Aki kérdez: Vadai Ágnes
Vadai Ágnes csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján jelezte: a Terrorelhárítási Központ tervrajzának ellopása és a kónyi ügyben Pintér Sándor belügyminiszterhez, az APEH és a VPOP összevonása kapcsán Vida Ildikóhoz, az APEH elnökéhez, a magyar katonákat Afganisztánban ért támadása miatt Hende Csaba honvédelmi miniszterhez írt levelet tájékoztatást kérve. Kövér László pedig az ügyben fordult, hogy a házelnök adjon iránymutatást a jobbikos képviselők, közte Staudt Gábor nemzetbiztonsági bizottsági tagsága ügyében.
A részletekről szólva a szocialista politikus elmondta: a belügyminisztertől egyebek mellett azt szeretné megtudni, hogy valóban ellopták-e a Terrorelhárítási Központ tervrajzát, e dokumentumoknak milyen minősítése volt, kik dolgoznak a központnál, milyen biztonsági tanúsítvánnyal rendelkeznek, a központ dolgozói rendelkeznek-e érvényes nemzetbiztonsági ellenőrzéssel, azokat mikor rendelték el, illetve, "hogyan tudja szolgálni a központ a nemzet biztonságát, ha saját biztonságát sem tudja garantálni".
Vadai Ágnes a kónyi hangfelvétellel kapcsolatos ügyről azt mondta: belügyminiszterhez írt levelében azt kérte, Pintér Sándor tájékoztassa a nemzetbiztonsági bizottságot, hogy miként garantálják a védett személyek, köztük az ebben az ügyben érintett ÁSZ-elnök nemzetbiztonsági védelmét, milyen intézkedések történtek az ügy kivizsgálásában; kérte, hogy az üggyel kapcsolatos iratokat a bizottságnak küldje meg.
Vida Ildikótól azt kérte, tájékoztassa a bizottságot: a VPOP-nál használt titkosszolgálati eszközöket milyen módon tudja felhasználni az APEH és a VPOP összevonásával létrejövő új szervezet.
Hende Csaba honvédelmi miniszterhez Vadai Ágnes egy "szigorúan titkos" levéllel fordult, amelyben azt firtatja, hogy mi volt az afganisztáni támadással kapcsolatban a katonai felderítés szerepe, mivel - mint mondta - ez utóbbiról a híradásokban ellentétes információk jelentek meg. Jelezte: erre a levére sem kapott választ, ahogy a Terrorelhárítási Központtal kapcsolatos, belügyminiszterhez írt levelére sem.
Mint mondta, azért írt levelet az érintetteknek, mert azok a "nemzeti együttműködés jegyében" nem nagyon akartak vele, mint a nemzetbiztonsági bizottság elnökével együttműködni.
A szocialista politikus a nemzetbiztonság elmúlt 119 napjának megválaszolatlan, érdekes kérdései közé sorolta a közszférában bevezetendő "megbízhatósági vizsgálatot", amely - mint mondta - azt mutatja, hogy "akár állami szintű bűnelkövetést is támogat a jelenlegi kormány azért, hogy saját állami alkalmazottjait meghurcolja".
Vadai Ágnes ezzel kapcsolatban kitért arra, hogy a rendészeti törvény tervezett módosítása olvasható a Belügyminisztérium honlapján és e szerint lehetőség nyílna arra, hogy közszférában dolgozóknál a rendőrség megvizsgálhassa, az adott személy a meghatározott etikai és közösségi elvárásoknak megfelel-e.
A vizsgálatot lefolytató személy - folytatta - "mesterséges módon hozhat létre élethelyzeteket", és ennek érdekében akár szabálysértést, de 5 évi szabadságvesztéssel nem súlyosabban nem büntetendő bűncselekményt is elkövethet a személy elleni erőszakot tartalmazó bűncselekmény kivételével. Példaként említette, hogy a vizsgálatot végző személy akár tiltott pornográf felvételeket adhat át a vizsgálat alá vontnak.
A nemzetbiztonság bizottság elnöke bejelentette azt is: levélben fordult a belügyminiszterhez hogy titokgazdaként oldja fel a nemzetbiztonsági, a honvédelmi és az emberi jogi bizottságok 2006. szeptember 19-i és 31-i együttes ülései jegyzőkönyveinek titkosságát. Ez szerinte segítséget nyújthat a 2006 őszén az állam részéről a politikai szabadságjogokkal összefüggésben elkövetett jogsértéseket vizsgáló albizottság számára.
Ennek kapcsán elmondta: javasolja, hogy az albizottság hallgassa meg Demeter Ervin országgyűlési képviselőt, aki - mint mondta - az iratok tanúsága szerint 2006. október 27-én másolatot kapott az egyik szigorúan titkos jegyzőkönyv hét lapjáról, úgy, hogy nem lelhető fel az ehhez szükséges, aláírt másolási engedély.
Szólt arról is, hogy a nemzetbiztonsági bizottság, egy "a hazáját féltő KDNP-s szavazótól" kapott levelet, amelyben a levélíró lakossági bejelentést tesz valakiről, mert az illető nem vesz a kezébe "nemzeti érzelmű újságot" a bulvárlapokat vásárolja és csak a kereskedelmi televíziók műsorát nézi, ami szerinte azt bizonyítja, hogy "hazánk gondja-baja hidegen hagyja, csak a pénz, amit felmarkol, az érdekli".
Vadai Ágnes arra kérte "a feljelentéseket írogatókat", hogy ne tegyék, ne építsek egy ilyen rendszert.