A Népszabadság rendészeti forrásokból úgy tudja, a férfinál elfogásakor hét különböző útlevelet találtak. Mindben volt érvényes schengeni vízum. Ehhez képest egyelőre rejtély, miért illegálisan lépett Magyarország területére. És persze az is tisztázandó, hogyan szerzett, illetve miképpen szereztek neki hét különböző hamis útlevélbe schengeni vízumot.
Forrásaink szerint Ahmed H. nem szegény ember. Vállalkozása és halászhajója van Cipruson, öt autója, és épp most készült egy 90 ezer eurós házat építeni. Nős. Állampolgársági kérelmét azonban elutasították a ciprusi hatóságok.
Még nem lehet tudni, hogy volt-e kapcsolat Ahmed H. és a korábban szintén terroristának kikiáltott másik szír állampolgárságú férfi között, aki a szegedi fogdában Jaszír néven bemutatkozott be Tímea Beck szlovák újságírónőnek. Jaszír lehetett az a piros hátizsákos fiatalember, aki több rendőrségi felvételen látható, amint hangosbeszélőn hergeli (Tímea Beck írása szerint viszont csitította) a röszkei határállomást támadó radikális csoportot. És akiről már közvetlenül az elfogása után azt állította a közmédia, hogy azonosított terrorista.
Ezt az információt röviddel később megerősítette Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, majd később maga Orbán Viktor is. Titkosszolgálatokhoz közel álló forrásaink szerint azonban ezt a tényt a külföldi partnerszolgálatok még nem igazolták vissza. Egyelőre csak annyi tűnik biztosnak, hogy a Jaszírként említett férfi szimpatizált bizonyos radikális iszlám csoportokkal.
A terrorelhárítás, a rendőrség és a titkosszolgálatok vizsgálják Ahmed H. és Jaszír kapcsolatrendszerét, telefonjaik híváslistái alapján megpróbálják azonosítani magyarországi és európai kapcsolataikat. És persze azt is, hogy megbízói akaratából vett részt Ahmed H. a röszkei támadás szervezésében, vagy más volt a feladta.
Visszamenőlegesen ellenőrzik a titkosszolgálatok, a rendőrség és a terrorelhárítás az elmúlt hetekben Magyarországon lezajlott migránsok szervezte demonstrációk szószólóinak a hátterét és kapcsolatrendszerét is. Olyan információk birtokába jutottak ugyanis a szolgálatok az elmúlt napokban, miszerint
a demonstrációk szervezőinek és hangadóinak a többsége nem a menekültekkel jött például a Keleti-pályaudvarhoz vagy a röszkei határátkelőhöz.
Némelyekről állítólag már kiderítették, hogy repülővel érkeztek Európába, s csak itt csatlakoztak a bevándorlókhoz. Ezért kezdték el ellenőrizni azokat, akik a rendőrségi videofelvételek szerint például a Keletinél és Röszkén megafonnal irányították a menekültek megmozdulásait.
A „nem közülük való”, majd hirtelen „eltűnt” aktivistákról beszéltek munkatársunknak azok a migránsok is, akik korábban a Keletinél táboroztak. Ám ezek a férfiak olykor egyszerűen felszívódtak. Eleinte a menekültek azt feltételezték, hogy embercsempészekkel továbbutaztak.
De miután gyors egymásutánban többüknek is „nyoma veszett”, egyre inkább a rendőrségre kezdtek gyanakodni. Hivatalosan sem a rendőrség, sem a terrorelhárítás vagy a titkosszolgálat nem ismerte el eddig, hogy a korábbi tüntetések hangadóit kiemelték volna a tömegből, bár a rendőrség ez irányú gyakorlatát ismerők szerint az logikus intézkedés lett volt a rend fenntartása érdekében.