Védtelen magyar betegek
A kutatók 23 ezer felnőtt - országonként több mint ezer válaszadó - részvételével tavaly november és 2010 januárja között végzett online felmérés eredményeit tették közzé.
A vizsgálatban részvevő országok közül a legelégedetlenebb lakossága Japánnak van, ahol az emberek 85 százaléka ítéli nehéz feladatnak a megfizethető és minőségi orvosi szolgáltatásokhoz való hozzáférést, a rangsorban második Magyarország, nálunk megkérdezettek 83 százaléka vélekedett hasonlóan. Az egészségügyi rendszerükben az átlagnál sokkal jobban elbizonytalanodott országok élbolyában rögtön a magyarok mögött vannak az oroszok, a dél-koreaiak (71 százalék), a kínaiak, a csehek (66 százalék), a mexikóiak (64 százalék), a brazilok, az olaszok (62 százalék), az argentinok, a németek (55 százalék), és a lengyelek (51százalék).
A kutatás szerint a svédek, a belgák, a hollandok, a kanadaiak, az indiaiak saját országokról ennek épp az ellenkezőjét, azaz nagytöbbségük szerint náluk könnyű hozzáférni a jó minőségű és megfizethető egészségügyi ellátáshoz.
Bár ez a vizsgálat az emberek érzéseit és nem az orvosi ellátáshoz való hozzáférés valós körülményeit mérte, mégis elgondolkodtató az eredmény - kommentálta a Nolnak Sinkó Eszter, egészségügyi rendszerelemző közgazdász. Az egyértelműen kiderül, hogy a hazai betegek mennyire védtelenek, kiszolgáltatottnak érzik magukat az egészségügyi rendszerben, még a csehekhez és a lengyelekhez képest is. Mind két ország lakói több százalékponttal jobbnak ítélték az orvosi ellátó rendszerüket, mint a magyarok. A szakember szerint, ha ez a felmérés öt évvel ezelőtt készül, biztosan kedvezőbb képet mutatna, hiszen az elmúlt évek rendszer átalakítási próbálkozásai szétzilálták a megszokott betegutakat, az orvos beteg kapcsolatokat, a szolgáltatók a korábbi évek teljesítményét sem tudták hozni.