és feltüntetik a vezetők javadalmazását. Honlapjukon azonban az adatok kedden kora este még nem voltak elérhetők.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a nyírbátori kulturális központot működtető Nyírbátori Kulturális Kft. vezetőjének bruttó bére 420 ezer forint, helyettesének 71.500 forint. A nagykállói önkormányzat tulajdonában lévő, közművelődési feladatokat is ellátó Nagykállói Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft. igazgatójának 200 ezer forint a fizetése.

A Pécsi Harmadik Színház ügyvezető igazgatója havi 350 ezer forintot keres.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.