Orvosválság elhárítva: a rezidensek még hisznek a kormánynak

Nem aktiválják a letétbe helyezett felmondóleveleket a rezidensek – értesült a Nol. Az erről szóló hivatalos döntést ugyan csak pénteken délelőtt hozhatja meg a Magyar Rezidens Szövetség, ám információink szerint a kérdés már csütörtökön délután eldőlt. A szervezet azért dönthet a "felmondás akció" felfüggesztéséről, mert biztatónak ítélte meg az egészségügyi államtitkár által ma beígért bérrendezést. Igaz, egyelőre be kell érniük azzal, hogy tárgyalóasztalhoz ülhetnek Szócska Miklóssal.

Nem aktiválják azt a több mint 2500 felmondólevelet, amelyeket a Magyar Rezidens Szövetség felhívására helyeztek letétbe a fiatal orvosok – értesült a Népszabadság. A hivatalos döntést pénteken délelőtt a szövetség elnökségi ülésén hozhatják meg.

A felmondólevelek megfogalmazásával és letétbe helyezésével megbízott Bősze Ferenc ügyvéd kérdésünkre megerősítette: a január elsejei dátummal ellátott dokumentumok egyelőre a banki széfben maradnak, magát az akciót azonban a rezidensek prolongálták, azaz nem fújták le végérvényesen.

A rezidensszövetség még tavasszal intézett ultimátumot az egészségügyi kormányzathoz: amennyiben 2011. december végéig a szervezetnek nem sikerül megállapodnia a kabinettel a rezidensi és az orvosi bérek rendezéséről, akkor az érintettek tömeges felmondással megbénítják az egészségügyi intézmények működését.

Papp Magor nyilatkozik a Szócska Miklóssal folytatott megbeszélés után
Budapest, 2011. december 29. Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke (b2) sajtótájékoztatót tart a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkárságán, ahol bejelentették, hogy az év végéig összesen 27 milliárd forintos konszolidációs támogatásban részesülnek állami egészségügyi intézmények, hogy csökkenthessék lejárt szállítói tartozásaikat. MTI Fotó: Máthé Zoltán

Bár konkrét béremelésről egyelőre nincs szó, a rezidensek tárgyalási ajánlatot kaptak az egészségügyi államtitkártól. Szócska Miklós azt kérte tőlük, hogy függesszék fel a januárban aktiválódó felmondásokkal megtámogatott bérharcukat, cserébe azt ígérte: jövőre az egészségügyi termékdíjból remélt 15 milliárdos költségvetési bevételt, valamint további forrásokat is az egészségügyi ágazatban dolgozók jövedelmi helyzetének javítására költhetnek.

A „felmondás akciót” szervező érdekvédőknek azt kellett mérlegelniük: tárgyalóasztalhoz ülnek, hogy a jövő évi béremelési lehetőségekről az államtitkársággal közösen állítsanak össze a pénzügyi tárcával szemben is képviselhető „csomagot”, vagy élesítsék a fölmondásokat. Hogy pontosan mekkora összeget szán a kormány az egészségügyi bérekre, és abból hány orvosnak juthat, azt egyelőre senki sem tudja. A konkrét pénzről a későbbiekben a gazdasági tárca ajánlata alapján dönt majd a kormány.

A lapunknak nyilatkozó források azonban egyértelműen állították: a rezidensszövetség által elvárt orvosonkénti nettó 100 ezer forintos emelésre biztosan nem lesz lehetőség, ráadásul az orvosok közül sem érint majd mindenkit. Lapunk úgy tudja: a rezidenseknek azt az üzenetet is tolmácsolták, hogy a kormány ultimátumról biztosan nem tárgyal.

Papp Magor az államtitkárral folytatott megbeszélést követően egyébként úgy nyilatkozott: „Olyan történelmi összefogás jött létre az orvostársadalomban, amelyre Magyarországon még nem volt példa.” Információink szerint a szövetség elnöksége sikerként értékelte a „felmondás akciót”, mivel az érdekvédők álláspontja szerint e nélkül a nyomásgyakorlás nélkül még tárgyalóasztalhoz sem tudták volna kényszeríteni az egészségügyi kormányzatot.

Ami a tegnapi kormányülésen született döntéseket illeti: véglegessé vált, hogy az E-Alap 2011-re tervezett mintegy 83 milliárd forintos hiányösszegét a kormány nem módosítja, bár a különböző kasszasorokon jelentős megtakarítás keletkezett, ezzel az összeggel nem mérséklik a hiány mértékét. Az összesen 64,1 milliárdos kvázi többletet az ágazat fölhasználhatja. A pénzből eddig 37 milliárdot kiosztottak az intézményeknek különböző feladatokra címkézve. Egyebek mellett ebből rendezték a Honvédkórház több mint hatmilliárdos adósságát. Mindezeken felül a népegészségügyi termékadó korábbi 3,4 milliárdos bevétele kiegészült 2,2 milliárd forinttal. Minderre azért volt szükség, mert korábban a hibás adatok miatt elszámolták a célra szükséges összeget: eredetileg 42 ezer dolgozóval kalkulált az államtitkárság, miközben 69 ezer dolgozó volt jogosult a meghirdetett paraméterek alapján a juttatásra.

A kasszamegtakarítással kapcsolatos kormánydöntésnek köszönhetően pedig lehetőség nyílt újabb 27 milliárdot szétosztani a kórházak között. Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke lapunknak azt mondta: a pénz kiosztásával lehetőség lesz arra, hogy leüljenek tárgyalni a szállítókkal, rendezzék az adósságok jelentős részét. Hozzátette: a pénz fölhasználásáról az intézmények menedzsmentje maga dönt, így adhatnak belőle akár bért is a dolgozóknak. Lapunk úgy tudja, az összeget holnap utalja az egészségbiztosító az intézményeknek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.