Abortusz: mégis jöhet a tabletta?

Fordulat várható az abortusztabletta kormányzati kezelésében. „Szakmai álláspontot a szakmai kollégium illetékes tagozata alakíthat ki, hitelt érdemlően ez vehető figyelembe” – válaszolta az immáron Zombor Gábor vezette egészségügyi államtitkárság arra a kérdésre, módosulhat-e az álláspontjuk az ügyben. A tárca válaszának legfontosabb eleme éppen az, ami nincs benne.

Már nem hivatkozik a terület korábbi vezetője, Szócska Miklós által oly gyakran emlegetett, de konkrétan soha meg nem nevezett szakmai aggodalmakra. Márpedig az illetékes tagozat állásfoglalása támogató. Sőt a testület korábban többször is támogatta az abortusztabletta alkalmazását. Erre megvolt minden oka, hiszen a gyógyszer használatával kapcsolatban van kedvező hazai tapasztalat.

Az egészségügyi államtitkárság korábban – vélhetően a KDNP politikai nyomásának engedve – a szakma ajánlása ellenére szorította ki a magyar gyakorlatból ezt az eszközt. Bár a szert a hazai gyógyszerügyi hatóság regisztrálta, soha meg nem nevezett szakmai aggályokra hivatkozva meggátolták a forgalomba kerülését. Sőt a politikai nyomás még azokat az intézményeket is eltántorította a használatától, amelyek korábban saját legális importból alkalmazták a szert.

Végül a gyártó maga is elbizonytalanodott, és az engedélyezési fázis utolsó lépését nem tette meg, azaz nem adta át az első doboz, úgynevezett próbagyártási tételt az Országos Gyógyszerészeti Intézetnek bevizsgálásra.

A fordulat az új államtitkár megjelenésével azért sem lenne meglepő, mert Zombor Gábor nőgyógyászként kezdte a pályáját, így közvetlen tapasztalatai lehetnek arról, mennyivel kockázatosabb a nők számára a hagyományos eszközös abortusz, mint a szóban forgó kémiai.

A tárca válasza látszólag még elhárító, hiszen arra hivatkozik, hogy jelenleg nincs Magyarországra vonatkozóan regisztrációs kérelem (így nem kell semmit elbírálnia). Ez még egy jó darabig így lehet. A Népszabadság kérdésére a tabletta forgalmazója, a hollandiai székhelyű Sun Pharmaceutical munkatársa, Marije Kamsteeg azt mondta: a cég pillanatnyilag nincs jelen a magyar piacon, a jövőbeni terveiket jelentős mértékben befolyásolja, hogy miként zajlik le a legnagyobb indiai generikus gyógyszergyártó céggel, a Ranbaxyval tervezett fúziójuk. Ezt követően születhet döntés a vállalatnál az abortusztabletta magyarországi forgalmazásáról.

A kilencvenes évek elején a WHO kérésére több országban összehasonlították az abortusztablettát a terhességmegszakítás hagyományos módszereivel, s ehhez a programhoz csatlakozott a Szegedi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika is. Az eredményeket az Egészségügyi Világszervezet publikálta. A megjelent cikk szerint a méhkaparással és a gyógyszerrel megszakított abortuszok esetében is csaknem azonos arányban fordult elő szövődmény.

Kivéve a lázat és a fertőzést, amely gyakrabban fordult elő a kürettel elvégzett beavatkozásoknál. A vizsgálat adatai szerint a tabletta mellett szólt, hogy jóval kíméletesebb eljárásnak bizonyult, mint a hagyományos. A jelenlegi szabályozás szerint, ha a terhességet nem orvosi okból kell megszakítani, a nő „súlyos válsághelyzetre” hivatkozva kérhet abortuszt. Ehhez el kell mennie anonim védőnői tanácsadásra, ahol felvilágosítják az örökbeadási lehetőségekről, az állami segélyekről, és beszélnek a terhesség megszakításának kockázatairól is.

Ha a szándék a három nap kötelező gondolkodási idő után sem változik, a védőnő kiállítja a terhesség megszakításához szükséges kérelmet. Általában hét – ideális esetben négy-öt – napon belül végzik el a beavatkozást. Ehhez 29 710 forintot kell befizetni, de az összeg szociális okból mérsékelhető vagy teljesen el is engedhető.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.